moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wylicytuj dzień w JWK

Zajęcia ogniowe i taktyczne oraz trening na strzelnicy – takie wyzwania czekają osobę, która wygra aukcję internetową i na jeden dzień dołączy do elewów w Ośrodku Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu. Dochód z licytacji jest przeznaczony na leczenie „Górala”, funkcjonariusza Biura Operacji Antyterrorystycznych Policji, który choruje na raka żołądka.

Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych działający w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu w czerwcu tego roku ogłosił konkurs na opracowanie swojej oznaki rozpoznawczej. Nagrodą za najlepszy projekt miał być udział w szkoleniu wspólnie z elewami z Lublińca. – Zainteresowanie konkursem było spore. Otrzymaliśmy ponad 30 różnego rodzaju prac. Większość projektów odwoływała się do tradycji, które dziedziczą ośrodek oraz wojska specjalne. Ich autorzy nawiązywali do profilu placówki, która kształci szeregowych dla wszystkich jednostek tego rodzaju sił zbrojnych. – O to nam właśnie chodziło – mówi por. Anna Gaik, oficer prasowy JWK. Ostatecznie komisja konkursowa wyróżniła cztery prace, na podstawie których w najbliższym czasie zostanie opracowany projekt oznaki rozpoznawczej. – Po zatwierdzeniu przez MON będzie on graficzną identyfikacją Ośrodka Szkolenia. Oznakę elewi będą nosić na umundurowaniu – dodaje oficer prasowy JWK.

Zgodnie z regulaminem ogłoszonego konkursu komendant Ośrodka zaprosił czterech zwycięzców do udziału w szkoleniu elewów. Okazało się wtedy, że jeden z laureatów chce przekazać swoją nagrodę na aukcję charytatywną. „Jestem przeszczęśliwy z wyróżnienia mojej pracy w konkursie. Sprawiliście mi Państwo niesamowitą radość, bo możliwość uczestniczenia w dniu szkoleniowym w Ośrodku była jednym z moich marzeń” – napisał w liście do komendanta OSzWS. „Jednak są rzeczy ważne i ważniejsze. Zwracam się z prośbą o wystawienie na aukcję mojego uczestnictwa w dniu szkoleniowym. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na leczenie Górala" – st. asp. Jacka Kurzei, funkcjonariusza Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji” – pisał dalej laureat (na jego prośbę nie podajemy nazwiska).

REKLAMA

Dowódca JWK spełnił oczekiwania zwycięzcy i od kilku dni za pośrednictwem serwisu aukcyjnego Charytatywni Allegro można licytować jednodniowe szkolenie w JWK. Za pobyt wśród komandosów już teraz trzeba zapłacić ponad 1300 zł. Aukcja zakończy się 18 lipca.

Zwycięzca licytacji oraz trzech laureatów konkursu na oznakę rozpoznawczą zameldują się w Lublińcu 20 lipca. Będą mogli obserwować szkolenie elewów, a nawet wziąć udział w niektórych jego elementach. W programie będą m.in. zajęcia ogniowe oraz szkolenie na ściance wspinaczkowej. Goście będą się także uczyć m.in. udzielania pomocy medycznej na polu walki oraz obejrzą szkolenie praktyczne z czarnej taktyki, czyli walki w terenie zurbanizowanym. Podczas wizyty poznają uzbrojenie, jakim posługują się komandosi, oraz sprzęt spadochronowy i nurkowy. W planie dnia jest również zwiedzanie sali tradycji Jednostki Wojskowej Komandosów i spotkanie z jej kadrą kierowniczą oraz Ośrodka Szkolenia.

Charytatywna aukcja dedykowana jest „Góralowi”, czyli st. asp. Jackowi Kurzei, który od dziesięciu lat jest funkcjonariuszem Biura Operacji Antyterrorystycznych Policji. Brał udział w setkach akcji bojowych, podczas których zatrzymywał najgroźniejszych przestępców. Służył też na misji w Kosowie, wspomagał BOR w działaniach ochronnych.

Rok temu Jacek Kurzeja zachorował, cierpi na nowotwór żołądka i kości. Przeszedł intensywną terapię w Polsce. Niestety lekarze w kraju nie dają mu wielkich szans na powrót do zdrowia. Pomóc może eksperymentalna terapia w Niemczech, która kosztuje co najmniej 120 tys. zł.

W zbiórce pieniędzy na leczenie pomagają także żołnierze, m.in. JWK i GROM-u. Były komandos st. sierż. Krzysztof Pluta ps. „Wir” wystawił na aukcję Buzdygan – nagrodę „Polski Zbrojnej”. Wylicytowano ją za 4600 zł.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Nowy inspektor marynarki wojennej
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
LOT Szkoły Orląt
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
GROM, jak rodziła się legenda
Bliski Wschód – definicja chaosu
Polskie Bryzy nad Afryką
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Francja inwestuje w obronność
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Święto Dowództwa Generalnego
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Puma i Kuguar na Mazurach
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Polityka fałszywego uśmiechu
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Legenda polskiej partyzantki
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Wojskowi judocy na tatami
Eurosatory – osobiste wymogi
Eurosatory 2018 zakończone
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Sukces Trumpa czy Kima?
Załoga Bergepanzera w akcji
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Starcie pancernych plutonów
Kierunek – wschodnia flanka
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Scenariusze dla Tygrysów
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Trening z koktajlami Mołotowa
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Porady z paragrafem
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Polskie skrzydła w Afryce
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Przyjaciele nie tylko w służbie
Na jakich zasadach powrót do armii?
Myśliwce F-16 dla Chorwacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO