moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pancerna bitwa w Orzyszu

Żołnierze podczas patrolu wykrywają przeciwnika. Na miejsce zostaje wezwany pluton czołgów. Kilkudziesięciotonowe kolosy rozpoczynają natarcie, po chwili trwa już regularna walka – tak będzie wyglądał kulminacyjny moment „Walki czołgów”, wydarzenia które w sobotę odbędzie się w Orzyszu.  – To jedyna tego typu impreza w Polsce, zapraszamy! – zachęcają organizatorzy.

Militarny Rodzinny Piknik odbędzie się 15 lipca na poligonie w Wierzbinach, cztery kilometry od centrum Orzysza. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14.00, ale główny punkt programu, czyli walka czołgów, odbędzie  się o godzinie 17.00. Wówczas na poligon wyjadą czołgi PT-91 Twardy oraz bojowe wozy piechoty. – To będzie niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć pojazdy w akcji! – mówi kapitan Martyna Kupis, oficer prasowy 15 Brygady Zmechanizowanej. 

Przed inscenizacją odbędzie się także pokaz jazdy konnej Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. – Na poligonie zaprezentujemy elementy, których kawalerzyści uczyli się przed wojną i które wykorzystywali w czasie boju – mówi Konrad Opałko ze szwadronu. – Będzie można zobaczyć, jak poszczególne sekcje poruszają się w różnych konfiguracjach, czyli mijanie i krzyżowanie, a także przekonać się, jak kawalerzyści władali szablą czy lancą – dodaje.

REKLAMA

Wystawa sprzętu

W sobotę żołnierze z rejonu Orzysza zaprezentują także sprzęt, który wykorzytstują podczas służby. Będzie można z bliska zobaczyć kołowy transporter opancerzony Rosomak, bojowy wóz piechoty, czołg PT-91 Twardy, pojazd saperski Topola-S, koparko-ładowarkę UMI, wóz pogotowia technicznego WPT-Mors, wóz zabezpieczenia technicznego WZT-2, armatę przeciwlotnicza ZU-23, a także moździerz, broń strzelecką i noktowizję.

– Pokażemy, jak wygląda torowanie dróg, zajmowanie rubieży czy niszczenie celów powietrznych. Rozłożymy nawet most BLG i załadujemy gąsienicowy transporter pływający PTS-M – mówi kpt. Kupis. – Oprócz tego będzie można zobaczyć, jak pluton przeciwlotniczy zajmuje stanowiska ogniowe, a drużyna zmechanizowana zaprezentuje natarcie – dodaje.

Na pikniku nie zabraknie też żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskim. Dzięki temu będzie można przyjrzeć się amerykańskim Strykerom, brytyjskim pojazdom rozpoznawczym Jackal, a także zobaczyć rumuńskie wyrzutnie przeciwrakietowe Oerlikon.

Każdy będzie mógł też sprawdzić swoją celność, gdyż na poligonie zostanie rozstawiona strzelnica ASG.

Nie tylko militaria

Przez cały dzień na terenie poligonu będą się również odbywały koncerty. Jak mówi Beata Szymankiewicz, dyrektor Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej, współorganizator imprezy, na scenie zaprezentują się przede wszystkim wychowankowie tutejszego domu kultury, a także zespoły wywodzące się z regionu. O 14.00 zagra coverowa grupa Fiszer Band, o 15.20 Natalia Zakrzewska, o 15.40 wystąpi Er-Zet, o 16.00 Molly Malone’s, a o 18.00 Mad Bee. Z kolei o 17.30 będzie można zobaczyć pokaz breakdance w wykonaniu grupy tanecznej Maxing Break.

Podczas pikniku nie zabraknie też wojskowej grochówki i przysmaków kuchni regionalnej. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, jednak organizatorzy proszą, aby każdy, kto chce w niej uczestniczyć, odpowiednio się przygotował. – Teren poligonu jest dość duży, więc radzimy włożyć wygodne obuwie i wziąć… stopery. Te mogą się przydać podczas pokazu dynamicznego – przyznaje Beata Szymankiewicz. – Prosimy także, aby dzieci przychodziły pod opieką dorosłych, a zwierzęta, ze względu na specyfikę wydarzenia, zostały w domu – dodaje.

Piknik zakończy się o godzinie 20.00. Organizatorami przedsięwzięcia są Urząd Miasta Orzysz, 15 Brygada Zmechanizowana, Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej, a także Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Francja inwestuje w obronność
Święto Dowództwa Generalnego
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Bliski Wschód – definicja chaosu
Załoga Bergepanzera w akcji
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
LOT Szkoły Orląt
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Wojskowi judocy na tatami
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
GROM, jak rodziła się legenda
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Eurosatory – osobiste wymogi
Przyjaciele nie tylko w służbie
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Puma i Kuguar na Mazurach
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Polskie Bryzy nad Afryką
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Starcie pancernych plutonów
Polskie skrzydła w Afryce
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Nowy inspektor marynarki wojennej
Eurosatory 2018 zakończone
Legenda polskiej partyzantki
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Trening z koktajlami Mołotowa
Polityka fałszywego uśmiechu
Sukces Trumpa czy Kima?
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Scenariusze dla Tygrysów
Na jakich zasadach powrót do armii?
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Porady z paragrafem
Kierunek – wschodnia flanka

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO