moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze Garnizonu Warszawa obchodzą swoje święto

Dbają o ceremoniał podczas państwowych uroczystości, trzymają posterunki honorowe, ich zadaniem jest też ochrona i logistyka w wojsku. – To wy jesteście twarzą, symbolem i znakiem Wojska Polskiego – mówił minister obrony Antoni Macierewicz do żołnierzy Dowództwa Garnizonu Warszawa. Dziś, w 223. rocznicę ustanowienia pierwszej władzy wojskowej w stolicy, żołnierze DGW obchodzą swoje święto.


Szef MON przypomniał, że tradycje Garnizonu Warszawa sięgają „powstania kościuszkowskiego i walki z najazdem moskiewskim w 1794 roku”. – Tam jest źródło waszej pamięci historycznej, ale także źródło waszej zdolności bojowej i żołnierskiego honoru – mówił minister Antoni Macierewicz na placu Piłsudskiego. Jednocześnie podziękował żołnierzom za służbę. – To wy reprezentujecie Wojsko Polskie wobec naszych gości z całego świata. Wojsko i naród, patrząc na was, są dumni – mówił minister.

Szef MON przypomniał także, iż 10 kwietnia przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa odsłonięto popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zwrócił się do żołnierzy, by strzegli pomnika, tak jak na co dzień strzegą wielkiej tradycji Wojska Polskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza.

Dowódca Garnizonu mówił o służbie swoich podwładnych. – 19 kwietnia to jedyny dzień w roku, kiedy na chwilę skupiamy się na DGW i podległych jednostkach wojskowych. Zazwyczaj nie ma na to czasu – przyznał generał brygady Robert Głąb.Podczas święta jednostki, tradycyjnie, wręczono proporzec honorowy najlepszemu pododdziałowi. Po raz szósty z rzędu z rąk generała Głąba odebrał go dowódca kompanii kablowej 1 Batalionu Dowodzenia 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. 150 osób otrzymało także odznaczenia resortowe, a najbardziej zasłużeni żołnierze – awanse na wyższe stopnie wojskowe. Uroczystość na placu Piłsudskiego zakończyła się złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defiladą pododdziałów.

Dzień wcześniej w katedrze polowej Wojska Polskiego odbyła się także msza w intencji żołnierzy i pracowników DGW, którą koncelebrował biskup polowy WP Józef Guzdek.

Od dziewięciu lat Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa obchodzone jest w rocznicę ustanowienia w stolicy pierwszej oficjalnej polskiej władzy wojskowej. 19 kwietnia 1794 roku po zwycięskiej bitwie o Warszawę, która była największym starciem insurekcji kościuszkowskiej, polskie wojska zmusiły Rosjan do opuszczenia stolicy. Tymczasowa Rada Zastępcza mianowała wówczas generała lejtnanta Stanisława Mokronowskiego na stanowisko komendanta Miasta Wolnego Warszawy i Siły Zbrojnej Księstwa Mazowieckiego.Dowództwo Garnizonu Warszawa powstało 1 sierpnia 1995 roku. Instytucja odpowiada przede wszystkim za ceremoniał podczas uroczystości państwowych i wojskowych, a także zapewnia transport żołnierzy i pracowników wojska oraz ochronę instytucji MON, Sztabu Generalnego WP i dwóch najważniejszych dowództw – Generalnego i Operacyjnego.
W strukturach DGW znajdują się aż 33 jednostki i instytucje. Wśród nich są między innymi: Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego, 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia, 10 Warszawski Pułk Samochodowy, 24 Polowa Techniczna Baza Wojsk Łączności w Opolu oraz 20 wojskowych orkiestr.

W marcu ubiegłego roku dowódcą garnizonu został gen. bryg. Robert Głąb. W jednostce służy obecnie 4 tysiące żołnierzy, a zatrudnionych jest 2 tysiące cywili. Siedzibą DGW jest tzw. dom bez kantów przy placu Piłsudskiego.

MM

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Bojowa operacja u brzegów Estonii
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
1-15 czerwca 1918 – 1 Pułk Strzelców Polskich na pierwszej linii frontu
Udana misja tygrysów
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Afgańska misja z nowymi siłami
Jak kupować skutecznie i szybko
Tygrysy nad Poznaniem
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
Huta celuje w miliard
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
40 lat misji UNIFIL
Centralne obchody Dnia Weterana
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Argentyńska zagadka
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Dziewczyny na medal
Bliski Wschód – definicja chaosu
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Rywalizacja na strzelnicy
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Europejska Harpia?
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Wzajemne wsparcie
Na jakich zasadach powrót do armii?
Powinność państwa
Terror na Majorce
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Szkolimy następców
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Pedro ze Stalowej Woli
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Zgromadzenie Parlamentarne NATO podsumowało projekt eFP
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Cadet Camp w wojskowej uczelni
W Sejmie międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Nowy polski samolot
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Atak terrorystyczny w Radomiu
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Weterani na macie
Większa flota Szkoły Orląt
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Francja inwestuje w obronność
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Szef MON przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO