moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wizyta prezydenta USA

W dniach 5 i 6 lipca 2017 r. żołnierze z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu RSZ zabezpieczali wizytę prezydenta USA w Polsce.

Szczyt Trójmorza oraz dwudniowy pobyt prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Warszawie to jedne z najważniejszych tegorocznych wydarzeń politycznych w naszym kraju. "Ta wizyta ma wagę historyczną, nie mniejszą niż to, co się zdarzyło rok temu, czyli szczyt NATO” – tymi słowami określił je minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Tak znaczące przedsięwzięcie wiąże się dla wszystkich służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwu Obrony Narodowej z ogromnym wysiłkiem związanym z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom Szczytu oraz obywatelom kraju, zarówno tym przebywającym w rejonach obchodów, jak i w pozostałych miejscach Polski. Siły Zbrojne RP, a w tym żołnierze z jednostek podległych dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych, nie stanowią tu wyjątku.

REKLAMA

Szczególnie wrażliwym elementem jest zapewnienie bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej RP. W związku z powyższym, w okresie poprzedzającym przylot prezydenta USA do Polski, dokonano wzmocnienia systemu obrony powietrznej kraju. Zaangażowanych zostało w to przedsięwzięcie kilkuset żołnierzy oraz jednostek sprzętu z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Wojsk Specjalnych. Dodatkowe dyżury pełniły załogi statków powietrznych wykonujące loty patrolowe oraz obsługi stacji radiolokacyjnych i wozów łączności.

Części oficjalnej Szczytu Trójmorza i wizyty Donalda Trumpa w Polsce w dniu 6 lipca br. towarzyszył również polsko-amerykański piknik wojskowy zorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Ambasadą USA oraz spółką PGE Narodowy. Żołnierze z jednostek podległych DG RSZ otrzymali zadanie zorganizowania statycznego pokazu sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych RP oraz wojsk sojuszniczych. W sam pokaz zaangażowanych zostało 232 polskich żołnierzy i 26 pojazdów oraz 24 żołnierzy i 4 pojazdy sił sprzymierzonych.

Odwiedzający błonie PGE Narodowego mogli w tym dniu obejrzeć m.in. transportery opancerzone Rosomak, samobieżne haubice KRAB, moździerze RAK, czołgi Leopard 2A5 i PT-91 Twardy, pojazd saperski TOPOLA-S, mobilne radary MRV i wyrzutnie rakiet MLV oraz pojazdy sił sojuszniczych M1126 ICV i M1128 MGS z USA, MWMIK Jackal z Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa, czy Oerlikon GDF-003 z Rumunii. Wiązało się to oczywiście ze sporym wysiłkiem logistycznym dla wielu innych żołnierzy, do zadań których należało m.in. zorganizowanie zgrupowania wojskowego, zakwaterowania i żywienia osób zaangażowanych w pokaz sprzętu oraz zabezpieczenie przemieszczenia sił i środków.

Na okoliczność polsko-amerykańskiego pikniku nasi żołnierze i pracownicy przygotowali również dynamiczne pokazy walki wręcz, wystawy okolicznościowe, występy artystów z klubów wojskowych oraz poczęstunek dla gości w postaci wojskowej grochówki i specjalnie wypiekanego na tą okazje chleba. Dodatkową atrakcją zorganizowaną przez Dowództwo Generalne RSZ był także przelot pary samolotów wielozadaniowych F-16 nad PGE Narodowy na inaugurację festynu, który wykonali piloci z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Wartym podkreślenia jest również fakt, że około 400 polskich i 300 żołnierzy z wojsk sojuszniczych Paktu Północnoatlantyckiego przybyło na godzinę 13.00 na Plac Krasińskich w Warszawie wysłuchać przemówienia prezydenta USA, który podkreślił rolę współpracy pomiędzy wojskami USA i Rzeczypospolitej Polski słowami: „W imieniu wszystkich Amerykanów chcę podziękować całemu polskiemu narodowi za wielkoduszność, za przyjęcie naszych żołnierzy w waszym kraju. Nasi żołnierze są nie tylko dumnymi obrońcami wolności, ale również symbolem zaangażowania USA na rzecz waszego bezpieczeństwa i waszego miejsca w silnej demokratycznej Europie”.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Płatek

dodaj komentarz

komentarze


Egzamin „Kormorana” na Świnie
LOT Szkoły Orląt
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Nowy inspektor marynarki wojennej
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Bliski Wschód – definicja chaosu
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Polskie Bryzy nad Afryką
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Kierunek – wschodnia flanka
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Święto Dowództwa Generalnego
Polityka fałszywego uśmiechu
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Wojskowi judocy na tatami
Przyjaciele nie tylko w służbie
Scenariusze dla Tygrysów
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Sukces Trumpa czy Kima?
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Starcie pancernych plutonów
Na jakich zasadach powrót do armii?
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
GROM, jak rodziła się legenda
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Polskie skrzydła w Afryce
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Załoga Bergepanzera w akcji
Puma i Kuguar na Mazurach
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Porady z paragrafem
Francja inwestuje w obronność
Eurosatory – osobiste wymogi
Legenda polskiej partyzantki
Trening z koktajlami Mołotowa
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Eurosatory 2018 zakończone
Z ziemi widzą więcej niż piloci

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO