moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terroryści na Bałtyku

Płynący po Bałtyku prom pasażerski został zaatakowany przez terrorystów. Następnie napastnicy opanowali także kuter rybacki. Przetrzymywanych jest kilkanaście osób, a zamiary terrorystów nie są jeszcze znane. Tak zaczęły się ćwiczenia „Kaper”. Do akcji ruszyli m.in. operatorzy GROM-u i piloci.

Ćwiczenie rozpoczęło się w czwartek wieczorem kilkanaście mil morskich od portu w Kołobrzegu. Płynący po Morzu Bałtyckim prom pasażerski „Jantar” nadał sygnał alarmowy. Kapitan poinformował służby morskie, że statek opanowali terroryści. Niebawem okazało się, że w rękach napastników jest także kuter rybacki. To oznaczało, że w niewoli jest kilkunastu pasażerów i kilka lub kilkanaście osób z załogi obu jednostek. – Do akcji ruszyli negocjatorzy Żandarmerii Wojskowej. Dzięki temu zyskaliśmy czas, by przygotować się do akcji bojowej – mówi mjr Marek Kwiatek, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To właśnie ta wojskowa instytucja była organizatorem ćwiczenia „Kaper”.

Kilkugodzinne negocjacje nie przyniosły oczekiwanych efektów, dlatego w piątek przed południem na pomoc zakładnikom ruszyli operatorzy Jednostki Wojskowej GROM. Specjalsów wspierali m.in. marynarze z ORP „Grom”, lotnicy oraz funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. – Wejście na pokład trwało kilkadziesiąt sekund. Specjalsi z morza oraz z powietrza, desantując się na linach z pokładu śmigłowców, bardzo szybko obezwładnili napastników – opisuje oficer z Dowództwa Operacyjnego. – Gdy prom i kuter dotarły do portu, napastnikami i poszkodowanymi zajęły się inne służby, m.in. prokuratura, Straż Graniczna, pogotowie ratunkowe i Międzynarodowy Czerwony Krzyż – dodaje mjr Kwiatek.

Ćwiczenie „Kaper” organizowane przez Dowództwo Operacyjne odbywa się regularnie od 2011 roku. Przynajmniej raz w roku rozgrywany jest praktyczny element treningu antyterrorystycznego. Tym razem tematem ćwiczenia było przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z morza. Treningiem kierował szef sztabu DO RSZ gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel.

Film: Combat Camera DORSZ

W przebieg ćwiczenia zaangażowanych było 400 osób, w tym 200 żołnierzy z różnych jednostek i instytucji (m.in. DO RSZ, Żandarmeria Wojskowa, siły powietrzne, wojska specjalne, marynarka wojenna). Podczas działania wykorzystano m.in. dwa samoloty Su-22 i jeden An-28, śmigłowiec W-3 i dwa Mi-17.

– Takie ćwiczenia są potrzebne, żebyśmy mogli doskonalić współpracę różnych wojskowych i niewojskowych służb. Chodzi o to, by reagowanie kryzysowe zawsze przebiegało sprawnie, bo w takich krytycznych przypadkach decydujący jest czas. Dlatego sprawdzać procedury i trenować trzeba wcześniej – mówi mjr Kwiatek.

Poza wojskowymi w ćwiczeniu „Kaper '17” wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto zaangażowały się instytucje związane z reagowaniem kryzysowym, np. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, Wydział Zarządzania Kryzysowego miasta Kołobrzeg, Urząd Morski w Słupsku, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa z Gdyni, Departament Porządku Publicznego i Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA.

Od 2014 roku Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych odgrywa rolę Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Odpowiada za planowanie, dowodzenie wojskami oraz współpracę z instytucjami pozamilitarnymi w zapobieganiu atakom terrorystycznym lub usuwaniu ich skutków.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Polscy piloci wracają z Kuwejtu
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
System dowodzenia dla wojsk lądowych
Armia zyskała 323 nowych oficerów
„Kościuszko” na oceanie
Polak znaczy skazaniec
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Terytorialsi w urzędach
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Inwestycje w Pionki
Cel: bezpieczne lotnisko
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Szkoła Orląt będzie Akademią
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Sukces Trumpa czy Kima?
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Polskie Bryzy nad Afryką
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Pancerne starcie w Orzyszu
Płonący tor przeszkód
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Francja inwestuje w obronność
Spadochroniarze skakali po medale
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Frontowe miasta Legionów Polskich
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Eastern Flank Pillar
Groty na rynku cywilnym
Polityka fałszywego uśmiechu
Wojownicy nad morzem
Sojusz jak wspólna pięść
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Unitarka terytorialsów
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO