moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy jadą na misję szkoleniową do Iraku

Za kilka dni polscy żołnierze rozpoczną w Iraku pilotażową misję NATO, której zadaniem będzie szkolenie irackich logistyków i techników. Sojusz chce pomóc w odzyskaniu przez tamtejszą armię zdolności do obsługi poradzieckiego sprzętu wojsk lądowych: czołgów T-72, bojowych wozów piechoty BWP-1 oraz transporterów BTR i BRDM.

– Na prośbę NATO Polska będzie liderem tej misji – mówi gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. – Naszym zadaniem ma być szkolenie personelu technicznego. To umożliwi odbudowę w irackiej armii zdolności do samodzielnej obsługi poradzieckiego sprzętu wojsk lądowych – dodaje. Irak posiada bardzo dużo tego typu sprzętu, to setki czołgów T-72, bojowych wozów piechoty BWP-1 czy transporterów BTR i BRDM. Niestety, w wyniku walk prowadzonych w Iraku, tamtejsza armia utraciła zdolności do remontu tych wozów i utrzymywania ich w pełnej gotowości bojowej. Brakuje zarówno infrastruktury, jak i wykwalifikowanych techników. Misja NATO zakłada kształcenie irackich kadr w państwach członkowskich Sojuszu i pomoc w odbudowie zaplecza logistycznego wojsk lądowych.

Pilotażowy program misji przewiduje, że grupa 30–40 irackich techników weźmie udział w 4-tygodniowym kursie w swoim kraju. Następnie 10–12 najlepszych kursantów przyjedzie do Polski na 8-tygodniowe szkolenie zaawansowane. Odbędzie się ono w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. Po zakończeniu pierwszej tury szkolenia, co ma nastąpić do końca tego roku, planowane są następne. DORSZ nie wyklucza, że w miarę rozwoju sytuacji grupy biorące udział w kursach będą coraz liczniejsze. Koszty treningu irackiego personelu pokrywa NATO. Misja szkoleniowa ma z założenia charakter długofalowy i obecnie Sojusz nie wskazuje daty jej zakończenia.

REKLAMA

Oprócz Polski udział w misji zadeklarowały jeszcze Bułgaria, Rumunia i Słowacja. Polska wysyła do Iraku 15 żołnierzy, głównie specjalistów z Inspektoratu Wsparcia. Na razie nie będą oni stanowili odrębnego kontyngentu, ale będą działać w ramach już istniejącej struktury – PKW OIR Irak (Polski Kontyngent Wojskowy w operacji „Inherent Resolve”). Generał Wojciechowski nie wykluczył jednak, że w przyszłości żołnierzy na logistycznej misji szkoleniowej będzie więcej, dlatego może zostać wydzielony oddzielny kontyngent. Zwłaszcza jeśli sytuacja militarna w Iraku będzie się stabilizować, a działalność polskich wojsk specjalnych, które obecnie wchodzą w skład misji PKW OIR Irak, będzie wygaszana.

Dzisiaj w Grudziądzu odbyło się pożegnanie żołnierzy, którzy lecą do Iraku. Natowski zespół rozpocznie misję za kilka dni. Na jej oficjalną inaugurację udaje się nie tylko delegacja DORSZ z gen. Wojciechowskim na czele, ale także Maciej Lew-Mirski, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, który ma rozmawiać w Iraku o ewentualnym zaangażowaniu spółek PGZ w proces remontu i odtwarzania zdolności bojowej sprzętu irackiej armii. – PZG ma fachowców, zdolności i zakłady, które mogą być wykorzystane w ramach rozpoczynającej się misji. To duże wyzwanie dla polskiej firmy – dodaje gen. Wojciechowski.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Stalowa nowoczesność
Razem dla bezpieczeństwa
Afgańska zmiana gotowa do misji
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Polska Casa nad Irakiem
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
„Patrol” walczy ze skażeniami
Zmiany w dodatkach służbowych
Rząd za kluczowymi zmianami
Krwiodawcy nie tylko w mundurach
Amerykańskie dowództwo przyszłości
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Nowy inspektor sił powietrznych
Our efforts passed muster
„Bolko” na wodzie
St. chor. sztab. Marek Stosio
The United States of America Have It Their Way
Wyślij paczkę do PKW
Zmiany w ustawie o weteranach
Prezydent Duda w Białym Domu
Drugie życie BWR-ów
Kpr. Mariusz Mańczak
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Reach for More
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Więcej pieniędzy dla armii!
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Jastrzębie w Albacete
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Optoelektronika dla Leopardów
Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym
Plut. Krzysztof Polusik
Chętni na dostawę Mustanga
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
Nothing Can Stop Our Tanks
Ratownicy – zawsze na służbie
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Poznaj stuletnie dzieje Sztabu Generalnego
Kpr. Jakub Tynka
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Na macie z mistrzem
Kawalerzyści na górskich trasach
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
Broń nie tylko dla mundurowych
Minister zaprasza w szeregi armii
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO