moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz z Giżycka chce dopłynąć na igrzyska w Tokio

Uprawia kajakarstwo, zdobywa medale w MMA, reprezentuje wojsko w tenisie stołowym i startuje w pięcioboju – st. szer. Dorota Kozakiewicz łączy służbę w armii z karierą sportową. Żołnierka z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej chce teraz powalczyć o przepustkę na igrzyska olimpijskie w Tokio. – Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować moje marzenie – mówi.

Dorota Kozakiewicz (na pierwszym planie) trenuje w Uczniowskim Klubie Sportowym Koszałek Opałek w Węgorzewie. Fot. archiwum 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

Starsza szeregowa Dorota Kozakiewicz (rocznik 92) kajakarstwo uprawia wyczynowo od 13 lat. W 2013 roku postanowiła połączyć karierę sportową ze służbą w szeregach armii. – Znajomi mówili mi, że nadaję się do wojska. Przekonywali, że mam charakter, który pasuje do wojskowego sznytu, bo nie pozwalam sobie w kaszę dmuchać. Ale wahałam się czy uda mi się połączyć służbę i treningi – opowiada st. szer. Dorota Kozakiewicz. Czy się udało? – Tak! – zapewnia. – Wszystko się da, tylko trzeba się trochę temu poświęcić – dodaje kajakarka z Uczniowskiego Klubu Sportowego Koszałek Opałek w Węgorzewie.

W 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej Dorota Kozakiewicz trafiła do plutonu chemicznego w Batalionie Dowodzenia. Koledzy z plutonu początkowo nie wiedzieli, że służą z wielokrotną mistrzynią kraju w kajakarstwie. Pierwszy medal na krajowym czempionacie zdobyła w 2005 roku. Wraz z koleżankami stanęła na trzecim stopniu podium na mistrzostwach Polski juniorów (startowała w osadzie czteroosobowej na dystansie 500 m). Dwa lata później po raz pierwszy została mistrzynią Polski juniorek. Już jako żołnierz, w 2014 roku, wywalczyła tytuł mistrzyni Polski seniorek w maratonie kajakowym. W tym samym roku wzięła też udział w mistrzostwach świata na Węgrzech, gdzie zajęła dziewiąte miejsce. W minionym roku do jej kolekcji doszły cztery medale z krajowych mistrzostw. Była druga w kategorii: C-1 (kanadyjek jedynek) w maratonie oraz w C-2 na dystansie 500 m, i trzecia w kategorii C-1 na dystansie 10 km oraz na 200 m.

Ambasador Węgorzewa

Za wyniki sportowe uzyskane w 2014 i 2015 roku na powiatowej Gali Mistrzów Sportu przyznano jej tytuł „Ambasadora Węgorzewa”. Ale kajakarstwo to nie jedyna dziedzina sportu, którą uprawia. W 2016 roku podczas Mazurskiej Nocy Gladiatorów w Giżycku zadebiutowała na bokserskim ringu. Miała walczyć w formule MMA, ale z powodu kontuzji przeciwniczki zaproponowano jej walkę bokserską. Zgodziła się i stanęła do pojedynku z Natalią Kacprzycką z Gwardii Szczytno. Walkę wygrała 2:1. Po debiucie w ringu bokserskim wystąpiła w II Mistrzostwach Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie. Z Wrocławia wracała ze srebrnym medalem.

St. szer. Dorota Kozakiewicz przed walką na II Mistrzostwach Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie. Fot. Jacek Szustakowski

Na najwyższym stopniu podium stanęła za to w grudniu ubiegłego roku na I Mistrzostwach 16 Dywizji Zmechanizowanej w Walce w Bliskim Kontakcie. W kategorii powyżej 55 kg w finałowej rozgrywce przed czasem pokonała szer. Sonię Reglińską. – Ja w zawodach w walce w bliskim kontakcie w formule amatorskiej odmiany MMA startuję od dwóch lat. Sonia Reglińska przygotowywała się do mistrzostw tylko na trzytygodniowym obozie szkoleniowym. Podziwiam ją, że po tak krótkim treningu zdecydowała się na walkę – tak po walce chwaliła swoją rywalkę mistrzyni 16 Dywizji.

Do MMA przekonał ją kapitan Tomasz Dembiński. – Podczas zajęć z wychowania fizycznego stwierdził, że mogę osiągać dobre wyniki w tym sporcie. Trenuję z chłopakami, którzy mają już za sobą zawodowe walki. Podoba mi się ten sport i zachęcam do jego uprawiania swoje koleżanki – dodała st. szer. Dorota Kozakiewicz.

Kajakarstwo, MMA, pięciobój

Starsza szeregowa reprezentuje jednak swoją brygadę nie tylko w sportach walki. – Moim koronnym sportem jest kajakarstwo, ale grałam też w piłkę nożną. Wojsko reprezentuję w wielu zawodach sportowych. Startuję w pięcioboju wojskowym, pływaniu, czy biegach – mówi kajakarka. – Jestem żołnierzem uniwersalnym. Nie boję się nowych sportów. Chętnie próbuję swoich sił w różnych konkurencjach. Sport to moje drugie życie – dodaje zawodniczka.

– Trenerzy biją się o nią, bo jest utalentowaną sportsmenką. Ciężki trening w kajakarstwie pomaga jej bardzo szybko przystosować się do nowych wyzwań w innych dyscyplinach sportu – twierdzi kpt. Tomasz Dembiński, trener reprezentacji 16 Dywizji Zmechanizowanej w walce w bliskim kontakcie. Oficer przyznaje, że kajakarka dobrze podciąga się na drążku, świetnie biega, a nawet reprezentuje swoją jednostkę w tenisie stołowym. – Dorota ma talent do sportu. Mogłaby zaistnieć na mistrzostwach Wojska Polskiego niemal w każdej dyscyplinie sportu. Gdyby chciała się bardziej poświęcić MMA, miałaby szansę odnosić sukcesy na międzynarodowej arenie – dodaje kapitan.

St. szer. Dorota Kozakiewicz od 2013 roku służy w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Fot. archiwum 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

Trener reprezentacji 16 Dywizji Zmechanizowanej w walce w bliskim kontakcie jednak nie zabiega o to, aby kajakarka poświęciła swoją ulubioną dyscyplinę dla MMA. – Teraz priorytetem są dla niej igrzyska olimpijskie w Tokio. Start w tej imprezie, która odbędzie się za trzy lata, jest jej największym marzeniem. Kibicuję jej, aby zrealizowała swój życiowy cel – podkreśla kapitan.

Ona sama przyznaje, że doświadczenia nabyte podczas służby przydają się w żmudnym codziennym specjalistycznym treningu. A w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej ma dobre warunki do łączenia kariery wojskowej ze sportową. – Sport buduje w nas charakter, a wytrzymałość jest ważna na polu walki. Dlatego zachęcam swoje koleżanki do większej aktywności i przekonuję je, że my, kobiety, możemy dobrze sobie radzić i na arenach sportowych, i na poligonie. Mówię im: jesteśmy mocne i możemy być lepsze od facetów – przekonuje kajakarka.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, archiwum 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

dodaj komentarz

komentarze


Policja i wojsko kontra COVID-19
 
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Koronawirus na wojskowej uczelni
PGZ pomaga w walce z epidemią
„Gwiezdne wojny” Reagana
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Poprad w kolejnej jednostce
Obradowała Rada Gabinetowa
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Zryw kościuszkowski
Sześć dekad pod wirnikiem
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Studia on-line w Szkole Orląt
Certyfikacja na „Tarczowni”
Trzy cele na ścieżce
Wojskowi medycy w gotowości
We Are All Darfur
Iran uderza w USA
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Logistycy transportują środki ochronne
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Następca RPG-7
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Medycy WOT kontra COVID-19
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Saperzy w walce z Covid-19
Sukcesy sportowców w mundurach
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Defense Without Politics
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Dwa oblicza agenta wywiadu
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Arsenał Iranu
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Ochotnik do Polski
Nowy wiceminister w MON
Dowodzę najlepszymi
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Terytorialsi nie stracą dodatku
Edukacja na platformie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Testy radarów dla Wisły
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Rakiety w celu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO