moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przywracają nadzieję ofiarom terrorystów

We wsiach i obozach, gdzie obecnie mieszkają Kurdowie, brakuje wszystkiego. Przekazaliśmy im pieniądze na zakup m.in. żywności, środków pierwszej potrzeby, namiotów i leczenie – mówi Agata Ring, pracownik Centrum Weterana, wolontariusz Fundacji Orla Straż. Niedawno wróciła z misji humanitarnej do irackiego Kurdystanu.

– Zajmujemy się organizowaniem pomocy dla ludności kurdyjskiej walczącej z Daesh, czyli tzw. Państwem Islamskim (ISIS). Pomagamy przesiedlonym rodzinom oraz wspieramy żołnierzy ochotników koalicji antyterrorystycznej i ich bliskich – mówi kmdr ppor. rez. Bartosz Rutkowski. Fundację Orla Straż założył w 2016 roku, gdy usłyszał, że terroryści z tzw. Państwa Islamskiego ukrzyżowali dwunastoletniego asyryjskiego chłopca. Jego starszy syn był rówieśnikiem zamordowanego.

Agata Ring, specjalistka Zespołu Edukacji i Tradycji w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, spędziła w dolinie Niniwy w irackim Kurdystanie dwa tygodnie. Uczestniczyła w misji humanitarnej zorganizowanej przez Fundację Orla Straż. „U nas wszystko w porządku, tylko serce waży tonę. Trudno patrzeć na to, z czym tutaj muszą mierzyć się ludzie” – napisała w pierwszym mailu wysłanym do Polski.

Kilka miesięcy temu obejrzała w internecie film. Młode dziewczyny, niewolnice seksualne porwane przez terrorystów Daesh, opowiadały o bestialskich gwałtach, o dzieciach, które straciły, o przyjaciółkach, które nadal przebywają w niewoli. – Musiałam coś zrobić. Pojechałam do nich z misją humanitarną, bo ktoś musi – podkreśla Agata.

Celem wyprawy Agaty Ring i Dawida Czyża, wolontariuszy Fundacji Orla Straż, były spotkania z ludźmi, którym pomaga fundacja. W rozmowach z przedstawicielami lokalnych społeczności ustalali, co jest im najbardziej potrzebne: tablice do szkoły, lodówka, materace do spania czy generator prądu. Ludzie, których spotkali na miejscu, potrzebowali natychmiastowej pomocy. Siedemnastoletni Mohamed został głową 5-osobowej rodziny, gdy ojciec zginął w zamachu bombowym w Sindżarze, a matka zmarła z głodu i wyczerpania podczas ucieczki. Latih stracił nogę, ma protezę mocowaną taśmą izolacyjną, trudno mu chodzić i nie jest w stanie utrzymać rodziny. Natomiast mały Kasim musi przejść operację przetoki żołądkowej.

Przewodnikami Agaty i Dawida w obozach dla uchodźców byli żołnierze z chrześcijańskich oddziałów wspierających kurdyjską armię oraz aktywiści z Yezidi Human Rights Organization-International. Jazydzi narażeni są na szczególne okrucieństwo ekstremistów z Daesh, gdyż zdaniem fundamentalistów islamskich nie są „ludem Księgi”, tzn. nie zostali wymienieni w Koranie. – We wsiach i obozach, gdzie obecnie mieszkają, brakuje wszystkiego. Fundacja Orla Straż przekazuje pomoc finansową przeznaczoną m.in. na zakup żywności, środków pierwszej potrzeby, namiotów i leczenie – mówi Ring.

Fundacja wspiera także rodziny żołnierzy z chrześcijańskich oddziałów, które w walce z tzw. Państwem Islamskim wspierają kurdyjską armię. – Żołnierzom dostarczamy polowe apteczki, plecaki medyczne i środki ochrony osobistej dla ratowników, a także ciepłe kurtki, bieliznę oraz obuwie wojskowe. Szkolimy ich z ratownictwa w warunkach pola walki – dodaje Agata, która jako wykwalifikowany ratownik medyczny uczyła członków oddziału Dwekh Nawsha, jak założyć opaskę uciskową czy opatrunek okluzyjny.

Podczas pobytu w irackim Kurdystanie wolontariusze Fundacji Orla Straż przebywali u jazydzkich rodzin mieszkających w obozach dla uchodźców oraz w zniszczonych przez terrorystów miejscowościach chrześcijańskich, do których wracają dawni mieszkańcy. Odwiedzili m.in. Alkusz. To chrześcijańska wieś, która do jesienno-zimowej ofensywy przeciw Daesh znajdowała się kilkanaście kilometrów od linii frontu i przyjmowała uciekinierów z terenów objętych wojną. Potem pojechali do miasteczka Teleskuf. – Na głównej ulicy, gdzie niegdyś znajdowały się eleganckie sklepy, nie było ani jednej całej szyby czy nieostrzelanej ściany – wtrąca Agata. – Byliśmy także w Batnayi, Bakufie, wszędzie widzieliśmy takie same obrazy. Zniszczone domy, których ściany straszą dziurami po kulach i szczelinami po wyrwanych kablach i słuchaliśmy opowieści o gwałtach, niewoli i torturach – wspomina.

W miejscowości Batnaya domy zostały zburzone niemal do fundamentów, a część nadal jest zaminowana. Gruz uprzątnięto jedynie z drogi, aby można było przejechać przez wieś. W miejscowym kościele terroryści ISIS urządzili bunkier i siłownię. W pomieszczeniach biblioteki na podłodze walały się ręcznie kaligrafowane karty z religijnych ksiąg. Na zniszczonym cmentarzu było widać wystające z ziemi kości.

W wiosce Bajid Candala wolontariusze Fundacji Orla Straż odwiedzili dwie siostry – Nihad i Rosę. Obie były niewolnicami seksualnymi terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego. Nihad, kobieta o wyjątkowej urodzie, którą wybrał sobie jeden z przywódców Daesh, urodziła dziecko. Kiedy za 25 tys. dolarów została wykupiona przez rodzinę, odebrano jej synka. Rosa także przebywała w niewoli kilka lat. Do dziś nosi żałobę i nigdy się nie uśmiecha. – Gdy żegnaliśmy się z nimi, usłyszeliśmy coś, co sprawiło, że wiemy, że nasza humanitarna misja ma sens. Nihad powiedziała, że wraz z przyjściem Daesh straciły nadzieję, ale teraz mają Orlą Straż – opowiada Ring. Dlatego planuje kolejną wyprawę i przygotowuje program „Rodzina rodzinie”. Będzie szukać polskich rodzin, które zechcą wesprzeć finansowo rodziny kurdyjskie.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. Agaty Ring

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wojskowe awanse
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
Kolejne NUR-y do modernizacji
Rozdarty subkontynent
Przysięga śląskich terytorialsów
Piknik ze smakiem
Pokonani swoją własną bronią
A Torn Subcontinent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zielonka dla Patriotów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Pułaski” wrócił do kraju
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
High Confidence Operations
Śladami Pierwszej Pancernej
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Jedna misja, jeden zespół
Cienka niebieska linia
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Irańskie szachy
Czarny odchodzi do cywila
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wozy amunicyjne do Raków
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wielofunkcyjny scyzoryk
Igrzyska dla Polonusów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
Warszawa walczy, wracamy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Przez krew zdobyty Śląsk
Defilada w powietrzu
Wojna wywiadów
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Rivalry on Closed Sea
Śląskie obchody wojskowego święta
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Następcy okrętów OHP
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
A Wave of Alliances
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Świętuj z wojskiem na piknikach!
F-35 wylądowały w Powidzu
Najpierw „Sonda”, później promocja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO