moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Manewry „Bison Drawsko”

W Polsce rozpoczęły się dziś największe od 15 lat ćwiczenia holenderskiej armii. Na poligon w Drawsku Pomorskim przyjechało 3500 Holendrów. Z żołnierzami m.in. z USA, Niemiec, Belgii i Polski będą ćwiczyć działania odpowiadające na zagrożenia, do których może dojść na wschodniej flance NATO. Organizatorem manewrów „Bison Drawsko” są holenderskie siły zbrojne.Dziś, podczas uroczystego rozpoczęcia manewrów, przed holenderskim dowódcą defilowało kilkuset żołnierzy z siedmiu państw NATO: Holandii, Polski, USA, Niemiec, Kanady, Estonii i Belgii. Zaprezentowali sprzęt, jakiego przez najbliższe tygodnie będą używać na poligonie. – Świat jest coraz mniej stabilny – mówił kierujący ćwiczeniami generał Jan Swillens, dowódca holenderskiej 43 Brygady Zmechanizowanej. – Dlatego ważne jest, abyśmy szkolili się na międzynarodowym poziomie, we współpracy z sojusznikami, gotowi odpowiedzieć na zagrożenia, jakie mogą się wydarzyć. Razem jesteśmy silniejsi – podkreślał, rozpoczynając manewry.

Gen. Swillens przypomniał, że to największe ćwiczenia, jakie jego żołnierze przechodzą od 15 lat. – Oczywiście prowadzimy wiele operacji, nasi żołnierze są w tej chwili na misjach w Iraku, Mali czy Afganistanie, ale w Holandii jest za mało miejsca, by przeprowadzić ćwiczenia na taką skalę, na poziomie brygady. Drawsko idealnie się do tego nadaje – powiedział gen. Swillens. Jak podkreślił, głównym celem „Bison Drawsko 2017” jest przećwiczenie przez brygady działań ofensywnych i defensywnych. – Do drugiej połowy lutego będziemy trenować wiele różnych elementów, między innymi reagowanie na zagrożenia hybrydowe – zapowiadał holenderski dowódca.


Wśród 4500 ćwiczących żołnierzy jest 3500 Holendrów z 43 Brygady Zmechanizowanej, 600 Polaków, głównie z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina oraz 9 Brygady Kawalerii Pancernej z kompanią czołgów, a także pododdziały przeciwlotnicze, piloci z samolotami Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Niemcy wysłali do Drawska 150 żołnierzy, m.in. z oddziałów inżynieryjnych, w ćwiczeniach bierze także udział 50 Kanadyjczyków, 250 Amerykanów, 50 Estończyków i 30 Belgów.Wojskowi na poligon przywieźli kilkaset sztuk sprzętu, m.in. kołowe transportery opancerzone Boxer (20 sztuk) i Rosomaki (ponad 20), bojowe wozy piechoty CV90 (30 sztuk) niemieckie czołgi Leopard 2A6 (8 sztuk) i polskie czołgi PT-91, pojazdy rozpoznawcze Fenek (100 sztuk), armatohaubice Panzerhaubitze 2000 (9 sztuk) i amerykańskie samobieżne haubice Paladin.Manewry „Bison Drawsko” potrwają do 24 lutego. Po ich zakończeniu wojska powrócą do swoich jednostek. Ale jeszcze w tym roku, jak podkreśla dowództwo ćwiczeń, żołnierze z Holandii zostaną przerzuceni do Europy Wschodniej, aby wziąć udział w operacjach „Baltic Air Policing” i „Enhanced Forward Presence”.
15 lutego odbędzie się w Drawsku tzw. VIP Day, podczas którego żołnierze zaprezentują zaproszonym gościom wojskowe umiejętności i możliwości sprzętu.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Sport nie dzieli, sport łączy
 
„Dragon’19” od kuchni
Desant na czeskich spadochronach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Kierunek: Afganistan
Działalność firm na rzecz obronności
Sojusze na fali
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polsko-francuska szkoła uczuć
Moja „bazówka”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Rozdarty subkontynent
Nowe nakolanniki
Kolejna szabla AFN zdobyta
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Gotowi na F-35?
Tak umierał Wołyń
Stawiamy na rozwój
Air-Landing Outside Comfort Zone
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Karabiny od dęblińskich saperów
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Nowi szturmani w JW Agat
„Mieszko” po wodowaniu
Gen. Joks na czele JFTC
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Rozpoczynamy nową erę
„Pułaski” wrócił do kraju
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Zmiany w przepisach mundurowych
Wielkie święto kawalerii!!!
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
The Chariots of Jihad
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Początek dowódczej drogi
Miroslawiec Up
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Brytyjska „pamiątka”
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Nowy pułk artylerii
Raki dla zawiszaków
Obława pełna białych plam
Fleet of the Future

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO