moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terroryści na Bałtyku

Płynący po Bałtyku prom pasażerski został zaatakowany przez terrorystów. Następnie napastnicy opanowali także kuter rybacki. Przetrzymywanych jest kilkanaście osób, a zamiary terrorystów nie są jeszcze znane. Tak zaczęły się ćwiczenia „Kaper”. Do akcji ruszyli m.in. operatorzy GROM-u i piloci.

Ćwiczenie rozpoczęło się w czwartek wieczorem kilkanaście mil morskich od portu w Kołobrzegu. Płynący po Morzu Bałtyckim prom pasażerski „Jantar” nadał sygnał alarmowy. Kapitan poinformował służby morskie, że statek opanowali terroryści. Niebawem okazało się, że w rękach napastników jest także kuter rybacki. To oznaczało, że w niewoli jest kilkunastu pasażerów i kilka lub kilkanaście osób z załogi obu jednostek. – Do akcji ruszyli negocjatorzy Żandarmerii Wojskowej. Dzięki temu zyskaliśmy czas, by przygotować się do akcji bojowej – mówi mjr Marek Kwiatek, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To właśnie ta wojskowa instytucja była organizatorem ćwiczenia „Kaper”.

REKLAMA

Kilkugodzinne negocjacje nie przyniosły oczekiwanych efektów, dlatego w piątek przed południem na pomoc zakładnikom ruszyli operatorzy Jednostki Wojskowej GROM. Specjalsów wspierali m.in. marynarze z ORP „Grom”, lotnicy oraz funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. – Wejście na pokład trwało kilkadziesiąt sekund. Specjalsi z morza oraz z powietrza, desantując się na linach z pokładu śmigłowców, bardzo szybko obezwładnili napastników – opisuje oficer z Dowództwa Operacyjnego. – Gdy prom i kuter dotarły do portu, napastnikami i poszkodowanymi zajęły się inne służby, m.in. prokuratura, Straż Graniczna, pogotowie ratunkowe i Międzynarodowy Czerwony Krzyż – dodaje mjr Kwiatek.

Ćwiczenie „Kaper” organizowane przez Dowództwo Operacyjne odbywa się regularnie od 2011 roku. Przynajmniej raz w roku rozgrywany jest praktyczny element treningu antyterrorystycznego. Tym razem tematem ćwiczenia było przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z morza. Treningiem kierował szef sztabu DO RSZ gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel.

Film: Combat Camera DORSZ

W przebieg ćwiczenia zaangażowanych było 400 osób, w tym 200 żołnierzy z różnych jednostek i instytucji (m.in. DO RSZ, Żandarmeria Wojskowa, siły powietrzne, wojska specjalne, marynarka wojenna). Podczas działania wykorzystano m.in. dwa samoloty Su-22 i jeden An-28, śmigłowiec W-3 i dwa Mi-17.

– Takie ćwiczenia są potrzebne, żebyśmy mogli doskonalić współpracę różnych wojskowych i niewojskowych służb. Chodzi o to, by reagowanie kryzysowe zawsze przebiegało sprawnie, bo w takich krytycznych przypadkach decydujący jest czas. Dlatego sprawdzać procedury i trenować trzeba wcześniej – mówi mjr Kwiatek.

Poza wojskowymi w ćwiczeniu „Kaper '17” wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto zaangażowały się instytucje związane z reagowaniem kryzysowym, np. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, Wydział Zarządzania Kryzysowego miasta Kołobrzeg, Urząd Morski w Słupsku, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa z Gdyni, Departament Porządku Publicznego i Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA.

Od 2014 roku Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych odgrywa rolę Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Odpowiada za planowanie, dowodzenie wojskami oraz współpracę z instytucjami pozamilitarnymi w zapobieganiu atakom terrorystycznym lub usuwaniu ich skutków.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Mały Katyń pod Augustowem
 
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
„Defender” – pracowity poligon saperów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Odznaka dla ratowników pola walki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ułańska szarża
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Weterani znów staną na macie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Prezydent Duda jedzie do USA
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Laserowa artyleria US Army
Oficer jak biała karta...
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wojsko ma ofertę dla cywili
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Amerykanie odmładzają F-16
Żołnierze w sztafecie pomocy
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Kolejne Groty dla wojska
Więcej celowników z PCO dla wojska
Kraby w Bolesławcu
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Krwawy Wołyń
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Rakiety z Mesko w F-35
Minister Błaszczak dziękuje medykom
F-16 kończą misję w Estonii
Szkolenie wodne podhalańczyków
Brawurowe zagony motorowe
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie porty bardziej otwarte
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
PGZ będzie obecna na MSPO
Emisariusz heroiczny
Ochotnicy na ratunek
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Dogrywka „Defendera”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO