moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odwiedź Akademię w Rembertowie

Zwiedzanie wydziałów akademickich oraz Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych, a także pokazy szermierki oraz działań taktycznych jednostki strzeleckiej – to wszystko czeka na tych, którzy 8 kwietnia wezmą udział w dniu otwartym w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Wydarzenie będzie przebiegać pod hasłem „Poznajmy się w ASzWoj”.

– Dzień otwarty organizujemy raz w roku. Zazwyczaj wpisuje się on w kampanię rekrutacyjną. Liczymy, że pokazując uczelnię od środka i prezentując ofertę edukacyjną, zachęcimy młodych ludzi do studiowania właśnie u nas – mówi Monika Lewińska, rzecznik prasowy ASzWoj.

Akademia czeka na gości w najbliższą sobotę 8 kwietnia. – Odwiedza nas zazwyczaj około 500–600 osób. Przyjeżdżają nie tylko kandydaci na studia, lecz często także ich rodzice i przyjaciele – mówi rzecznik. Tegoroczny dzień otwarty będzie pierwszym takim wydarzeniem po zmianach dokonanych na uczelni. Akademia Sztuki Wojennej powstała bowiem 1 października 2016 roku w miejsce Akademii Obrony Narodowej. – Tym razem zwiedzających może przyjść jeszcze więcej, bo niektórzy mogą być ciekawi, jak działamy w nowych strukturach – dodaje Monika Lewińska.

Zajrzyj na wydział

Oficjalne rozpoczęcie dnia otwartego odbędzie się w bibliotece ASzWoj. Tu każdy będzie mógł uzyskać informacje dotyczące między innymi kierunków studiów. – Kandydatom na studentów cywilnych oferujemy w sumie siedem kierunków na dwóch wydziałach: Bezpieczeństwa Narodowego oraz Zarządzania i Dowodzenia. Do wyboru są między innymi: ekonomika obronności, logistyka oraz bezpieczeństwo międzynarodowe – wymienia pani rzecznik Akademii. Cywile mogą też aplikować na studia doktoranckie i podyplomowe z dziedziny obronności i bezpieczeństwa. Nowością jest specjalność „obrona terytorialna” na kierunku obronność. – Planujemy ściśle współpracować z Dowództwem WOT. Chcielibyśmy, na przykład, aby studenci mogli przejść w wakacje służbę przygotowawczą do WOT, tak aby po studiach pierwszego stopnia zostali podoficerami tych wojsk – dodaje Lewińska.

Ci, którzy chcą zdobyć indeks Akademii, dowiedzą się, jakie są zasady rekrutacji, czy studenci mogą korzystać z programu Erasmus+ i zagranicznej wymiany z innymi uczelniami, na jaką pomoc materialną mogą liczyć oraz jakie uczelnia oferuje warunki zakwaterowania i wyżywienia. O nauce i życiu akademickim opowie Paulina Bojanowska, przewodnicząca Samorządu Studenckiego.

Akademię Sztuki Wojennej będzie też można poznać od kuchni. Otwarty dla gości zostanie niemal cały kampus: biblioteka, sala tradycji, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, a także Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych. Do zadań tego ostatniego należy między innymi organizowanie ćwiczeń wojskowych wspomaganych komputerowo.

Z okazji dnia otwartego swoje stoiska przygotowały organizacje studenckie Akademii. Będzie można porozmawiać ze studentami z kół naukowych: Logistyki oraz Sił i Służb Specjalnych czy „Obronni ASzWoj”. Na terenie Akademii pojawi się również punkt informacyjny wojsk obrony terytorialnej oraz będzie można obejrzeć wystawę Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Pokaz szermierki

Organizatorzy przygotowali także dodatkowe atrakcje. Z pokazem pojedynku szermierczego wystąpią adepci Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą. Poza tym będzie można obejrzeć pokaz dynamiczny Jednostki Strzeleckiej 1313. – Zademonstrujemy podstawowe działania taktyczne na szczeblu plutonu. Pokażemy, jak funkcjonuje punkt kontrolny i jak należy reagować na działania zaczepne przeciwnika. Będziemy korzystać z pirotechnicznych środków pozorowania – zapowiada Marek Klasa, dowódca JS 1313. A na tych, którzy po pokazach zgłodnieją, będzie czekać w stołówce akademickiej żołnierski poczęstunek.

Akademia Sztuki Wojennej powstała 1 października 2016 roku w miejsce funkcjonującej od 1990 roku Akademii Obrony Narodowej. W założeniu resortu obrony placówka ma być bardziej elitarna oraz lepiej dostosowana do potrzeb wojska. Do jej głównych zadań należy doskonalenie zawodowe kadry oficerskiej wszystkich poziomów dowodzenia. ASzWoj prowadzi m.in. kursy kwalifikacyjne oraz studia podyplomowe. Nowością jest też Wydział Wojskowy, który ma kształcić kadry dowódcze i sztabowe polskiej armii. Do zadań Akademii należy również kształcenie osób cywilnych w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa, w szczególności na potrzeby administracji centralnej i samorządu terytorialnego.

W ubiegłym roku przy ASzWoj powstało Centrum Badań nad Bezpieczeństwem, które pełni funkcję wojskowego ośrodka analitycznego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
 
Iran uderza w USA
They Train Together, They Fight Together
Double Eagle po nowemu
Klasy wojskowe po nowemu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
F-35 – polska Harpia
Obradowała Rada Gabinetowa
Żyj zdrowiej
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
O Patriotach na WAT
Arsenał Iranu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Chciałem walczyć z Niemcami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Podziemna potęga
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Szturmani na Lipie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Własne interesy Europy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
We Are All Darfur
Krwawe walki o Monte Cassino
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Sowieci w lodowej pułapce
Czerwoni w odwrocie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Noc deportacji
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Umowa na Harpie podpisana!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zagłada Parośli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO