moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Honorowi krwiodawcy odznaczeni

Każdy oddał po kilkadziesiąt litrów krwi. Kilku żołnierzom – od lat honorowym dawcom – prezydent przyznał Krzyże Zasługi. Wyróżnienia dla wspierających ideę krwiodawstwa ustanowił także „Legion”, największy w Polsce Klub Honorowego Dawcy Krwi. „Sercem Legionu” odznaczona została m.in. redakcja „Polski Zbrojnej”.


Krzyż Zasługi jest cywilnym odznaczeniem nadawanym za zasługi dla państwa lub obywateli. Na wniosek Polskiego Czerwonego Krzyża prezydent Andrzej Duda przyznał odznaczenie trzem żołnierzom zasłużonym dla krwiodawstwa w Polsce. Uroczystość odbyła się w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie.

Starszy chorąży sztabowy Mirosław Posłuszny i plutonowy Robert Kowalewski z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki zostali odznaczeni Srebrnymi Krzyżami. Brązowy odebrał podporucznik Jacek Jażdżyk z Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Zbrojnych. Każdy z nich oddał po kilkadziesiąt litrów krwi dla chorych i potrzebujących.

Wszyscy trzej żołnierze działają w legionowskim klubie Honorowego Dawcy Krwi PCK Legion, który ustanowił dla zasłużonych krwiodawców swoje odznaczenie „Serce Legionu”. – Powstało ono dla was, ale też dla działaczy, dziennikarzy i tych wszystkich, którzy razem z nami w profesjonalny i nowoczesny sposób krzewią ideę honorowego krwiodawstwa. Chcemy podziękować im za wsparcie i pomoc w codziennej działalności – mówił podczas gali plut. Kowalewski, prezes Klubu Legion.Podczas uroczystości można było obejrzeć wystawę „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc” przygotowaną przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Przedstawia ona zdjęcia żołnierzy – weteranów i honorowych krwiodawców. Z ekspozycji można się dowiedzieć, w których misjach brali udział, ile krwi oddali dla potrzebujących i ile osób można dzięki temu uratować. – Cieszy mnie, że weterani również oddają krew. To lekarstwo, którego nie da się wyprodukować, jest darem życia dla drugiego człowieka. Kiedyś jako żołnierz ranny w Afganistanie, sam go potrzebowałem – mówił pułkownik Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana.

Wśród bohaterów wystawy był starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt z oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, który oddał aż 155 litrów krwi. Zakładając, że utrata dwóch litrów najczęściej skutkuje śmiercią, jego krew mogła uratować życie 77 osób. – Krwiodawcą jestem od 29 lat, od 28 lat należę do PCK – wylicza chor. Schmidt, weteran XVIII zmiany KFOR Kosowo oraz XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Nawet służąc z dala od kraju, nie zapominał o honorowej misji. – W Kosowie, gdy w jakimś miejscu była potrzebna krew, organizowano akcje wyjazdowe. Ponieważ w Afganistanie nie ma warunków do przechowywania krwi, na początku zmiany można było w laboratorium zostawić próbkę. W razie nagłych wypadków przez megafon proszono o oddanie krwi konkretnej grupy – opowiada chor. Schmidt.Podoficer podkreśla, że ideę honorowego krwiodawstwa zaszczepił w nim ojciec. Podobnie było w przypadku plut. Kowalewskiego. Jego ojciec Tadeusz do tej pory oddał 130 litrów krwi, za co m.in. został pierwszym laureatem najwyższego stopniem odznaczenia „Serca Legionu”. Odebrał szklaną statuetkę w kształcie serca z kroplą. „Serce Legionu” (szklane, złote, srebrne, brązowe, pinsa) zostało przyznane 115 osobom i instytucjom.

Podczas inauguracji wręczono w sumie 149 odznaczeń. 50 z nich trafiło do żołnierzy i przedstawicieli innych służb mundurowych, które również angażują się w ideę honorowego krwiodawstwa.

„Polska Zbrojna” była patronem medialnym wydarzenia. Redakcja została odznaczona brązowym medalem „Serce Legionu”, przyznawanym mediom wspierającym ideę honorowego krwiodawstwa.

Piotr Zarzycki

autor zdjęć: Łukasz Grzella

dodaj komentarz

komentarze

~piotr3920
1541426820
Super pomysł i idea z oddawaniem krwi.Szkoda tylko że nie wszędzie działają kluby hej.Sam mam już oddanej ok 45 litrów.
AC-BA-94-DA

Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Nurkowie ćwiczą pod lodem
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
WOT na szklanym ekranie
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Na wyciągnięcie ręki
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Obrady NATO w Brukseli
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Podchorążowie na zimowym survivalu
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Podwójne zamrożenie
Interoperacyjność Jaśmina
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Macedonia Północna w drodze do NATO
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Diabły po Żelaznych Koniach
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Więcej Polski w Eurokorpusie
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Neptuny wchodzą do służby
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
W Brukseli o bezpieczeństwie
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
19 medali żołnierzy
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
O honor Polski walczącej
Breakdown? Do not panic
Zwiad w miejskiej dżungli
Harcerz zwany Flo
Ramię w ramię z pogranicznikami
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
The holy mission
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Polowanie na zbrodniarzy
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Pokonać strach przed ogniem
Peaceful Pretexts of Putin
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Cel – bezpieczna Europa
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Deputowani z USA murem za NATO
Panie bez taryfy ulgowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO