moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykański noblista będzie gościem WIM

Amerykański lekarz polskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla z 1977 roku, którego badania są wykorzystywane w leczeniu raka oraz twórca neuroendokrynologii – doktor Andrew Schally wygłosi wykład w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Spotkanie, które odbędzie się 18 września, jest częścią programu „Nobliści” realizowanego przez MON od końca 2016 roku.

Doktor Andrew Schally (po prawej).

– Wizyta doktora Andrewa Schally’ego, amerykańskiego noblisty i biochemika specjalizującego się w neuroendokrynologii podkreśla prestiż naukowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz znaczenie neuroendokrynologii jako ważnej dziedziny badawczej – mówi dr hab. n. med. Przemysław Witek, adiunkt w Klinice Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM.

Doktor Andrew Victor Schally pochodzi z Polski. Urodził się w 1926 roku w Wilnie. Jego ojciec Kazimierz był generałem brygady, żołnierzem Legionów Józefa Piłsudskiego i armii gen. Józefa Hallera. W 1935 roku rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie ojciec został szefem gabinetu prezydenta Ignacego Mościckiego. Okres II wojny światowej Schallowie spędzili w Rumunii, a po wojnie wyjechali do Anglii. Andrew studiował w Londynie chemię i medycynę. W 1952 roku przeniósł się Kanady i pięć lat później na McGill University w Montrealu obronił doktorat z biochemii. Potem pracował w USA, od 1962 roku był kierownikiem laboratorium polipetydów i endokrynologii w Szpitalu Weteranów w Nowym Orleanie oraz profesorem tamtejszego Tulane University.

REKLAMA

Hormony i nowotwory

– Doktor zajął się badaniami nad związkiem między ośrodkowym układem nerwowym a układem hormonalnym i jako pierwszy wykazał, że to układ nerwowy steruje gruczołami wydzielania wewnętrznego – podkreśla dr Witek. Dr Schally wyizolował i prowadził badania nad hormonami podwzgórza: kortykoliberyną (CRH), która odgrywa ważną rolę w reakcji organizmu na stres, tyreoliberyną (TRH) wpływającą na pracę tarczycy, gonadoliberyną (LH-RH) stymulującą wydzielanie hormonu, którego niedobór prowadzi do niepłodności oraz somatostatyną blokującą wydzielanie hormonu wzrostu.

Za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu oraz badanie ich budowy i czynności, co dało początek neuroendokrynologii, naukowiec dostał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w 1977 roku wspólnie z Rogerem Guilleminem i Rosalyn Sussman Yalow. Dr Witek tłumaczy, że późniejsze badania dr Schally’ego nad hormonami podwzgórza umożliwiły powstanie wielu leków, które wykorzystuje się w leczeniu nowotworów, zwłaszcza raka prostaty, guzów przysadki mózgowej oraz nowotworów endokrynnych.

Za swoje odkrycia i pracę lekarz został wyróżniony tytułem doktora honoris causa przez ponad 20 wyższych uczelni, w tym Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Schally jest też autorem ponad 2 tys. publikacji, z których połowa ukazała się po otrzymaniu przez niego Nagrody Nobla. – Wciąż jest konsultantem w dziedzinie onkologii i neuroendokrynologii oraz jednym z najczęściej cytowanych neuroendokrynologów na świecie – mówi dr Witek.

Amerykański gość 18 września o 12.00 w auli WIM wygłosi wykład „Hormony podwzgórza: od neuroendokrynologii do terapii nowotworów i innych chorób”.

Nobliści w Polsce

Doktor Schally odwiedzi Polskę w ramach programu „Nobliści”. To seria spotkań organizowanych w wojskowych instytucjach naukowych z noblistami oraz światowej sławy naukowcami w dziedzinach nauk technicznych, medycyny, chemii i fizyki. Pomysłodawcą i koordynatorem programu jest prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony. Celem cyklu jest, jak tłumaczył wiceminister podczas inauguracji programu, zapoznanie się z najnowszymi badaniami naukowymi oraz promocja polskiej nauki i techniki kojarzonej z wojskowymi uczelniami, instytutami badawczymi i szpitalami klinicznymi.

Inauguracyjny wykład w programie dotyczący zagrażających życiu zmian skórnych wywoływanych lekami wygłosił w grudniu 2016 roku w WIM prof. Robert A. Schwartz, dermatolog z USA. Kolejni dwaj naukowcy gościli w Wojskowej Akademii Technicznej. W maju prof. Shuji Nakamura, japoński fizyk i noblista, mówił o zastosowaniu, także militarnym, niebieskiej diody LED. Miesiąc później wykład o zasadzie działania i sposobach wykorzystania jądrowego rezonansu magnetycznego w medycynie i przemyśle wygłosił prof. Kurt Wüthrich, chemik i laureat Nagrody Nobla ze Szwajcarii. Do Polski ma przyjechać jeszcze Robert Gallo, amerykański lekarz, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 i współodkrywca wirusa HIV.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: U.S. Department of Veterans Affairs

dodaj komentarz

komentarze


Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Francja inwestuje w obronność
LOT Szkoły Orląt
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Przyjaciele nie tylko w służbie
Eurosatory 2018 zakończone
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Kierunek – wschodnia flanka
Patagonia w zasięgu ręki
Trening z koktajlami Mołotowa
Na jakich zasadach powrót do armii?
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Sukces Trumpa czy Kima?
Legenda polskiej partyzantki
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Scenariusze dla Tygrysów
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Puma i Kuguar na Mazurach
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Święto Dowództwa Generalnego
„Tygrys” z radarem
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Nowy inspektor marynarki wojennej
Bliski Wschód – definicja chaosu
Porady z paragrafem
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Polityka fałszywego uśmiechu
Wojskowi judocy na tatami
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Polskie Bryzy nad Afryką
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Najszybsza selekcja w Polsce
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Eurosatory – osobiste wymogi
Terytorialsi nauczą się nurkować
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Starcie pancernych plutonów
Marsz dla Rafała
Załoga Bergepanzera w akcji
Polskie skrzydła w Afryce
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO