moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Specjalsi z Gruzji wykonali zadanie

Poranną ciszę przerywa ryk silników wojskowych pojazdów. Gruzińscy żołnierze podjeżdżają pod budynek i z hukiem „otwierają” zamknięte na cztery spusty drzwi. Potem słychać już tylko kolejne strzały. Reporterzy portalu polska-zbrojna.pl jako jedyni mogli obserwować operację komandosów z Gruzji podczas ćwiczenia „Kobra ‘17”.

Żołnierze gruzińskich wojsk specjalnych przechodzili w Polsce test znajomości procedur NATO. To zadanie było ostatnim i decydującym o tym, czy żołnierze wojsk specjalnych z Gruzji zaliczyli kolejny, ważny etap przybliżający ich do członkostwa w Sojuszu. Specjalsi z Jednostki Wojskowej Agat oceniali, czy ich koledzy dobrze planują operację, jak się do niej przygotowują, czy wybierają odpowiednią broń, czy potrafią przewidzieć, czego będą potrzebować na miejscu i – na koniec – czy właściwie prowadzą szturm, przeszukują pomieszczenia oraz zabezpieczają dowody. – Chodziło o to, by Gruzini postępowali w ramach określonych przez standardy natowskie, tak byśmy mogli współpracować ze sobą bez żadnych problemów w Sojuszu, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba – mówił żołnierz Agatu.

REKLAMA

Zadaniem gruzińskich żołnierzy było opanowanie obiektu, w którym znajdują się terroryści oraz pojmanie lub zneutralizowanie ich przywódcy. – Według scenariusza szef terrorystów, przyleciał w okolice budynku kilka minut przed planowanym szturmem, nie wiadomo jednak było, czy znajdował się już w budynku, czy może w jego pobliżu. Gruzini musieli więc stworzyć kilka wariantów planu działania – mówił Polak.

Uderzenie nastąpiło wcześnie rano. Pod budynek gdzieś w zachodniej Polsce, który według scenariusza ćwiczenia pełnił rolę siedziby grupy terrorystycznej, podjechały polskie i gruzińskie wojskowe pojazdy. Gruzini po cichu podeszli do drzwi. To był ostatni moment, gdy operacja odbywała się w ciszy. Potem były już tylko głośne komendy, huki i wystrzały. Sam szturm trwał zaledwie kilkadziesiąt sekund. Znacznie więcej czasu zajęło żołnierzom przeszukanie budynku. – Trzeba zajrzeć w każdy kąt obiektu, by niczego nie pominąć. Za drzwiami może znajdować się niebezpieczny człowiek, w szufladzie dowody, dzięki którym będzie można w przyszłości zatrzymać kolejnych terrorystów lub poznać ich zamiary. Ważny jest każdy szczegół – wyjaśnia żołnierz Agatu.

Czy Gruzini zdali test? – Tak, ale to nie oznacza, że kończymy naszą współpracę na tym etapie – mówi polsce-zbrojnej.pl gen. bryg. Wojciech Marchwica, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. Generał podkreśla, że Polacy i Gruzini nadal będą się wspólnie szkolić. – Będziemy wspierać rozwój gruzińskich sił specjalnych, tak aby w najbliższym czasie przygotować wspólnie Zadaniową Grupę Specjalną, która mogłaby wziąć udział w misji NATO. Zdanie testu w Polsce przybliża gruzińskie siły specjalne do natowskiej certyfikacji – powiedział generał Marchwica. Nie wiadomo jednak, kiedy miałaby ona nastąpić.

Po zakończonej akcji gruzińscy i polscy żołnierze wojsk specjalnych spotkali się na uroczystej zbiórce. Wyników testu pogratulował Gruzinom pułkownik Zurab Kipiani, attaché obrony Gruzji w Polsce. – To dla mnie honor stać dziś przed ludźmi, którzy wykonują tak trudne operacje – powiedział Kipiani.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szkoła Orląt będzie Akademią
Unitarka terytorialsów
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Polak znaczy skazaniec
Serbskie Homary i Kryle
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
„Kormoran” opuścił Bałtyk
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Cel: bezpieczne lotnisko
Terytorialsi w urzędach
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Motywacja przez sport
Pancerne starcie w Orzyszu
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Eastern Flank Pillar
Polskie Bryzy nad Afryką
Strzał ze śmigłowca
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
„Kościuszko” na oceanie
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Francja inwestuje w obronność
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Inwestycje w Pionki
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Płonący tor przeszkód
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Polityka fałszywego uśmiechu
Spadochroniarze skakali po medale
Pożegnanie pilota MiG-a-29
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Groty na rynku cywilnym
Frontowe miasta Legionów Polskich
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Sojusz jak wspólna pięść
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Sukces Trumpa czy Kima?
Armia zyskała 323 nowych oficerów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO