moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wystawa zbrojeniowa azjatyckiego giganta

Korea Południowa, jeden z największych światowych eksporterów uzbrojenia, jest w tym roku gościem specjalnym Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na kieleckich targach można obejrzeć flagowe wyroby koreańskiej zbrojeniówki, takie jak pociski zwalczające okręty i samoloty, hybrydową broń K11 oraz makiety czołgu K2 Black Panther i samobieżnej haubicy K9 Thunder.

Tradycją jest, że podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jedno z państw partnerskich przygotowuje wystawę, na której prezentuje rodzime wyroby przemysłu zbrojeniowego. W tym roku gościem specjalnym jest Korea Południowa. – Chciałbym zachęcić naszych polskich przyjaciół, aby odwiedzili nasze stoisko i poznali koreańskie przedsiębiorstwa. Podczas targów prezentujemy wiele produktów naszej rodzimej produkcji – mówi portalowi polska-zbrojna.pl, Choi Sung Joo, ambasador Republiki Korei w Polsce. 

Zwiedzający targi mogą obejrzeć ofertę 14 koreańskich firm związanych z przemysłem obronnym. Zapewne z powodów logistycznych, Koreańczycy nie przywieźli do Polski ciężkiego sprzętu, niemniej na wystawie nie brakuje ciekawych i innowacyjnych produktów. Wśród nich królują przede wszystkim przyrządy optoelektroniczne – takie jak celowniki, noktowizory czy głowice do obserwacji wybrzeża, a także pociski zwalczające zarówno okręty, jak i samoloty.

Oprócz tego można obejrzeć hybrydową broń K11, której używają między innymi siły specjalne Korei – czyli karabinek szturmowy kalibru 5,56 mm połączony z granatnikiem kalibru 20 mm opracowany przez Agency for Defense Development. Interesującym, mimo że nie najnowszym wyrobem jest także automatyczny system czyszczenia lufy (ABC) od Soosung Defense Industries Ltd. Produkt ten już został doceniony przez Polskę, gdyż w 2012 roku podczas targów MSPO otrzymał nagrodę Defender. Soosung Defense Industries Ltd. była pierwszą firmą z Azji, która otrzymała to wyróżnienie.

Oczywiście na wystawie, znajdującej się w hali F, nie mogło zabraknąć makiet przedstawiających sprzęt pancerny koreańskiej produkcji. Zwiedzający mają okazję zobaczyć miniaturę czołgu K2 Black Panther od Hyundai Rotem, pływający, gąsienicowy wóz piechoty K21 koncernu Doosan DST czy flagowy produkt Hanwha Techwin (wcześniej Samsung Techwin), czyli samobieżne haubice K9 Thunder kalibru 155 mm.

To właśnie w podwozia tej maszyny zostały wyposażone armatohaubice Krab, które tydzień temu trafiły do 11 Pułku Artylerii. Kontrakt na dostawę tego elementu uzbrojenia został podpisany w 2014 roku. Zgodnie z umową, w tym roku Korea Południowa dostarczyła Polsce 24 podwozia. Pozostałe 96 sztuk, na podstawie kupionej licencji, wyprodukuje już polska firma, czyli należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola.

W ramach MSPO odbyła się także konferencja, na której zarówno Korea, jak i Polska przedstawiały osiągnięcia rodzimych przemysłów zbrojeniowych. W wydarzeniu uczestniczył sekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej, Bartosz Kownacki, odpowiedzialny za zakupy dla wojska. Wiceszef MON podkreślał, że przemysł obronny Korei funkcjonuje doskonale, mimo że zaczął rozwijać się dopiero w latach siedemdziesiątych. – Mimo że priorytetem Korei jest przede wszystkim dostarczanie sprzętu własnym siłom zbrojnym, to państwo jest także jednym z liderów wśród eksporterów uzbrojenia. To wzór do naśladowania dla przedstawicieli polskiego przemysłu zbrojeniowego – mówił. 

Wiceminister Kownacki ma także nadzieję na współpracę między państwami, bo ta mogłaby być korzystna dla obu stron. – Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, a w najbliższym czasie będzie się odbywał proces konsolidacji przemysłów zbrojeniowych. Jeśli Korea chciałaby konkurować z gigantami zbrojeniowymi Europy, warto aby zaczęła współpracować z Polską Grupą Zbrojeniową, bo dzięki temu będzie obecna na europejskim rynku. Jestem pewien, że takie działanie byłoby korzystne dla obu stron – podkreślił.

Republika Korei postawiła na krajowy przemysł obronny niespełna 50 lat temu. Wcześniej była uzależniona od dostaw uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych. Dziś, zgodnie z raportem Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem, dzięki sprzedaży broni w latach 2012–2016, Korea zajmuje 13 miejsce wśród eksporterów uzbrojenia na świecie.

Wystawy narodowe to tradycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Pierwsza odbyła się w 2004 roku. Dotychczas swoje wyroby prezentowały: Niemcy, Francja, Izrael, USA, Szwecja, państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja i Norwegia.

EK, MKS, MM

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi judocy na tatami
Święto Dowództwa Generalnego
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Kierunek – wschodnia flanka
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Polskie skrzydła w Afryce
Terytorialsi nauczą się nurkować
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Francja inwestuje w obronność
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Eurosatory 2018 zakończone
LOT Szkoły Orląt
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Starcie pancernych plutonów
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Polskie Bryzy nad Afryką
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Eurosatory – osobiste wymogi
„Tygrys” z radarem
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Scenariusze dla Tygrysów
Patagonia w zasięgu ręki
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Załoga Bergepanzera w akcji
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Bliski Wschód – definicja chaosu
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Legenda polskiej partyzantki
Przyjaciele nie tylko w służbie
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Najszybsza selekcja w Polsce
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Marsz dla Rafała
Na jakich zasadach powrót do armii?
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Puma i Kuguar na Mazurach
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Trening z koktajlami Mołotowa
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Sukces Trumpa czy Kima?
Porady z paragrafem
Polityka fałszywego uśmiechu
Nowy inspektor marynarki wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO