moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Będzie więcej rezerwistów

Absolwenci klas mundurowych i studenci, którzy przejdą szkolenie wojskowe zasilą szeregi rezerw Wojska Polskiego. Będzie to możliwe dzięki specjalnym programom szkoleniowym przygotowanym przez resort obrony. Dziś wiceminister Michał Dworczyk zaproponował współpracę przy obu projektach członkom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


– Po zawieszeniu służby poborowej pojawił się poważny problem związany ze szkoleniem rezerwistów – mówił wiceminister Michał Dworczyk podczas spotkania z żołnierzami AK. – Powinniśmy szkolić rocznie około 30–35 tys. żołnierzy rezerwy, tymczasem liczba osób powoływanych na ćwiczenia ciągle maleje. Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło to zmienić, dlatego przygotowaliśmy dwa programy, które mają przyczynić się do zwiększenia rezerw – podkreślił. Jeden z programów jest skierowany do młodzieży, drugi do studentów. – Do tej pory klasy mundurowe miały pewnego rodzaju dowolność w kształtowaniu programu. Często sprowadzało się to do tego, że w jednych klasach organizowano zajęcia na poligonach, a w drugich ograniczano się do wprowadzenia nakazu chodzenia przez uczniów w mundurach – mówił sekretarz stanu w MON.

Wiceminister Dworczyk przypomniał, że w tym roku resort obrony objął patronatem 50 szkół, w których działają klasy mundurowe. Od nowego roku szkolnego młodzież uczy się w nich według przygotowanego przez MON, ujednoliconego programu. Każdy rok nauki uczniowie będą kończyć, wyjeżdżając na tygodniowy obóz poligonowy. Absolwenci klas o profilu wojskowym zostaną szeregowymi rezerwy. Jeśli zdecydują się na kontynuowanie nauki w uczelni wojskowej lub wstąpią do wojsk obrony terytorialnej, otrzymają dodatkowe punkty podczas kwalifikacji.
Osobny program został skierowany do studentów, którzy na ochotnika zgłoszą się na szkolenie wojskowe. Zakłada on, że kandydaci na szeregowych rezerwy wezmą udział w zajęciach teoretycznych (30 godzin) i przejdą trzytygodniowe szkolenie poligonowe. Ci, którzy chcieliby zostać podoficerami rezerwy, będą musieli przejść 60-godzinny kurs teoretyczny oraz spędzą sześć tygodni na poligonie.
Ważnym elementem obu programów będą zajęcia, których celem ma być kształtowanie postaw patriotycznych i proobronnych. – Bardzo na państwa liczymy w tym zakresie – mówił wiceminister Dworczyk, zwracając się do przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Żadna książka nie zastąpi spotkania z człowiekiem, który jest świadkiem historii – podkreślał. Sekretarz stanu zastrzegł jednak, że forma i zakres współpracy ze środowiskami kombatanckimi będą jeszcze przedmiotem rozmów.

Ppłk Jerzy Majkowski ps. „Czarny”, uczestnik powstania warszawskiego, członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, odpowiadający za współpracę Związku z młodzieżą, przypomniał, że kombatanci obejmują patronatem kluby historyczne, a Szkoła Podstawowa nr 279 na warszawskim Gocławiu nosi imię Batalionów Armii Krajowej „Gustaw” i „Harnaś”. – Współpracujemy z tą placówką już 21 lat. Co roku przyznajemy najlepszym uczniom nagrody, razem też upamiętniamy najważniejsze rocznice historyczne. Myślę, że propozycja, którą złożył nam dziś minister Dworczyk także ma szansę na realizację. Musimy tylko doprecyzować, jak ta współpraca ma wyglądać. W końcu dbanie o etos żołnierzy AK to nasz obowiązek – dodał.

 

REKLAMA

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Kormoran” opuścił Bałtyk
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
„Kościuszko” na oceanie
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Inwestycje w Pionki
Francja inwestuje w obronność
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Sukces Trumpa czy Kima?
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Polskie Bryzy nad Afryką
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Groty na rynku cywilnym
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Cel: bezpieczne lotnisko
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Polityka fałszywego uśmiechu
Unitarka terytorialsów
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Polak znaczy skazaniec
Motywacja przez sport
Terytorialsi w urzędach
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Sojusz jak wspólna pięść
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Płonący tor przeszkód
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Szkoła Orląt będzie Akademią
Eastern Flank Pillar
Frontowe miasta Legionów Polskich
Pancerne starcie w Orzyszu
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Spadochroniarze skakali po medale
Serbskie Homary i Kryle
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Strzał ze śmigłowca
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Armia zyskała 323 nowych oficerów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO