moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siły odpowiedzi NATO w Gdyni

W sobotę, 2 września, do Gdyni wszedł zespół 4 okrętów Stałych Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One). Okręty Sojuszu zacumowały przy nabrzeżu francuskim Portu Handlowego w Gdyni. Wizyta ma charakter roboczy.

Zespół okrętów SNMG1 tworzą 3 fregaty rakietowe: norweska HNoMS Otto Sverdrup, portugalska NRP Francisco de Almeida i kanadyjska HMCS Charlottetown oraz niemiecki okręt zaopatrzenia FGS Rhoen. Podczas pobytu w Gdyni dowódca zespołu fregat i niszczycieli commodore Petter Kammerhuber wraz z delegacją złożył wizytę dowódcy 3. Flotylli Okrętów kontradmirałowi Krzysztofowi Jaworskiemu. W poniedziałek (4 września), o godz. 10:00 na narodowym stadionie rugby w Gdyni, marynarze międzynarodowego zespołu rozegrają towarzyski mecz piłki nożnej z reprezentacją 3 Flotylli Okrętów. Zespół wyjdzie z portu w Gdyni we wtorek, 5 września.

Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 roku jako zespół STANAVFORLANT (Standing Naval Force Atlantic – Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 roku jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) i podporządkowano pod Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku. SNMG-1 jest częścią Sił Odpowiedzi NATO.

SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. SNMG-1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie. Wypełniając swoje zadania w morzu okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, dwa kolejne to zespoły sił przeciwminowych. Zadaniem tych wielonarodowych zespołów okrętów jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych zadań obronnych – zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. W sytuacji kryzysowej państwa NATO nie mogą dopuścić do sparaliżowania transportu morskiego ponieważ to głównie tą drogą do zagrożonego kraju trafia pomoc humanitarna, surowce, paliwa oraz wsparcie bojowe. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi - nie potrzebują budowy osobnej bazy logistycznej, przenoszą silne i zróżnicowane uzbrojenie, mogą prowadzić akcje embarga, kontroli żeglugi, osłony jednostek z dostawami humanitarnymi, ewakuować zagrożoną ludność. Mogą również stanowić bazę dla jednostek specjalnych czy piechoty morskiej wykonującej zadania w głębi lądu. Większość czasu zespoły te spędzają na morzu między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. W sytuacji kryzysowej niemal z marszu mogą być skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie globu.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch

dodaj komentarz

komentarze


A Half-Open Gate to Hell
 
Medale dla uczestników walk w Karbali
Logistyka dla Leopardów
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Fleet of the Future
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Dragon” na Wiśle
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Nowe plecaki dla żołnierzy
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Trałowanie pod osłoną
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Następcy Herculesów
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Zmiany w przepisach mundurowych
Likwidacja komendanta Junka
Kolejna szabla AFN zdobyta
Działalność firm na rzecz obronności
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Trudny sojusz partyzantów
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
The Chariots of Jihad
Rydwany dżihadu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Miroslawiec Up
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Rusza cyberkomponent WOT-u
Polski wkład w operację „Overlord”
Flota przyszłości
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Tu się zadań nie wybiera
Terytorialsi oddają krew
F-16 wracają do Polski
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Poprady w Gołdapi
Logistycy na poligonie w Drawsku
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Jak zginął „Ponury”
Kierunek: Afganistan
Masters` Killer dał w kość po raz szósty

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO