moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kawalerzyści świętowali w stolicy

Służba w kawalerii była marzeniem wielu młodzieńców, a mundur i szabla kawaleryjska wzbudzały powszechny podziw. Dziś to marzenie, ten wyjątkowy zaszczyt i honor przypadł Wam żołnierze, służący w jednostkach kontynuujących kawaleryjskie dziedzictwo – mówił wiceminister Michał Dworczyk podczas Święta Kawalerii Polskiej. Obchodzone było ono po raz siódmy.

Kawaleryjski apel pamięci odbył się dziś na placu Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystościach zorganizowanych w hołdzie kawalerzystom walczącym o wolną i niepodległą Polskę asystę honorową wystawili żołnierze oraz muzycy z Batalionu i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Obecni byli także żołnierze Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego – jedynego regularnego pododdziału kawaleryjskiego w polskiej armii. Gospodarzem ceremonii był gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa.

 

REKLAMA

Chlubna historia polskiej kawalerii

W obchodach Święta Kawalerii Polskiej wzięli udział przedstawiciele MON, wojska, środowisk kombatanckich oraz władz państwowych i samorządowych. Wiceminister Michał Dworczyk odczytał list, jaki do żołnierzy skierował minister Antoni Macierewicz. Szef MON przywołał w nim wydarzenia z chlubnej historii polskiej kawalerii i zaznaczył, że na tablicach Grobu Nieznanego Żołnierza wyszczególnione są batalie stoczone przez wojów i rycerzy, szwoleżerów, ułanów i strzelców konnych. – Europa podziwiała triumf polskich i litewskich rycerzy pod Grunwaldem, zwycięstwo jeźdźców nad moskiewskimi pułkami pod Kłuszynem czy też brawurowe szarże pod Somosierrą i Rokitną. To tylko niektóre przykłady kawaleryjskich victorii. To dziedzictwo i legendy jazdy polskiej godnie przejęły pułki kawaleryjskie II Rzeczpospolitej – napisał minister.

– Służba w kawalerii była marzeniem wielu młodzieńców, a mundur i szabla kawaleryjska wzbudzały powszechny podziw. Dziś to marzenie, ten wyjątkowy zaszczyt i honor przypadł Wam żołnierze, służący w jednostkach kontynuujących piękne kawaleryjskie dziedzictwo. To żołnierze jednostek kawalerii pancernej i powietrznej, zmechanizowanych i rozpoznawczych są kolejnym ogniwem łańcucha kawaleryjskich pokoleń – zauważył w liście minister Macierewicz.

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza wiceminister Michał Dworczyk zapowiedział, że zostaną przywrócone stopnie używane przez kawalerzystów w II RP. – Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podjął decyzję o rozpoczęciu prac legislacyjnych nad przywróceniem historycznych nazw stopni w jednostkach dziedziczących tradycje kawaleryjskie między innymi wachmistrza i rotmistrza – mówił wiceszef MON.

Wyróżnienia i defilada

W piątek odbyła się również ceremonia wręczenia wyróżnień. Odznakę Pamiątkową Batalionu Reprezentacyjnego WP otrzymał kpr. Łukasz Osiecki, odznakę okolicznościową SKWP – st. szer. Bartosz Rabarzyński, a st. szer. Krzysztof Gomułka i st. szer. Mateusz Dadok zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi. Następnie został odczytany kawaleryjski apel pamięci. Zostali w nim wymienieni m.in. strzelcy konni Księstwa Warszawskiego, a także kawalerzyści powstania listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego i śląskiego oraz ułani walczący o wolność w 1939 roku.

Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów oraz pocztów sztandarowych dziedziczących tradycje kawaleryjskie. Wśród tych ostatnich byli żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 7 Brygady Obrony Wybrzeża, 9 i 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Brygad Zmechanizowanych: 12, 15 i 17.

Szwadron Kawalerii WP jest jedynym pododdziałem konnym w polskiej armii. Dziedziczy i kultywuje tradycje pułków kawalerii II RP. Żołnierze szwadronu na co dzień noszą współczesne mundury wyjściowe, ale podczas uroczystości występują w umundurowaniu wzorowanym na mundurze ułańskim z 1936 roku. Tradycje kawaleryjskie są obecne także w szkoleniu, np. zajęcia z musztry kawaleryjskiej, jazdy konnej i władania lancą oraz szablą są prowadzone zgodnie z regulaminem kawalerii z 1938 roku. Podstawowym zadaniem szwadronu jest udział m.in. w uroczystościach państwowych i wojskowych oraz eskortowanie najważniejszych gości zagranicznych podczas oficjalnych wizyt na terenie Garnizonu Warszawa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Piotr Ziętka, Sebastian Woropaj

dodaj komentarz

komentarze


Nowy inspektor marynarki wojennej
Patagonia w zasięgu ręki
Legenda polskiej partyzantki
Puma i Kuguar na Mazurach
Załoga Bergepanzera w akcji
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Polityka fałszywego uśmiechu
„Tygrys” z radarem
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Najszybsza selekcja w Polsce
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Kierunek – wschodnia flanka
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Eurosatory – osobiste wymogi
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Eurosatory 2018 zakończone
Scenariusze dla Tygrysów
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Terytorialsi nauczą się nurkować
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Wojskowi judocy na tatami
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Starcie pancernych plutonów
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Przyjaciele nie tylko w służbie
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Francja inwestuje w obronność
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Sukces Trumpa czy Kima?
Na jakich zasadach powrót do armii?
Polskie skrzydła w Afryce
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
LOT Szkoły Orląt
Marsz dla Rafała
Polskie Bryzy nad Afryką
Bliski Wschód – definicja chaosu
Święto Dowództwa Generalnego
Porady z paragrafem
Trening z koktajlami Mołotowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO