moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sekretarz generalny NATO chwali Polskę

Prowadząc ćwiczenia na lądzie, morzu i w powietrzu oraz chroniąc przestrzeń powietrzną nad krajami bałtyckim, Polska odgrywa kluczową rolę w wysiłkach na rzecz zwiększenia wspólnego bezpieczeństwa – mówił Jens Stoltenberg po spotkaniu z premier Beatą Szydło oraz szefami MON i MSZ. Sekretarz generalny NATO przebywa w Polsce z dwudniową wizytą.

Dziś rano Jens Stoltenberg spotkał się z premier Beatą Szydło, której towarzyszyli ministrowie obrony i spraw zagranicznych. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa w naszym regionie i przygotowań do szczytu NATO w 2018 roku.

W swoim wystąpieniu Stoltenberg podkreślał wagę ubiegłorocznego spotkania przywódców Sojuszu w Warszawie. Zapadły wówczas kluczowe decyzje z punktu widzenia bezpieczeństwa regionu. – Wprowadziliśmy największe wzmocnienie naszej obrony od końca zimnej wojny. Potroiliśmy udział NATO w tych działaniach, ustanowiliśmy nowe kwatery na wschodzie Sojuszu, ustanowiliśmy naszą wysuniętą wzmocnioną obecność w Polsce, Estonii, na Łotwie i Litwie – przypominał sekretarz generalny NATO. Jednocześnie podkreślał, że międzynarodowe grupy bojowe to znak jedności Sojuszu i zdecydowania. – To sygnał, że atak na jednego sojusznika, oznacza atak na cały Sojusz. Jesteśmy po to, by zapobiegać konfliktowi – dodawał Jens Stoltenberg.

Szef NATO chwalił nasz kraj. – Polska odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu naszego wspólnego bezpieczeństwa, prowadząc ćwiczenia na lądzie, morzu i w powietrzu, chroniąc przestrzeń powietrzną nad krajami bałtyckimi – mówił Stoltenberg. Podkreślał, że przekazując 2 proc. PKB na obronność, nasz kraj daje przykład innym państwom. – Bardzo się cieszę ze zobowiązania Polski na rzecz dalszego zwiększania wydatków na obronność – dodał.

Film: KPRM

Sekretarz generalny NATO odniósł się także do rozpoczynających się 14 września rosyjsko-białoruskich manewrów „Zapad 2017”. Ma w nich wziąć udział ponad 12 tysięcy żołnierzy. – Będziemy się uważnie przyglądać tym ćwiczeniom – zapowiedział Stoltenberg. – Wszystkie kraje mają prawo do prowadzenia manewrów swoich sił zbrojnych, ale powinny również respektować zobowiązania na rzecz przejrzystości. Wzywam Rosję do wypełniania swoich zobowiązań w ramach Dokumentu Wiedeńskiego OBWE, ponieważ wobec zwiększonej działalności wojskowej wzdłuż naszych granic przewidywalność i transparentność to kwestie bardzo ważne – zaznaczał szef Sojuszu.

Także premier Beata Szydło nawiązała do rosyjsko-białoruskich ćwiczeń. – Wydarzenia wokół naszych granic, zwłaszcza nadchodzące manewry „Zapad 2017” oraz zagrożenia związane z terroryzmem i niestabilnością na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, pokazują, że jako Sojusz powinniśmy kontynuować proces adaptacji rozpoczęty w Newport i w Warszawie – dodawała szefowa rządu. Jak zaznaczyła prezes Rady Ministrów, priorytetem dla Polski będą przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO w Brukseli i wzmocnienie sojuszniczego odstraszania oraz obrony.

Premier rządu podkreśliła, że Polska nie pozostaje bierna w budowaniu bezpieczeństwa w ramach Sojuszu. – Z satysfakcją odnotowujemy rozmieszczenie sił sojuszniczych w Polsce i państwach bałtyckich. Wspólnie z innymi krajami uczestniczymy w grupie bojowej na Łotwie i w Rumunii, jesteśmy członkiem koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim – wymieniała. Przypomniała, że na cele obronne – zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Newport w 2014 – już od ubiegłego roku Polska przeznacza wymagane 2% PKB. – W Sejmie jest złożony projekt ustawy, w którym zagwarantowaliśmy, iż do 2030 roku osiągniemy poziom 2,5 proc. – podkreśliła szefowa rządu.

Dzień wcześniej sekretarz generalny NATO na temat bezpieczeństwa i wyzwań stojących przed Sojuszem rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Po spotkaniu w Warszawie Jens Stoltenberg pojechał do Orzysza. Tam, w Ośrodku Szkolenia Poligonowego, razem z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem odwiedzi żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Paulina Glińska

autor zdjęć: P. Tracz/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
 
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Kontenery dla Wisły
Klasy wojskowe po nowemu
Volhynian Lion Hearts
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Nowe maszyny w LAW
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Leopardy na Podkarpaciu
Gorące obrady NATO w Londynie
T-72 strzelają na poligonie
Obrona bez polityki
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Z archiwum „Szarego”
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Trudna droga
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Ostre strzelanie artylerzystów
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szwedzki baypass przed „Orką”
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Unwanted Treaty
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowe laboratorium WAT
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Wrocław czeka na Amerykanów
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Klucz do dobrych relacji
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Dołącz do zawodowców
Ludzie niebezpiecznej profesji
Razem się szkolą, razem walczą
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Kto zostawia ślady w sieci
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO