moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi i policjanci stawiają na współpracę

Współpraca szkoleniowa, współdziałanie w razie sytuacji kryzysowych, udostępnianie obiektów – Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z Komendą Główną Policji przygotowują porozumienie o współpracy. – Takie porozumienie to w wojsku żadna nowość. Od lat podobne mają na przykład dowództwa rodzajów sił zbrojnych – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT.

Wspólne patrole wojska i policji.

Porozumienie między komendantem Głównym Policji a dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej po ostatecznym uzgodnieniu treści ma zostać podpisane pod koniec tego roku. Jego główny cel to efektywna współpraca obu instytucji, która ma objąć m.in. wymianę informacji, wspólne szkolenia, a także współdziałanie w sytuacjach kryzysowych. – Dzięki porozumieniu możliwe będzie na przykład szkolenie policjantów w obiektach wojskowych oraz żołnierzy w obiektach policyjnych. Takie szkolenia nie są niczym nowym w innych rodzajach sił zbrojnych, które podobne porozumienia mają podpisane od wielu lat – mówi ppłk Marek Pietrzak. – W tym zakresie porozumienie może być szczególnie ważne dla Policji, której jednostki będą mogły wykorzystywać np. strzelnice kontenerowe, które WOT będzie pozyskiwał do wyposażenia jednostek dyslokowanych w miejscach, gdzie do tej pory nie było wojska – dodaje.

Zakres porozumienia obejmuje też wsparcie logistyczne, w tym wykorzystanie obiektów do czasowego zakwaterowania personelu i składowania sprzętu w trakcie wspólnych przedsięwzięć. Dla WOT, do czasu utworzenia własnej infrastruktury, magazyny komend powiatowych policji będą mogły służyć na przykład do przechowywania części uzbrojenia i wyposażenia.

REKLAMA

Obie formacje mają też wspólnie działać w sytuacjach kryzysowych. – Będziemy mogli wspomóc policję chociażby w poszukiwaniu osób zaginionych z wykorzystaniem dronów. Będziemy działać także w przypadku zdarzeń losowych, w tym pogodowych. Naszą misją jest przecież obrona i wspieranie lokalnych społeczności – dodaje rzecznik DWOT. Porozumienie ułatwi też przekazywanie informacji o miejscach planowanych szkoleń WOT, które często mają miejsce poza rejonami poligonów i placów ćwiczeń. Dzięki temu lokalne komendy policji będą wiedziały z odpowiednim wyprzedzeniem o realizowanych szkoleniach żołnierzy WOT.

– Umowa podpisana na szczeblu DWOT tylko i wyłącznie pomaga w zacieśnieniu takiej współpracy na szczeblu jednostek wojskowych. Dzięki temu dowódcy szczebla taktycznego i komendanci Policji mogą realizować taką współpracę bez zbędnej biurokracji i bez obawy, że pominęli procedury i nadrzędny szczebel dowodzenia – wyjaśnia rzecznik DWOT. Przykładami bardzo dobrej współpracy z ostatnich lat, która była prowadzona między wojskiem a Policją i innymi służbami MSWiA, były m.in. Światowe Dni Młodzieży czy szczyt NATO.

Żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz funkcjonariusze policji, BOR-u i ABW podczas ćwiczeń przed szczytem NATO.

Z Komendą Główną Policji współpracuje też np. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Na mocy porozumienia obie formacje mogą wzajemnie udostępniać sobie strzelnice, poligony, sprzęt łączności. W ramach współpracy możliwe jest także wydzielanie zespołów łącznikowych do wspólnych działań. Podczas operacji policyjnych czy wspólnych ćwiczeń policjanci mogą korzystać z bazy logistycznej i sprzętowej wojska. W przypadku akcji deportacyjnych Policja może też liczyć na lotnicze wsparcie wojska.

Porozumienie z Policją ma także Dowództwo Operacyjne RSZ. Jest ono wynikiem wcześniejszych, wspólnych doświadczeń obu formacji, zdobytych podczas np. ćwiczeń reagowania kryzysowego z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym „Renegade”, manewrów „Anakonda” czy wspólnego działania w przestrzeni powietrznej podczas turnieju Euro 2012. Porozumienie obejmuje m.in. bieżącą wymianę informacji dotyczących zagrożeń bezpieczeństwa państwa oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego.

Także Żandarmeria Wojskowa współpracuje z Policją. Obie formacje prowadzą wspólne przedsięwzięcia służące ochronie bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego. Mundurowi organizują wspólne służby patrolowe, kontrole ruchu drogowego, poszukiwania osób zaginionych. Współpraca obejmuje też wspólne szkolenia oraz stałą wymianę doświadczeń między służbami podczas spotkań sztabowych i ćwiczeń zarządzania kryzysowego.

– Porozumienie, które chcemy podpisać, to zatem nic nowego dla wojska. Na pewno ułatwi współpracę jednostek wojskowych i policyjnych oraz pozwoli racjonalnie wykorzystywać posiadane zdolności i infrastrukturę – mówi ppłk Pietrzak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bartosz Bera, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Eurosatory – osobiste wymogi
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Scenariusze dla Tygrysów
Francja inwestuje w obronność
Porady z paragrafem
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Kierunek – wschodnia flanka
Trzy medale strzelców na wojskowym czempionacie
Zmiany w systemie dowodzenia armią ­
Puma i Kuguar na Mazurach
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Bliski Wschód – definicja chaosu
Eurosatory 2018 zakończone
LOT Szkoły Orląt
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Legenda polskiej partyzantki
Żandarmeria świętuje
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Starcie pancernych plutonów
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Na jakich zasadach powrót do armii?
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Polityka fałszywego uśmiechu
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
„Bękarty wojny” w Dachau
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
GROM, jak rodziła się legenda
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Wojskowi judocy na tatami
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Polskie skrzydła w Afryce
Sukces Trumpa czy Kima?
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Wyjątkowa misja
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Trening z koktajlami Mołotowa
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Porządki w programach śmigłowcowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO