moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najpierw musztra. Proobronni walczą o paszporty

Stu członków organizacji proobronnych oraz uczniów klas mundurowych rozpoczęło cykl szkoleń przygotowanych przez MON. Podczas pierwszych zajęć ćwiczyli musztrę. – Jesteście łącznikiem, który przywraca wojsko narodowi – mówił do uczestników minister obrony Antoni Macierewicz. Ci, którzy ukończą szkolenia dostaną paszport umożliwiający współpracę z wojskiem.


– Rozpoczynamy nowy rok szkolenia tak, abyście byli gotowi do podjęcia służby w oddziałach obrony terytorialnej kraju, ale przede wszystkim, abyście byli zdolni do współdziałania z wojskiem – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas inauguracji zajęć w ramach programu „Paszport”. Minister podkreślał, że ci, którzy stawili się na szkoleniu, są bardzo dobrze przygotowani do tego typu działań, bo od lat ćwiczą działania proobronne. – To dzięki nim do programu PiS został dopisany program obrony terytorialnej. Oni w przyszłości będą stanowili fundament WOT – mówił Macierewicz. – Armia zawodowa nie wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju, który znajduje się w takiej sytuacji geopolitycznej jak Polska – podkreślał szef MON.

Inauguracja roku szkoleniowego organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych odbyła się w Warszawie w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Na zajęcia stawiło się około 100 osób. Jak podkreślał Waldemar Zubek, dyrektor Biura do spraw Proobronnych MON, które zorganizowało szkolenie, na ćwiczenia stawili się sami ochotnicy. Utworzone podczas szkolenia komponenty składały się z przedstawicieli różnych organizacji. Wszystko po to, aby ich członkowie nauczyli się współdziałania. Wśród nich byli przedstawiciele między innymi Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Legii Akademickiej, Gwardii Narodowej oraz Stowarzyszenia FIA. – Podczas tego szkolenia reprezentuje nas 12 osób – mówił Mariusz Sybilski, wiceprezes FIA. – To oni później przekażą zdobytą wiedzę pozostałym członkom naszej organizacji – podkreślał.

Zanim uczestnicy szkolenia przystąpili do ćwiczeń otrzymali „Vademecum Strzelca” przygotowane przez Biuro do spraw Proobronnych. – To będzie podstawowy podręcznik dla klas mundurowych i członków organizacji proobronnych – wyjaśnił Waldemar Zubek. – Będą się szkolili z łączności, medycyny pola walki oraz logistyki – mówił. Vademecum zawiera także informacje na temat Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, podstawowe definicje wojskowe, opisy sprzętu, a także zagadnienia z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego, nawigacji, terenoznawstwa, oraz psychologii.

Podczas pierwszych z 12 zajęć proobronni uczyli się musztry i regulaminów. Kolejne zajęcia będą poświęcone łączności i odbędą się Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, następne – o tematyce chemicznej – w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Potem uczestnicy rozpoczną bardziej zaawansowane ćwiczenia. Program obejmuje zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy, taktyką, terenoznawstwem, rozpoznaniem, ochroną obiektów i strzelaniem. Ostatnim etapem szkolenia będzie egzamin. Wszystkie osoby, które go zdadzą, otrzymają paszport, czyli zaświadczenie potwierdzające, że zdobyte umiejętności umożliwiają im współpracę z Wojskiem Polskim.

Do przygotowanego przez MON „Programu ewaluacji komponentów organizacji proobronnych” mogła zgłosić się każda organizacja pozarządowa o charakterze proobronnym, która jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. 

Magdalena Miernicka , Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Starcie pancernych plutonów
Porady z paragrafem
Legenda polskiej partyzantki
Załoga Bergepanzera w akcji
Bliski Wschód – definicja chaosu
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Na jakich zasadach powrót do armii?
Polskie skrzydła w Afryce
Trening z koktajlami Mołotowa
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
LOT Szkoły Orląt
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Wojskowi judocy na tatami
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Święto Dowództwa Generalnego
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Puma i Kuguar na Mazurach
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Francja inwestuje w obronność
Sukces Trumpa czy Kima?
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Polityka fałszywego uśmiechu
GROM, jak rodziła się legenda
Polskie Bryzy nad Afryką
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Przyjaciele nie tylko w służbie
Kierunek – wschodnia flanka
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Nowy inspektor marynarki wojennej
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Eurosatory 2018 zakończone
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Scenariusze dla Tygrysów
Eurosatory – osobiste wymogi
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO