moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

15 Brygada pomaga przygotować „Combat Alert”

Szkolenie liderów organizacji proobronnych na poligonie w Bemowie Piskim było próbą generalną przed letnimi manewrami „Combat Alert”. Pod okiem instruktorów z 15 Brygady Zmechanizowanej uczyli się, jak przygotować plan ćwiczenia, wyznaczyć cele oraz zadania dla poszczególnych pododdziałów.

– To nie zabawa w wojsko, lecz profesjonalne szkolenie – mówią partnerzy Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”. Podczas ćwiczeń organizowanych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim członkowie organizacji proobronnych poznają wojskowe procedury, uczą się walki wręcz, obsługi broni oraz zapoznają się ze sprzętem.

W miniony weekend do ośrodka w Orzyszu przyjechało 40 liderów organizacji proobronnych. Zajęcia z planowania i organizacji ćwiczeń wojskowych prowadzili oficerowie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Głównym zadaniem uczestników szkolenia było opracowanie dokumentacji (według norm wojskowych) manewrów poligonowych „Combat Alert 2017”, które odbędą się na początku lipca.

– Przed każdą edycją „Combat Alert” organizujemy ćwiczenia dla tych uczestników, którzy będą dowodzić pododdziałami od szczebla drużyny do batalionu. Szkolenie ma na celu przygotowanie poszczególnych zespołów do działania: zgranie organizacyjne walczących stron, wyznaczenie łańcucha dowodzenia – wyjaśnia Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”.

Uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna opracowywała plan ataku, a druga – obrony. Ci pierwsi musieli zdecydować, którymi drogami będą się przemieszczać żołnierze oraz określić główne kierunki natarcia i obiekty, które powinny zostać zdobyte w pierwszej kolejności. Druga grupa opracowała plany wycofywania się na kolejne rubieże oraz cele natarcia oddziałów dywersyjnych, które będą utrudniać przeciwnikowi działanie, atakując jego tyły.

Piotr Polak ps. „Camel” z Grupy Dragon SF będzie podczas „Combat Alert 2017” dowódcą Frontu Eurazjatyckiego. Jego ugrupowanie będzie walczyć z Sojuszem Narodów, wspomaganym przez partyzantów. – Podczas szkolenia oficerowie z 15 Brygady uczyli nas, jak przygotować plan ćwiczeń, wyznaczyć cele oraz zadania dla poszczególnych jednostek – opowiada. Robert Jarosz ps. „Robur” ze Stowarzyszenia Wierni w Gotowości pod Bronią (FIA) dodaje, że uczyli się także, jak należy podzielić i wykorzystać siły oraz jak podjąć działania rozpoznawcze.

– Ćwiczenia zorganizowaliśmy wspólnie z Biurem ds. Proobronnych MON. Gen. bryg. Jarosław Gromadziński dowódca 15 Brygady zapewnił instruktorów oraz transport, o zakwaterowanie zadbał ppłk Jarosław Wyszecki, komendant Ośrodka w Bemowie Piskim – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”. Poprzednie takie szkolenie odbyło się w styczniu. Wówczas gen. bryg. Jarosław Gromadziński osobiście prowadził zajęcia na temat procesu planowania działań na szczeblu taktycznym.

W dawnej szkole w Drozdowie, niedaleko Orzysza i Giżycka, powstają wojskowe koszary, z których będą korzystać członkowie organizacji proobronnych. Rada Gminy w Orzyszu przekazała budynek Fundacji „Combat Alert”. – Do września potrwa remont tego obiektu, a potem będzie on służył szkołom mundurowym, organizacjom paramilitarnym i proobronnym jako miejsce spotkań i konferencji – mówi Marcin Korowaj. Będzie to także miejsce szkoleń przyszłych rezerw sił zbrojnych, w tym tworzących się wojsk obrony terytorialnej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: diakon Paweł Tula

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Atak terrorystyczny w Radomiu
Bliski Wschód – definicja chaosu
Pedro ze Stalowej Woli
Nowy polski samolot
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
Europejska Harpia?
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Wzajemne wsparcie
Tygrysy nad Poznaniem
Cadet Camp w wojskowej uczelni
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Jak kupować skutecznie i szybko
Szkolimy następców
Bojowa operacja u brzegów Estonii
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Na jakich zasadach powrót do armii?
1-15 czerwca 1918 – 1 Pułk Strzelców Polskich na pierwszej linii frontu
W Sejmie międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Weterani na macie
Huta celuje w miliard
Argentyńska zagadka
40 lat misji UNIFIL
Dziewczyny na medal
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Rywalizacja na strzelnicy
Udana misja tygrysów
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Zgromadzenie Parlamentarne NATO podsumowało projekt eFP
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Centralne obchody Dnia Weterana
Szef MON przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO
Powinność państwa
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Terror na Majorce
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Francja inwestuje w obronność
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Afgańska misja z nowymi siłami
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Większa flota Szkoły Orląt

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO