Sukces polskich szachistów w mistrzostwach NATO

Jeden złoty i dwa brązowe medale wywalczyli polscy szachiści w klasyfikacji drużynowej mistrzostw NATO, które odbyły się w Budapeszcie z udziałem zawodników z 16 państw. Reprezentanci Wojska Polskiego byli bezkonkurencyjni w turnieju szachów błyskawicznych. Niestety nie udało się im obronić ubiegłorocznego tytułu mistrzów w szachach klasycznych.

Szachowy czempionat NATO odbył się po raz 28., ale po raz pierwszy w historii mistrzostw na zakończenie rozegrano jeszcze turniej drużynowy w szachach błyskawicznych. Bezkonkurencyjni okazali się w nim reprezentanci Wojska Polskiego. Pierwsza drużyna wywalczyła złoty medal, a druga brązowy. Srebro zdobyli natomiast szachiści z Niemiec. W rywalizacji indywidualnej w jedenastu pięciominutowych partiach najlepiej spośród Polaków spisał się kpr. pchor. Kamil Cichy, który zajął trzecie miejsce.

W głównym turnieju mistrzostw – w szachach klasycznych – nasi szachiści mieli już mniej szczęścia. Reprezentantom Wojska Polskiego nie udało się obronić tytułu mistrzowskiego, który przed rokiem wywalczyli w Wielkiej Brytanii. W tym roku pierwsze miejsce zdobyli Niemcy, drugie Duńczycy, a trzecie Polacy.

Przed rokiem pierwszy w historii tytuł mistrzowski zapewniła Polakom skuteczna gra w ostatniej rundzie. Z czterech zawodników, których punkty wliczały się do klasyfikacji drużynowej, trzech wygrało swoje pojedynki. Tym razem w ostatniej rundzie naszym punktującym szachistom (do klasyfikacji drużynowej wliczano wyniki czterech najlepszych szachistów z sześciu zgłoszonych do zespołu) udało się zdobyć dwa punkty. Por. Mateusz Sypień z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wygrał z Niemcem Hansem-Christophem Andersenem, a ppor. Dariusz Sycz z Centrum Szkolenia Wojsk Chemicznych i Inżynieryjnych pokonał Węgra Gusztava Olteana. Swoje partie przegrali natomiast: Rafał Przedmojski, były pracownik resortu obrony narodowej, i st. kpr. pchor. Marcin Pietruszewski z Wojskowej Akademii Technicznej. Tego pierwszego pokonał Estończyk Ottomar Ladva, a podchorążego Grek Anastasios Pavlidis. Z kolei ostatnie ze swoich partii wygrali podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu: st. sierż. pchor. Damian Graczyk z Niemcem Karlem Koopmeinersem, a kpr. pchor. Kamil Cichy z Holendrem Johanem Engelenem. Niestety, punkty zdobyte przez podchorążych nie były wliczane do klasyfikacji drużynowej.

– Na zakończenie mistrzostw cieszyliśmy się z udanego występu w turnieju szachów błyskawicznych. Rewelacyjnie spisał się kpr. pchor. Kamil Cichy, który w rankingu plasował się dopiero koło 20. pozycji. Ale jesteśmy też zadowoleni z miejsca na podium w turnieju klasycznym – mówi płk Tomasz Malinowski, od 2012 roku przewodniczący Międzynarodowego Wojskowego Komitetu Szachowego, odpowiedzialny za rozwój królewskiej gry w NATO. – Bardzo trudno było nam obronić tytuł mistrzowski. Tym razem szczęście dopisało w ostatniej rundzie Niemcom. Z kolei nasz najlepszy zawodnik trafił na arcymistrza z Estonii. Estończyk rozpoczął grę od drugiej rundy i nie miał szans na wysoką lokatę w turnieju indywidualnym. Odbierał za to punkty zawodnikom do klasyfikacji drużynowej – dodaje pułkownik. Oficer zaznaczył też, że po raz pierwszy w mistrzostwach startowali Grecy i w debiucie spisali się znakomicie. W „klasyku” drużynowo zajęli czwarte miejsce, a indywidualnie Pavlidis Anastasios wywalczył brązowy medal.

Turniej klasyczny w Budapeszcie rozegrano systemem szwajcarskim, gdzie z góry określa się liczbę rund do rozegrania. O medale w tej kategorii walczyło 105 szachistów. W turnieju szachów błyskawicznych rywalizowało zaś 76 zawodników. W mistrzostwach wzięli udział reprezentanci 16 państw. Oprócz gospodarzy byli szachiści z Belgii, Danii, Estonii, Grecji, Holandii, Kanady, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Turcji i Wielkiej Brytanii.