moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wakacje dla dzieci żołnierzy

Obóz nad Soliną, w Mielnie lub kolonie w Waplewie – to propozycje Ministerstwa Obrony Narodowej na wypoczynek dla dzieci najmniej zarabiających żołnierzy zawodowych. Koszty wakacyjnych wyjazdów pokryje resort obrony. Z oferty może skorzystać w tym roku 600 dzieci.Co roku Ministerstwo Obrony Narodowej opłaca wakacje grupie dzieci najmniej zarabiających żołnierzy. Tym razem z bezpłatnych obozów i kolonii będzie mogło skorzystać 600 dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Wojsko sfinansuje im 14-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem i transportem.

To propozycja dla rodzin, których średni miesięczny dochód na osobę za ostatnie 12 miesięcy nie przekracza 40% najniższego wynagrodzenia zasadniczego szeregowego zawodowego (obecnie to 1280 zł). W kwotę wlicza się między innymi dodatkowe wynagrodzenie, ekwiwalenty i nagrody (bez tzw. mundurówki).

Koszt wakacji „nie może przekraczać 1450 zł, w odniesieniu do kolonii sportowo-rekreacyjnych, oraz 1800, jeśli chodzi o obozy tematyczne z poszerzonym programem pobytu” – czytamy w decyzji ministra obrony. Pierwszy turnus rozpocznie się 26 czerwca, ostatni zakończy 27 sierpnia.

Ci, którzy spełniają warunki, mogą się starać o letni wypoczynek w górach, nad jeziorem lub morzem. Tam zlokalizowane się wojskowe ośrodki wypoczynkowe spółki „Domy Wczasowe WAM” (Rewita).

Najwięcej, bo aż 360 dzieci w wieku 11–18 lat, będzie mogło w tym roku spędzić wakacje w Mielnie. Ośrodek jest położony 250 metrów od Bałtyku, należy do niego przystań żeglarska z bezpośrednim dostępem do jeziora Jamno. Na zainteresowanych czekają do wyboru cztery obozy tematyczne. Jeden będzie poświęcony nauce żeglowania lub szlifowaniu żeglarskich umiejętności. Dzieci będą mogły pływać m.in. łodziami, jachtami kabinowymi oraz łodziami wiosłowymi. Można też wyjechać na obóz sportów motorowodnych. W programie nie tylko nauka pływania, lecz także ratownictwa, nawigacji i meteorologii. Dzieci starsze, te które skończyły 14 lat, będą mogły, za dodatkową opłatą, podejść do egzaminu na patent sternika motorowodnego.

Żądni ekstremalnych przygód mogą wyjechać na obóz survivalowy. Nauczą się tu podstawowych zasad przetrwania w terenie i np. sprawdzą w grze strategicznej w paintball. Program zajęć ma różne stopnie trudności. Zakwaterowanie – w wojskowych namiotach.

Podczas wakacji nad morzem będzie też można nauczyć się jazdy konnej. Podobny tematycznie obóz oferuje również ośrodek położony w Bieszczadach, nad Zalewem Solińskim. W dwóch turnusach wakacji w siodle może wziąć udział w sumie 80 dzieci w wieku od 8 do 17 lat.

W tym samym ośrodku zostaną zorganizowane także kolonie dla 40 dzieci. W programie m.in. zajęcia sportowe, dotyczące ekologii i turystyki oraz wiele wycieczek.

Z ofertą dla 120 najmłodszych wychodzi z kolei położony nad jeziorem Maróz ośrodek w Waplewie w województwie warmińsko-mazurskim. Tu zostaną zorganizowane dwa turnusy kolonii sportowo-rekreacyjnych dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Czas będzie można spędzać na plażowaniu, sprawdzić się w grach terenowych i zawodach sportowych czy wziąć udział w wycieczkach rowerowych.

Żołnierze zawodowi zainteresowani wakacyjną propozycją MON dla dzieci muszą złożyć wniosek do dowódcy swojej jednostki i udokumentować wszystkie dochody.

W ubiegłym roku na obozy i kolonie finansowane przez MON mogło wyjechać ponad 700 dzieci. Z oferty skorzystała jednak mniej niż połowa. – W 2016 roku z programu pełnego pokrycia kosztów wypoczynku skorzystało 308 dzieci żołnierzy zawodowych. Kosztowało to resort obrony około 506 tys. zł – mówi mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON.

W 2015 roku ośrodki oferowały 760 miejsc, z wypoczynku skorzystało 237 dzieci. 

PG

autor zdjęć: www.rewita.pl

dodaj komentarz

komentarze


IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
GROM, jak rodziła się legenda
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Nowy inspektor marynarki wojennej
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Francja inwestuje w obronność
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Bliski Wschód – definicja chaosu
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Polityka fałszywego uśmiechu
Polskie skrzydła w Afryce
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Legenda polskiej partyzantki
Starcie pancernych plutonów
Eurosatory – osobiste wymogi
Święto Dowództwa Generalnego
Polskie Bryzy nad Afryką
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Przyjaciele nie tylko w służbie
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Na jakich zasadach powrót do armii?
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Puma i Kuguar na Mazurach
Kierunek – wschodnia flanka
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Eurosatory 2018 zakończone
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Załoga Bergepanzera w akcji
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Trening z koktajlami Mołotowa
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Sukces Trumpa czy Kima?
Wojskowi judocy na tatami
Scenariusze dla Tygrysów
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
LOT Szkoły Orląt
Porady z paragrafem
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO