moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dromader pokazany na targach zbrojeniowych w Kielcach

Mundur w cyfrowym kamuflażu MAPA, modułowa kamizelka taktyczna i funkcjonalny hełm – na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego firma Maskpol po raz pierwszy zaprezentowała publicznie Dromadera. To kompleksowy system oporządzenia i umundurowania dla lekkiej piechoty. Projekt powstał z myślą o żołnierzach wojsk obrony terytorialnej.

Choć polscy żołnierze mają w swoim wyposażeniu wszystkie elementy składające się na Zintegrowany System Przenoszenia Uzbrojenia i Wyposażenia (ZSPUiW), czyli kamizelki taktyczne i kuloodporne, pasy, różnego typu pokrowce, torby i ładownice oraz mundury, hełmy i buty, to niestety nie jest to rozwiązanie jednorodne. Wszystkie wymienione elementy stanowią bowiem zbiór niezależnych od siebie rozwiązań, o różnym stopniu zaawansowania technologicznego czy praktyczności użycia oraz pochodzą z różnych lat (niektóre są współczesne, a inne sprzed dekady).

Kilka miesięcy temu Polska Grupa Zbrojeniowa rozpoczęła prace nad przygotowaniem ZSPUiW na potrzeby żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach po raz pierwszy publicznie pokazano efekt tych błyskawicznych, bo kilkutygodniowych, prac badawczo-rozwojowych. System nosi nazwę Dromader. – Składa się z trzech podsystemów: umundurowania, oporządzenia indywidualnego oraz pakietów balistycznych i hełmów – wyjaśnia Adam Szpigiel, jeden z głównych projektantów systemu z firmy Maskpol.

To, co w Dromaderze jako pierwsze przykuwa uwagę, to nowy mundur w kamuflażu cyfrowym MAPA. Wzór ten opracował dr Maciej Dojlitko z Pracowni Komunikacji Wizualnej Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kamuflaż MAPA w ubiegłym roku został wyróżniony w konkursie „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP 2016”, zorganizowanym przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Mimo że priorytetem była funkcjonalność, to bardzo zależało nam na tym, by noszący ten mundur żołnierz wyglądał w nim schludnie. Dlatego, choć pewno mało kto zwróci na to uwagę, sporo uwagi poświęciliśmy na przykład kształtowi kołnierza munduru – mówi Adam Szpigiel. Dodaje, że pracując nad Dromaderem, projektanci starali się dopasować go do zadań, jakie mają wykonywać terytorialsi. – To są żołnierze lekkiej piechoty, nie jednostek specjalnych. Staraliśmy się więc zrobić system nie dla komandosów, lecz bardziej uniwersalny – opowiada Szpigiel.

Jako przykład nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w Dromaderze wskazuje on m.in. modułową kamizelkę taktyczną, która została tak zaprojektowana, żeby w jak najmniejszym stopniu krępowała ruchy żołnierza i jednocześnie zapewniała wysoki poziom ochrony. Kamizelka pozwala również na szybkie udzielenie pomocy medycznej noszącej ją osobie, gdy zajdzie taka potrzeba. Do kamizelki przewidziano różnego typu i wielkości ładownice, torby i pokrowce, które żołnierz może w dowolny sposób montować, by dostosować je do swoich potrzeb.

Częścią Dromadera jest również nowy hełm kevlarowy HPB-05. – Projektując go, zdecydowaliśmy się na kształt z mocnym wycięciem w rejonie uszu, aby żołnierz bez problemu mógł nosić systemy ochrony słuchu i łączności. To zawsze trudny wybór – wyższy poziom ochrony biernej czy większe walory użytkowo-bojowe. My wybraliśmy ten drugi kierunek – wyjaśnia Szpigiel.

Za kilka tygodni system Dromader ma być testowany w jednostkach WOT-u. To od nich będzie zależało, czy i kiedy zostanie podjęta decyzja o kupnie systemu dla żołnierzy tych formacji.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Fryfld wlk
1505965080
Pp sprzedarzy polskiego oporzadzenia z kamuflarzem pantera koniecza jest wymiana na nowy wzór. Teraz z kamizelkami i hełmami maskpol biegają i Ukraińcy i separatysci. To ułatwia prowokacje i grozi pomyłkami.
B1-0F-71-A0
~noname
1504972560
Pięknie, szkoda tylko że na Wojskowej Akademii Technicznej podchorążowie dalej ćwiczą w pasoszelkach wz. 1918.
60-71-A2-87
~Zainteresowany
1504866360
Byłem tam i widziałem przedmiotowe mundury. Pod względem maskowania są naprawdę ciekawie zrobione. Zlewa się z otoczeniem i co więcej, gdy obok nich przechodziłem to nie rzucały się w oczy jak reszta mundurów. Ciekawe czy coś z tego będzie !
C8-14-3F-6C

Polskie skrzydła w Afryce
Kierunek – wschodnia flanka
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Sukces Trumpa czy Kima?
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
„Tygrys” z radarem
Nowy inspektor marynarki wojennej
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Porady z paragrafem
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Francja inwestuje w obronność
Patagonia w zasięgu ręki
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Załoga Bergepanzera w akcji
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Najszybsza selekcja w Polsce
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Eurosatory – osobiste wymogi
Święto Dowództwa Generalnego
Eurosatory 2018 zakończone
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Przyjaciele nie tylko w służbie
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Trening z koktajlami Mołotowa
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Polskie Bryzy nad Afryką
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Starcie pancernych plutonów
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Na jakich zasadach powrót do armii?
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Terytorialsi nauczą się nurkować
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Marsz dla Rafała
Scenariusze dla Tygrysów
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Legenda polskiej partyzantki
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Wojskowi judocy na tatami
LOT Szkoły Orląt
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Puma i Kuguar na Mazurach
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Polityka fałszywego uśmiechu
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Bliski Wschód – definicja chaosu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO