moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Zatoka” – nowa książka Navala, byłego operatora GROM

Po dwóch poprzednich książkach było mnóstwo pytań, kiedy opiszę akcję, coś, co robiliśmy na bojowo. W końcu zdecydowałem się na ten krok. Chciałem pokazać, jak ta robota wygląda z punktu widzenia operatora – mówi Paweł Mateńczuk „Naval”, były żołnierz JW GROM i autor książki „Zatoka”, w której przedstawia operacje polskich specjalsów w Zatoce Perskiej.

Film: Michał Niwicz

Naval, w tym roku jesteś na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach w trochę innej niż zwykle roli – nie byłego żołnierza wojsk specjalnych, nie specjalisty od sprzętu, lecz jako autor trzeciej już książki. Można ją przedpremierowo kupić na stoisku Bellony, tam też ją podpisujesz. Powiedz, o czym tym razem opowiadasz swoim czytelnikom?

Naval: Nie ucieknę od tego, że jestem żołnierzem wojsk specjalnych. Nadal dumnie i z chęcią reprezentuję tę formację. Kawał roboty za mną i moimi kolegami, i to cały czas pokrywa się z tym, co robię dzisiaj. Pytasz o „Zatokę”... To książka, na którą wielu czekało. Po dwóch poprzednich było mnóstwo pytań, kiedy opiszę akcję, coś, co robiliśmy na bojowo. W końcu zdecydowałem się na ten krok. Wychodzę na otwarte wody Zatoki Perskiej i opisuję naszą robotę w tamtym rejonie.

Czy tak jak w przypadku poprzednich książek opisujesz operacje w formie pamiętnika?

Jest to swego rodzaju pamiętnik, zapis naszej roboty, ale staram się uciekać od zagadnień mocno taktycznych. Chciałem pokazać, jak ta robota wygląda z punktu widzenia operatora.

Widziałam, że opublikowałeś filmy, które kręciłeś podczas operacji. Co możemy na nich zobaczyć? Jakie są smaczki dla tych, którzy interesują się GROM-em i tym, co ta jednostka robiła w Zatoce Perskiej?

Skłamałbym, gdybym powiedział, że filmowałem nasze operacje. W czasie działań bojowych nie ma czasu na zdjęcia czy filmy i nie myśli się o tym. Ale nagrałem samo dopłynięcie w rejon działania. Taśma przeleżała 15 lat i gdy dzisiaj ją oglądam, to mam wrażenie „wow”. Gdy będziecie oglądać ten filmik, będziecie mieli przedsmak tego, co myśmy tam naprawdę czuli i robili.

Gdzie go można zobaczyć?

Zapraszam na mój profil „Naval Polska” na Facebooku. Można tam zobaczyć krótką filmową zapowiedź książki w postaci nagrań z tamtych czasów.

Wróćmy do wojska, tu i teraz. Pewnie odwiedziłeś już wystawę polskich sił zbrojnych. Które ze stoisk podobały ci się najbardziej i na które warto zwrócić uwagę? W sobotę i niedzielę będzie można wejść na targi bezpłatnie i co mógłbyś polecić naszym czytelnikom?

Nie jestem może zaskoczony, bo cały czas mam kontakt z przemysłem zbrojeniowym i widzę jego rozwój, ale muszę powiedzieć, że widać, że polskie wojsko i jednostki specjalne mają sprzęt z najwyższej półki. Nie chcę powiedzieć, że zazdroszczę chłopakom tego, co mają, ale naprawdę jestem pod wrażeniem, jaki sprzęt jest dzisiaj w Wojsku Polskim. Nie mamy się czego wstydzić i każdy chłopak z jednostek specjalnych ma możliwość szkolić się na sprzęcie najwyższej jakości.

A propos modernizacji i nowego sprzętu. Na MSPO prezentowane są po raz pierwszy nowe armatohaubice, moździerze, codziennie podpisywane kolejne umowy na dostawę sprzętu dla armii. Śledzisz to już spoza wojska. Czy twoim zdaniem targi są dobrym miejscem, by to wszystko zebrać razem i zobaczyć, co nowego w polskiej armii?

Na pewno tak. Jestem jednak żołnierzem jednostek specjalnych, a więc nie chcę wypowiadać się na temat armatohaubic czy innych systemów, które w tych formacjach nie są używane. Jeżeli fachowcy, a nie politycy, uznają, że dany sprzęt jest dobry i nowoczesny, to jestem za pozyskaniem go do wyposażenia Wojska Polskiego.

Rozmawiała Ewa Korsak

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze WOT wesprą harcerzy
 
Nowi szturmani w JW Agat
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kolejna szabla AFN zdobyta
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
ORP „Mewa” – historia bliska końca
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiany w przepisach mundurowych
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Tak umierał Wołyń
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Nowe nakolanniki
NATO silniejsze z rezerwistami
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Ankona – samodzielna polska operacja
Moja „bazówka”
Działalność firm na rzecz obronności
Rivalry on Closed Sea
Wkręceni w skoki
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Polska historia w Norwegii
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
F-35 wylądowały w Powidzu
Sojusze na fali
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Obrady Rady Unii Europejskiej
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Polsko-francuska szkoła uczuć
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Formowanie 19 Brygady
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Raki dla zawiszaków
Od konfliktu do zgody
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
The Chariots of Jihad
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Rozpoczynamy nową erę
Desant na czeskich spadochronach
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Sport nie dzieli, sport łączy
Brytyjska „pamiątka”
Rozdarty subkontynent
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
„Dragon’19” od kuchni
Obława pełna białych plam
Stawiamy na rozwój
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
„Pułaski” wrócił do kraju
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Kolejne drony dla WOT-u
Gotowi na F-35?
Kierunek: Afganistan
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO