moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze sprawdzą się na poligonach

Żołnierze będą się szkolić w składzie narodowym i międzynarodowym w kraju i za granicą. Wspólne treningi na poligonach przejdą wojskowi z jednostek lądowych, powietrznych, specjalnych i morskich. Towarzyszyć im będą żołnierze WOT i rezerwiści. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w tym roku przeprowadzi ponad 200 szkoleń i ćwiczeń wojskowych.

– Szkolenie wojska jest naszym priorytetowym zadaniem – mówi mjr Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego RSZ. – W 2017 roku odbędzie się ponad 200 ćwiczeń i szkoleń narodowych oraz międzynarodowych w kraju i za granicą. Przeprowadzimy szkolenie także dla blisko 40 tysięcy żołnierzy rezerwy – mówi rzecznik prasowy. Oznacza to, że wojsko będzie się szkolić częściej niż rok temu. W 2016 odbyło się ponad 150 różnego rodzaju ćwiczeń, wśród nich te najważniejsze – „Anakonda”.

Jak informuje Dowództwo Generalne w szkolenie na poligonach zaangażowane będą wszystkie rodzaje sił zbrojnych: wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, wojska specjalne i wojska obrony terytorialnej. Razem z żołnierzami zawodowymi będą się szkolić żołnierze sojuszniczych armii oraz rezerwiści.

„Dragon” najważniejszy

Najważniejszym w tym roku wyzwaniem dla wojska będą organizowane we wrześniu przez DGRSZ manewry „Dragon-17”. To ćwiczenia taktyczne, w których poza pododdziałami zawodowych, żołnierzy rezerwy oraz WOT, biorą także udział przedstawiciele administracji państwowej oraz organizacje proobronne. Dowództwo Generalne RSZ zakłada, że podczas tegorocznej edycji manewrów (ćwiczenia organizowane są co dwa lata) ściśle współpracować ze sobą będą wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Żołnierze będą się szkolić na terenie całej Polski, a nie tylko na poligonach. Ćwiczenia odbędą się na przykład w budynkach i na terenie infrastruktury, która nie należy do wojska.

Główne siły na „Dragon-17” skieruje 12 Dywizja Zmechanizowana ze Szczecina. Żołnierze zmierzą się z różnego rodzaju zadaniami. Przede wszystkim sprawdzony będzie system mobilizacyjny jednej z jednostek wojskowych. Poza tym wojskowi będą musieli m.in. pokonywać przeszkody wodne, ewakuować rannych, desantować żołnierzy i sprzęt. Sprawdzą się także na strzelnicach i w działaniach zwiadowczych oraz walce z dywersją.

Na drawskim poligonie trwają ćwiczenia „Bison Drawsko”.

W ćwiczeniach „Dragon-17” wezmą udział żołnierze z krajów członkowskich NATO i państw partnerskich. W 2015 roku w „Dragonie” wzięło udział około 7 tysięcy żołnierzy, w tym tysiąc z wojsk sojuszniczych (Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady i Stanów Zjednoczonych).

Międzynarodowy skład

Dowództwo Generalne zwraca uwagę także na inne, planowane na 2017 rok manewry taktyczne: trwające właśnie „Bison Drawsko”, „Baltops” (czerwiec) i „Saber Strike” (czerwiec). W każdym z tych ćwiczeń będą uczestniczyć żołnierze z państw NATO.

To nie wszystko. Trwa już polsko-amerykańskie szkolenie, w którym udział biorą żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i Amerykanie z Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team). W kwietniu natomiast regularne szkolenie z Amerykanami, Chorwatami i Rumunami, którzy w Polsce stworzą Batalionową Grupę Bojową, rozpoczną żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej. Międzynarodowy pododdział podlegać będzie dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej i stacjonować będzie w garnizonie Orzysz.


W polsko-amerykańskim szkoleniu udział biorą żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i Amerykanie z Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ABCT.

Kontynuowane będą także polsko-amerykańskie szkolenia lotnicze „Aviation Detachment”, na które do Powidza przylatują amerykańscy lotnicy wyposażeni w transportowce C-130 Hercules, a do Łasku i Krzesin – zza oceanu F-16.
Natomiast kawalerzyści z 25 Brygady będą się szkolić z Kanadyjczykami w ramach cyklu „Maple Detachment”. Ich poligonowe treningi odbędą się w Drawsku, Nowej Dębie i na Wędrzynie.

Polscy żołnierze wezmą udział także w ćwiczeniach i kursach poza granicami kraju. Tak będzie m.in. we wrześniu podczas organizowanego przez dowództwo armii Stanów Zjednoczonych w Europie ćwiczenia „Saber Guardian” oraz w czasie międzynarodowego ćwiczenia morskiego „Northern Coasts” na Bałtyku.

Czas rezerwistów

W 2017 roku w jednostkach i centrach szkolenia przeszkolonych zostanie w sumie ponad 12 tysięcy ochotników do służby przygotowawczej w korpusie szeregowych. Planowane są także turnusy służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów. Kontynuowane będzie również szkolenie żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. W ćwiczeniach rotacyjnych weźmie udział około 12 tysięcy osób.

Ponadto Dowództwo Generalne planuje w tym roku powołać ok. 16 tys. żołnierzy rezerwy na ćwiczenia obowiązkowe. Rezerwiści wezmą udział m.in. w manewrach „Dragon-17”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ, biuro prasowe „Bison Drawsko”, szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Trening z koktajlami Mołotowa
Kierunek – wschodnia flanka
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Polityka fałszywego uśmiechu
Wojskowi judocy na tatami
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Starcie pancernych plutonów
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Święto Dowództwa Generalnego
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Przyjaciele nie tylko w służbie
Legenda polskiej partyzantki
LOT Szkoły Orląt
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Puma i Kuguar na Mazurach
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Nowy inspektor marynarki wojennej
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Z ziemi widzą więcej niż piloci
GROM, jak rodziła się legenda
Francja inwestuje w obronność
Eurosatory – osobiste wymogi
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Na jakich zasadach powrót do armii?
Eurosatory 2018 zakończone
Polskie skrzydła w Afryce
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Polskie Bryzy nad Afryką
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Porady z paragrafem
Scenariusze dla Tygrysów
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Sukces Trumpa czy Kima?
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Załoga Bergepanzera w akcji
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Bliski Wschód – definicja chaosu
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO