moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siły odpowiedzi NATO w Gdyni

W sobotę, 2 września, do Gdyni wszedł zespół 4 okrętów Stałych Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One). Okręty Sojuszu zacumowały przy nabrzeżu francuskim Portu Handlowego w Gdyni. Wizyta ma charakter roboczy.

Zespół okrętów SNMG1 tworzą 3 fregaty rakietowe: norweska HNoMS Otto Sverdrup, portugalska NRP Francisco de Almeida i kanadyjska HMCS Charlottetown oraz niemiecki okręt zaopatrzenia FGS Rhoen. Podczas pobytu w Gdyni dowódca zespołu fregat i niszczycieli commodore Petter Kammerhuber wraz z delegacją złożył wizytę dowódcy 3. Flotylli Okrętów kontradmirałowi Krzysztofowi Jaworskiemu. W poniedziałek (4 września), o godz. 10:00 na narodowym stadionie rugby w Gdyni, marynarze międzynarodowego zespołu rozegrają towarzyski mecz piłki nożnej z reprezentacją 3 Flotylli Okrętów. Zespół wyjdzie z portu w Gdyni we wtorek, 5 września.

Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 roku jako zespół STANAVFORLANT (Standing Naval Force Atlantic – Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 roku jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) i podporządkowano pod Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku. SNMG-1 jest częścią Sił Odpowiedzi NATO.

SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. SNMG-1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie. Wypełniając swoje zadania w morzu okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, dwa kolejne to zespoły sił przeciwminowych. Zadaniem tych wielonarodowych zespołów okrętów jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych zadań obronnych – zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. W sytuacji kryzysowej państwa NATO nie mogą dopuścić do sparaliżowania transportu morskiego ponieważ to głównie tą drogą do zagrożonego kraju trafia pomoc humanitarna, surowce, paliwa oraz wsparcie bojowe. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi - nie potrzebują budowy osobnej bazy logistycznej, przenoszą silne i zróżnicowane uzbrojenie, mogą prowadzić akcje embarga, kontroli żeglugi, osłony jednostek z dostawami humanitarnymi, ewakuować zagrożoną ludność. Mogą również stanowić bazę dla jednostek specjalnych czy piechoty morskiej wykonującej zadania w głębi lądu. Większość czasu zespoły te spędzają na morzu między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. W sytuacji kryzysowej niemal z marszu mogą być skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie globu.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch

dodaj komentarz

komentarze


Cztery lata LITPOLUKBRIG
 
Przetrwać do świtu
Kosmiczny gość
A Torn Subcontinent
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Umarły dla świata
Iranian Chess Game
Zapal światło dla ofiar Katynia
„Robot” w akcji
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Nowy wiceminister w MON
Podstawa silnego przemysłu
Warszawa – miasto nieujarzmione
Jedna misja, jeden zespół
Gen. Reudowicz doradcą prezydenta
Terytorialsi na wysokościach
Polskie firmy na targach w Londynie
Irańskie szachy
Walka i dyplomacja
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Defendery 2019 – część 3
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Rok Żelaznej Dywizji
Chorwacki test polskich kadetów
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Defendery 2019 – część 4
Klasy wojskowe po nowemu
Oko na Europę
Awaryjny most gotowy
Cienka niebieska linia
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Thin Blue Line
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Defendery 2019
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Defendery 2019 – część 2
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wrzesień ’39 na południu Polski
Większe dotacje na budowę strzelnic
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Śląskie sceny z życia
Historia Liberatora wyjaśniona
Polska nie pozostanie osamotniona
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
DSEI dla ludzi morza
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sprawdzają Brutusa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Niszczyciele czołgów z PGZ
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Zapal lampkę bohaterom Września’39

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO