moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

St. szer. Ewa Nelip wicemistrzynią świata

Ze srebrnym medalem wraca z mistrzostw świata w szermierce st. szer. Ewa Nelip. Reprezentantka poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego w finale szpady przegrała 9:11 z Rosjanką Tatianą Gudkową. Medal Nelip jest pierwszym od dziesięciu lat indywidualnym trofeum wywalczonym przez reprezentantów Polski na szermierczych mistrzostwach świata.

Jeszcze sześć sekund przed końcem walki o złoto tylko jedno trafienie dzieliło st. szer. Ewę Nelip od remisu i minutowej dogrywki. Niestety ostatni punkt zdobyła reprezentantka Rosji. Gudkowej zaliczono trafienie i pasjonujący pojedynek o złoty medal zakończył się jej zwycięstwem. W pierwszej trzyminutowej rundzie obie szpadzistki zdobyły po trzy punkty. Drugą rundę wygrała Rosjanka 4:1 i w trzeciej to ona zadała pierwsze trafienie, podwyższając wynik spotkania do 8:4. Na minutę i 38 sekund przed końcem walki Gudkowa prowadziła już 9:5. Nelip jednak nie załamała się i ambitnie walczyła o korzystny rezultat. W kolejnych 50 s rywalizacji punkty zdobywała tylko Polka, która zadała trzy trafienia. 15 s przed końcem walki Godkowa zdobyła dziesiąty punkt. W dramatycznej końcówce pojedynku obie szpadzistki zadały jeszcze po jednym trafieniu.

– Szkoda tej drugiej rundy, w której rywalka odskoczyła naszej zawodniczce. Jednak Ewa dzielnie walczyła o złoto w ostatnich trzech minutach pojedynku. Cieszymy się ze srebra. To wielki sukces naszej szpadzistki – mówi ppłk Zygmunt Skrobicki, szef poznańskiego WZS. Przed wyjazdem do Lipska zawodniczka była dobrej myśli. – Mówiła, że jest dobrze przygotowana do mistrzostw. Była podbudowana trzecim miejscem w Pucharze Świata w Rio de Janeiro. Po tym sukcesie liczyła na kolejny w mistrzostwach Europy, ale plany pokrzyżowała jej angina – dodaje podpułkownik.

REKLAMA

W drodze do finału st. szer. Ewa Nelip najpierw pokonała 15:10 Argentynkę Isabel Di Tellę. W drugiej rundzie wygrała 14:9 z Niemką Beate Christmann. Natomiast w ćwierćfinale Polka pokonała 13:12 Włoszkę Rossellę Fiamingo. W półfinale reprezentantka poznańskiego WZS zmierzyła się z Ukrainką Ołeną Krywycką. Po pierwszej rundzie Polka prowadziła 4:2, po drugiej 6:4, a po trzeciej 15:10. 16 s przed końcem walki Ukrainka po zadaniu trzeciego z rzędu trafienia doprowadziła wynik spotkania do 11:9 dla Nelip. Ostatnie 15 s pojedynku obfitowało w szybkie akcje. Polka jednak precyzyjnymi trafieniami powstrzymywała desperackie ataki rywalki.

Srebrny medal wywalczony przez st. szer. Ewę Nelip jest pierwszym od dziesięciu lat indywidualnym trofeum wywalczonym przez reprezentanta Polski na szermierczych mistrzostwach świata. W 2007 roku brąz zdobyła szablistka st. szer. Bogna Jóźwiak. Warto podkreślić, że Lipsk jest szczęśliwy dla polskiej szermierki. W 2005 roku mistrzynią świata w szpadzie została st. szer. Danuta Dmowska-Andrzejuk, a pięć lat później polskie szpadzistki zdobyły dwa medale mistrzostw Europy: złoty – w turnieju drużynowym i srebrny – st. szer. Magdalena Piekarska. W złotej drużynie wraz z Piekarską walczyły o tytuł Dmowska i Nelip. Polskie szpadzistki odniosły też sukces na ostatnich wojskowych igrzyskach w Korei Południowej. St. szer. Ewa Nelip zdobyła brązowy medal w turnieju indywidualnym. Polki były też trzecie w rywalizacji drużynowej – na podium wraz z Nelip, Piekarską i Dmowską stanęła st. szer. Martyna Synoradzka.

 

SZUS

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze

~trtr
1500920640
Fajnie, ale co to ma wspólnego z wojskiem?!
7F-06-38-90

Płonący tor przeszkód
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Polityka fałszywego uśmiechu
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Francja inwestuje w obronność
Z Danii po „Orła”
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Motywacja przez sport
Terytorialsi w urzędach
MON na lato dla dzieci żołnierzy
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Znamy patronów 2019 roku
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polscy bohaterowie Ankony
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Sukces Trumpa czy Kima?
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Unitarka terytorialsów
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Groty na rynku cywilnym
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Spadochroniarze skakali po medale
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Homar od nowa
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Sojusz jak wspólna pięść
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Koszykarskie zgrupowanie
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Wakacje na poligonie w Wędrzynie
Eastern Flank Pillar
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
Polak znaczy skazaniec
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Strzał ze śmigłowca
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Inwestycje w Pionki
Serbskie Homary i Kryle
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
„Kościuszko” na oceanie
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Cel – wybrać najlepszych
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Szkoła Orląt będzie Akademią
Cel: bezpieczne lotnisko
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Trofea spod Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO