moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerna bitwa w Orzyszu

Żołnierze podczas patrolu wykrywają przeciwnika. Na miejsce zostaje wezwany pluton czołgów. Kilkudziesięciotonowe kolosy rozpoczynają natarcie, po chwili trwa już regularna walka – tak będzie wyglądał kulminacyjny moment „Walki czołgów”, wydarzenia które w sobotę odbędzie się w Orzyszu.  – To jedyna tego typu impreza w Polsce, zapraszamy! – zachęcają organizatorzy.

Militarny Rodzinny Piknik odbędzie się 15 lipca na poligonie w Wierzbinach, cztery kilometry od centrum Orzysza. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14.00, ale główny punkt programu, czyli walka czołgów, odbędzie  się o godzinie 17.00. Wówczas na poligon wyjadą czołgi PT-91 Twardy oraz bojowe wozy piechoty. – To będzie niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć pojazdy w akcji! – mówi kapitan Martyna Kupis, oficer prasowy 15 Brygady Zmechanizowanej. 

Przed inscenizacją odbędzie się także pokaz jazdy konnej Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. – Na poligonie zaprezentujemy elementy, których kawalerzyści uczyli się przed wojną i które wykorzystywali w czasie boju – mówi Konrad Opałko ze szwadronu. – Będzie można zobaczyć, jak poszczególne sekcje poruszają się w różnych konfiguracjach, czyli mijanie i krzyżowanie, a także przekonać się, jak kawalerzyści władali szablą czy lancą – dodaje.

Wystawa sprzętu

W sobotę żołnierze z rejonu Orzysza zaprezentują także sprzęt, który wykorzytstują podczas służby. Będzie można z bliska zobaczyć kołowy transporter opancerzony Rosomak, bojowy wóz piechoty, czołg PT-91 Twardy, pojazd saperski Topola-S, koparko-ładowarkę UMI, wóz pogotowia technicznego WPT-Mors, wóz zabezpieczenia technicznego WZT-2, armatę przeciwlotnicza ZU-23, a także moździerz, broń strzelecką i noktowizję.

– Pokażemy, jak wygląda torowanie dróg, zajmowanie rubieży czy niszczenie celów powietrznych. Rozłożymy nawet most BLG i załadujemy gąsienicowy transporter pływający PTS-M – mówi kpt. Kupis. – Oprócz tego będzie można zobaczyć, jak pluton przeciwlotniczy zajmuje stanowiska ogniowe, a drużyna zmechanizowana zaprezentuje natarcie – dodaje.

Na pikniku nie zabraknie też żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskim. Dzięki temu będzie można przyjrzeć się amerykańskim Strykerom, brytyjskim pojazdom rozpoznawczym Jackal, a także zobaczyć rumuńskie wyrzutnie przeciwrakietowe Oerlikon.

Każdy będzie mógł też sprawdzić swoją celność, gdyż na poligonie zostanie rozstawiona strzelnica ASG.

Nie tylko militaria

Przez cały dzień na terenie poligonu będą się również odbywały koncerty. Jak mówi Beata Szymankiewicz, dyrektor Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej, współorganizator imprezy, na scenie zaprezentują się przede wszystkim wychowankowie tutejszego domu kultury, a także zespoły wywodzące się z regionu. O 14.00 zagra coverowa grupa Fiszer Band, o 15.20 Natalia Zakrzewska, o 15.40 wystąpi Er-Zet, o 16.00 Molly Malone’s, a o 18.00 Mad Bee. Z kolei o 17.30 będzie można zobaczyć pokaz breakdance w wykonaniu grupy tanecznej Maxing Break.

Podczas pikniku nie zabraknie też wojskowej grochówki i przysmaków kuchni regionalnej. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, jednak organizatorzy proszą, aby każdy, kto chce w niej uczestniczyć, odpowiednio się przygotował. – Teren poligonu jest dość duży, więc radzimy włożyć wygodne obuwie i wziąć… stopery. Te mogą się przydać podczas pokazu dynamicznego – przyznaje Beata Szymankiewicz. – Prosimy także, aby dzieci przychodziły pod opieką dorosłych, a zwierzęta, ze względu na specyfikę wydarzenia, zostały w domu – dodaje.

Piknik zakończy się o godzinie 20.00. Organizatorami przedsięwzięcia są Urząd Miasta Orzysz, 15 Brygada Zmechanizowana, Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej, a także Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Leopardy w pułapce
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
„Sophia” z nową zmianą
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Panie bez taryfy ulgowej
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Sukcesy biegających żołnierzy
Katyńskie pamiątki
Szef NATO w Warszawie
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Błękitna Armia przybywa do Polski
Odliczanie do majowej defilady
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Life Enchanted in Museum Display Case
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Leopards in a Trap
Bliski Wschód. Region bez klucza
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Życie zaklęte w gablotach
Alarm dla Jastrzębi
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Więcej wojska w Łomży
Tarcza przeciwko agresji
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Święto stołecznego garnizonu
Irackie zapiski gen. Bieńka
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
NATO i kosowska łamigłówka
Remont „Piasta” na finiszu
Wodowanie „Artemisa”
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Kolejka dostawców niszczycieli
Wilno w polskich rękach
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Wojna w świętym mieście, epilog
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Kampania wyborcza poza armią
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Cel – bezpieczna Europa
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO