moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

15 Brygada pomaga przygotować „Combat Alert”

Szkolenie liderów organizacji proobronnych na poligonie w Bemowie Piskim było próbą generalną przed letnimi manewrami „Combat Alert”. Pod okiem instruktorów z 15 Brygady Zmechanizowanej uczyli się, jak przygotować plan ćwiczenia, wyznaczyć cele oraz zadania dla poszczególnych pododdziałów.

– To nie zabawa w wojsko, lecz profesjonalne szkolenie – mówią partnerzy Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”. Podczas ćwiczeń organizowanych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim członkowie organizacji proobronnych poznają wojskowe procedury, uczą się walki wręcz, obsługi broni oraz zapoznają się ze sprzętem.

W miniony weekend do ośrodka w Orzyszu przyjechało 40 liderów organizacji proobronnych. Zajęcia z planowania i organizacji ćwiczeń wojskowych prowadzili oficerowie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Głównym zadaniem uczestników szkolenia było opracowanie dokumentacji (według norm wojskowych) manewrów poligonowych „Combat Alert 2017”, które odbędą się na początku lipca.

– Przed każdą edycją „Combat Alert” organizujemy ćwiczenia dla tych uczestników, którzy będą dowodzić pododdziałami od szczebla drużyny do batalionu. Szkolenie ma na celu przygotowanie poszczególnych zespołów do działania: zgranie organizacyjne walczących stron, wyznaczenie łańcucha dowodzenia – wyjaśnia Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”.

Uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna opracowywała plan ataku, a druga – obrony. Ci pierwsi musieli zdecydować, którymi drogami będą się przemieszczać żołnierze oraz określić główne kierunki natarcia i obiekty, które powinny zostać zdobyte w pierwszej kolejności. Druga grupa opracowała plany wycofywania się na kolejne rubieże oraz cele natarcia oddziałów dywersyjnych, które będą utrudniać przeciwnikowi działanie, atakując jego tyły.

Piotr Polak ps. „Camel” z Grupy Dragon SF będzie podczas „Combat Alert 2017” dowódcą Frontu Eurazjatyckiego. Jego ugrupowanie będzie walczyć z Sojuszem Narodów, wspomaganym przez partyzantów. – Podczas szkolenia oficerowie z 15 Brygady uczyli nas, jak przygotować plan ćwiczeń, wyznaczyć cele oraz zadania dla poszczególnych jednostek – opowiada. Robert Jarosz ps. „Robur” ze Stowarzyszenia Wierni w Gotowości pod Bronią (FIA) dodaje, że uczyli się także, jak należy podzielić i wykorzystać siły oraz jak podjąć działania rozpoznawcze.

– Ćwiczenia zorganizowaliśmy wspólnie z Biurem ds. Proobronnych MON. Gen. bryg. Jarosław Gromadziński dowódca 15 Brygady zapewnił instruktorów oraz transport, o zakwaterowanie zadbał ppłk Jarosław Wyszecki, komendant Ośrodka w Bemowie Piskim – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”. Poprzednie takie szkolenie odbyło się w styczniu. Wówczas gen. bryg. Jarosław Gromadziński osobiście prowadził zajęcia na temat procesu planowania działań na szczeblu taktycznym.

W dawnej szkole w Drozdowie, niedaleko Orzysza i Giżycka, powstają wojskowe koszary, z których będą korzystać członkowie organizacji proobronnych. Rada Gminy w Orzyszu przekazała budynek Fundacji „Combat Alert”. – Do września potrwa remont tego obiektu, a potem będzie on służył szkołom mundurowym, organizacjom paramilitarnym i proobronnym jako miejsce spotkań i konferencji – mówi Marcin Korowaj. Będzie to także miejsce szkoleń przyszłych rezerw sił zbrojnych, w tym tworzących się wojsk obrony terytorialnej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: diakon Paweł Tula

dodaj komentarz

komentarze


„Kabul VIII” – gotowi do misji
Na jakich zasadach powrót do armii?
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Większa flota Szkoły Orląt
Szef MON przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Nowy polski samolot
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Udana misja tygrysów
Francja inwestuje w obronność
Huta celuje w miliard
Atak terrorystyczny w Radomiu
Bliski Wschód – definicja chaosu
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Tygrysy nad Poznaniem
Dziewczyny na medal
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Bojowa operacja u brzegów Estonii
Argentyńska zagadka
Terror na Majorce
W Sejmie międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Europejska Harpia?
1-15 czerwca 1918 – 1 Pułk Strzelców Polskich na pierwszej linii frontu
40 lat misji UNIFIL
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Wzajemne wsparcie
Powinność państwa
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Centralne obchody Dnia Weterana
Pedro ze Stalowej Woli
Afgańska misja z nowymi siłami
Jak kupować skutecznie i szybko
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Wojska specjalne świętują
Weterani na macie
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Szkolimy następców
Cadet Camp w wojskowej uczelni
Zgromadzenie Parlamentarne NATO podsumowało projekt eFP
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO