moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko na Dni Dobrosąsiedztwa

Jutro rano dziesięciu żołnierzy z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego rozpocznie budowę mostu pontonowego na Bugu. Przeprawa połączy dwie przygraniczne miejscowości: polski Kryłów i ukraiński Krecziv. Dzięki niej mieszkańcy z obu stron rzeki będą mogli wziąć udział w IX Europejskich Dniach Dobrosąsiedztwa.

– Bez pomocy żołnierzy odbywające się przy granicy święto straciłoby swój charakter. Od dziewięciu lat wojskowy most jest symbolem łączącym społeczności obu narodów – mówi Marta Małyszek, wójt gminy Mircze, w której odbędą się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Święto organizowane od lat w przygranicznych miejscowościach ma integrować mieszkańców zza polskiej i ukraińskiej strony Bugu. Uroczystości w gminie rozpoczną się w niedzielę 13 sierpnia. Aby jednak sąsiedzi mogli się spotkać, na rzece musi stanąć most łączący dwie miejscowości: polski Kryłów i ukraiński Krecziv.

Do budowy przeprawy dowództwo 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego oddelegowało dziesięciu saperów. Dziś po południu żołnierze dotrą do Kryłowa. Z jednostki zabrali sześć bloków pontonowych. Ponieważ Bug ma w tym miejscu zaledwie 6 metrów szerokości, nie musieli transportować dodatkowego sprzętu. – Z jednostki wzięliśmy jednak więcej bloków pontonowych, bo rzeka w miejscu wykonania przeprawy nie jest uregulowana i jej szerokość oraz głębokość potrafią się zmienić w ciągu kilku godzin – wyjaśnia ppor. Karol Zdunek, dowodzący żołnierzami. W sobotę rano saperzy rozpoczną stawianie przeprawy.

REKLAMA

Podporucznik dodaje, że pracę może utrudnić ukształtowanie dna rzeki. Bug na tym odcinku może mieć głębokość zaledwie pół metra, a tuż obok w podwodnej wyrwie może sięgać nawet 3 metrów. Łączenie bloków pontonowych i ich kotwiczenie żołnierze wykonają ręcznie, w tym przypadku nie muszą używać łodzi czy kutrów.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2015 r.

Wybudowanie mostu nie zakończy saperskich zadań. Żołnierze pozostaną na miejscu do poniedziałku, żeby rozebrać konstrukcję. W niedzielę przez cały dzień saperzy będą kontrolowali mocowania pontonów, ich zakotwiczenie i stan barierek ochronnych. Będą także pomagali pogranicznikom i celnikom w kierowaniu ruchem pieszych na moście. W Kryłowie spodziewają się bowiem wielu gości. W ubiegłym roku tylko jednego dnia most przekroczyło ponad 2 tysiące pieszych i rowerzystów.

Uczestnicy IX Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa będą mogli korzystać z mostu od 9.00 do 19.00. O godzinie 13.00 na wojskowej przeprawie rozpoczną się oficjalne uroczystości. W połowie długości mostu spotkają się przedstawiciele władz obu nadgranicznych regionów, by się powitać. Goście wezmą udział m.in. w występach zespołów lokalnych i wykonawców z Ukrainy, piknikach z pokazem sztucznych ogni, zawodach sportowych.

Z chwilą rozpoczęcia użytkowania przeprawa uzyska status przejścia granicznego. Jak każdego roku posterunek zorganizuje przy niej straż graniczna obu krajów oraz urzędnicy celni.

Według danych Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej rok temu granicę na przeprawie w Kryłowie przekroczyło 2 214 osób. Na polską stronę przeszło 1104 (601 obywateli Ukrainy i 501 Polaków). Wśród gości był także Niemiec i Włoch. Na Ukrainę przeprawiło się z kolei 597 obywateli tego kraju i 512 Polaków.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa na granicy polsko-ukraińskiej odbywają się od 12 lat. Podczas święta po obu stronach Bugu odbywają się pikniki, koncerty, modlitwy ekumeniczne, jarmarki, wystawy i imprezy sportowe. Wydarzenie ma zacieśnić kontakty i współpracę nadgranicznych społeczności.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: arch. 1 Batalionu Drogowo-Mostowego

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1502540520
Otwarte granice dla mieszkańców Ukrainy skończą się czkawką dla Polski i Polaków. Wspomnicie moje słowa. W jednym z miast przygranicznych już są z nimi kłopoty.
80-AB-16-01

NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Szkoła Orląt będzie Akademią
Sojusz jak wspólna pięść
Groty na rynku cywilnym
Serbskie Homary i Kryle
Płonący tor przeszkód
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Eastern Flank Pillar
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Polska delegacja w drodze do Brukseli
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Cel – wybrać najlepszych
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Koszykarskie zgrupowanie
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Homar od nowa
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Wakacje na poligonie w Wędrzynie
Inwestycje w Pionki
Cel: bezpieczne lotnisko
Strzał ze śmigłowca
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Motywacja przez sport
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Trofea spod Monte Cassino
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Polityka fałszywego uśmiechu
Francja inwestuje w obronność
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Polscy bohaterowie Ankony
Znamy patronów 2019 roku
Z Danii po „Orła”
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Sukces Trumpa czy Kima?
Unitarka terytorialsów
Spadochroniarze skakali po medale
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
„Kościuszko” na oceanie
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Terytorialsi w urzędach
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Polak znaczy skazaniec
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO