moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wakacje dla dzieci żołnierzy

Obóz nad Soliną, w Mielnie lub kolonie w Waplewie – to propozycje Ministerstwa Obrony Narodowej na wypoczynek dla dzieci najmniej zarabiających żołnierzy zawodowych. Koszty wakacyjnych wyjazdów pokryje resort obrony. Z oferty może skorzystać w tym roku 600 dzieci.Co roku Ministerstwo Obrony Narodowej opłaca wakacje grupie dzieci najmniej zarabiających żołnierzy. Tym razem z bezpłatnych obozów i kolonii będzie mogło skorzystać 600 dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Wojsko sfinansuje im 14-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem i transportem.

To propozycja dla rodzin, których średni miesięczny dochód na osobę za ostatnie 12 miesięcy nie przekracza 40% najniższego wynagrodzenia zasadniczego szeregowego zawodowego (obecnie to 1280 zł). W kwotę wlicza się między innymi dodatkowe wynagrodzenie, ekwiwalenty i nagrody (bez tzw. mundurówki).

Koszt wakacji „nie może przekraczać 1450 zł, w odniesieniu do kolonii sportowo-rekreacyjnych, oraz 1800, jeśli chodzi o obozy tematyczne z poszerzonym programem pobytu” – czytamy w decyzji ministra obrony. Pierwszy turnus rozpocznie się 26 czerwca, ostatni zakończy 27 sierpnia.

Ci, którzy spełniają warunki, mogą się starać o letni wypoczynek w górach, nad jeziorem lub morzem. Tam zlokalizowane się wojskowe ośrodki wypoczynkowe spółki „Domy Wczasowe WAM” (Rewita).

Najwięcej, bo aż 360 dzieci w wieku 11–18 lat, będzie mogło w tym roku spędzić wakacje w Mielnie. Ośrodek jest położony 250 metrów od Bałtyku, należy do niego przystań żeglarska z bezpośrednim dostępem do jeziora Jamno. Na zainteresowanych czekają do wyboru cztery obozy tematyczne. Jeden będzie poświęcony nauce żeglowania lub szlifowaniu żeglarskich umiejętności. Dzieci będą mogły pływać m.in. łodziami, jachtami kabinowymi oraz łodziami wiosłowymi. Można też wyjechać na obóz sportów motorowodnych. W programie nie tylko nauka pływania, lecz także ratownictwa, nawigacji i meteorologii. Dzieci starsze, te które skończyły 14 lat, będą mogły, za dodatkową opłatą, podejść do egzaminu na patent sternika motorowodnego.

Żądni ekstremalnych przygód mogą wyjechać na obóz survivalowy. Nauczą się tu podstawowych zasad przetrwania w terenie i np. sprawdzą w grze strategicznej w paintball. Program zajęć ma różne stopnie trudności. Zakwaterowanie – w wojskowych namiotach.

Podczas wakacji nad morzem będzie też można nauczyć się jazdy konnej. Podobny tematycznie obóz oferuje również ośrodek położony w Bieszczadach, nad Zalewem Solińskim. W dwóch turnusach wakacji w siodle może wziąć udział w sumie 80 dzieci w wieku od 8 do 17 lat.

W tym samym ośrodku zostaną zorganizowane także kolonie dla 40 dzieci. W programie m.in. zajęcia sportowe, dotyczące ekologii i turystyki oraz wiele wycieczek.

Z ofertą dla 120 najmłodszych wychodzi z kolei położony nad jeziorem Maróz ośrodek w Waplewie w województwie warmińsko-mazurskim. Tu zostaną zorganizowane dwa turnusy kolonii sportowo-rekreacyjnych dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Czas będzie można spędzać na plażowaniu, sprawdzić się w grach terenowych i zawodach sportowych czy wziąć udział w wycieczkach rowerowych.

Żołnierze zawodowi zainteresowani wakacyjną propozycją MON dla dzieci muszą złożyć wniosek do dowódcy swojej jednostki i udokumentować wszystkie dochody.

W ubiegłym roku na obozy i kolonie finansowane przez MON mogło wyjechać ponad 700 dzieci. Z oferty skorzystała jednak mniej niż połowa. – W 2016 roku z programu pełnego pokrycia kosztów wypoczynku skorzystało 308 dzieci żołnierzy zawodowych. Kosztowało to resort obrony około 506 tys. zł – mówi mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON.

W 2015 roku ośrodki oferowały 760 miejsc, z wypoczynku skorzystało 237 dzieci. 

PG

autor zdjęć: www.rewita.pl

dodaj komentarz

komentarze


Bojowa operacja u brzegów Estonii
Centralne obchody Dnia Weterana
40 lat misji UNIFIL
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Jak kupować skutecznie i szybko
Huta celuje w miliard
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Powinność państwa
Atak terrorystyczny w Radomiu
Na jakich zasadach powrót do armii?
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Argentyńska zagadka
1-15 czerwca 1918 – 1 Pułk Strzelców Polskich na pierwszej linii frontu
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Terror na Majorce
Pedro ze Stalowej Woli
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Tygrysy nad Poznaniem
Cadet Camp w wojskowej uczelni
Większa flota Szkoły Orląt
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
W Sejmie międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Wojska specjalne świętują
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Bliski Wschód – definicja chaosu
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Nowy polski samolot
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Afgańska misja z nowymi siłami
Europejska Harpia?
Wzajemne wsparcie
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Weterani na macie
Udana misja tygrysów
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Zgromadzenie Parlamentarne NATO podsumowało projekt eFP
Dziewczyny na medal
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Francja inwestuje w obronność
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Szef MON przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Szkolimy następców
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO