moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum – Dom Rodziny Pileckich

W Ostrowi Mazowieckiej zostanie otwarte Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Będzie się mieścić w domu należącym do rodziny Ostrowskich, z której wywodziła się Maria, żona płk. Witolda Pileckiego. Muzeum upamiętniające postać bohaterskiego oficera będą prowadzić wspólnie ministerstwo kultury i władze miasta. Otwarcie zaplanowano na koniec 2018 roku.

– Naszą główną rolą będzie przedstawienie postaci i dokonań płk. Witolda Pileckiego, opieka nad dziedzictwem związanym z jego działalnością oraz pokazanie historii rodziny – mówi Dorota Socik, dyrektor powstającego w Ostrowi Mazowieckiej Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Placówkę będą wspólnie prowadzić Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władze Ostrowi Mazowieckiej. Umowę w tej sprawie podpisali pod koniec grudnia minister kultury prof. Piotr Gliński i burmistrz miasta Jerzy Bauer.

W domu

Muzeum będzie się mieściło w domu rodzinnym Marii Ostrowskiej, żony płk. Pileckiego, który w ubiegłym roku kupiły władze miasta. – Maria była rodowitą ostrowianką i w tutejszym kościele Wniebowzięcia NMP wzięła w 1931 roku ślub z Witoldem Pileckim – podkreślał podczas podpisywania umowy burmistrz, pomysłodawca muzeum.

Dyrektor Socik opowiada, że przed wojną oficer wraz z rodziną mieszkał w majątku w Sukurczach pod Lidą na terenie dzisiejszej Białorusi, tamten dom się jednak nie zachował. – Dlatego miejsce pamięci o Pileckich chcemy stworzyć w Ostrowi, gdzie Maria z dziećmi mieszkała podczas okupacji oraz jakiś czas po wojnie, aż do lat 50. – wyjaśnia dyrektor. Według wspomnień syna płk. Pileckiego, Andrzeja, oficer kilka razy bywał w tym domu.

Zgodnie z podpisaną umową ministerstwo kultury w latach 2017–2018 przeznaczy na remont domu oraz zorganizowanie wystawy 3,3 mln zł. Będzie też przekazywać na prowadzenie muzeum 1 mln zł rocznie przez najbliższe cztery lata. Władze miasta planują wydać na ten cel co roku 200 tys. zł.

Pamiątki po Pileckich

– Ponieważ już znamy budżet, możemy rozpocząć prace nad organizowaniem muzeum, opracowaniem programu inwestycyjnego i rozpisaniem konkursu na projekt placówki – zapowiada dyrektor Socik. Jak dodaje, w zabytkowym domu z 1900 roku będzie stała wystawa poświęcona Pileckiemu i jego rodzinie, będą prezentowane pamiątki, m.in. zachowane meble. Na działce obok domu zostanie dobudowany drugi budynek, przeznaczony na wystawy czasowe, biura i salę konferencyjną. – Chcemy, aby powstało małe, ale nowoczesne i multimedialne muzeum – podkreśla dyrektor.

Placówka ma się zajmować upamiętnianiem historii Pileckich, ale też dokumentować i upowszechniać dzieje ziemi ostrowskiej, szczególnie z okresu II wojny i zaraz po niej. Ostrów Mazowiecka była miastem granicznym od września 1939 roku do czerwca 1941, kiedy to Niemcy rozpoczęły wojnę ze Związkiem Sowieckim. Podczas okupacji niemieckiej oraz po wkroczeniu Armii Czerwonej i NKWD okoliczni mieszkańcy organizowali ruch oporu. Działali w konspiracji i podziemiu antykomunistycznym. Nieśli również pomoc Żydom prześladowanym przez nazistów. – Muzeum będzie doskonałą promocją miasta, przyczyni się do rozwoju lokalnego życia kulturalnego i pogłębiania wiedzy na temat historii naszego regionu – dodaje Socik. Otwarcie placówki jest planowane na koniec 2018 roku.

Losy pułkownika

Płk Witold Pilecki brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii 1939 roku. Podczas okupacji, jako żołnierz Armii Krajowej, został dobrowolnym więźniem Auschwitz. Organizował w obozie ruch oporu i wysyłał dowództwu AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. Po ponad dwóch latach pobytu w obozie udało mu się z niego uciec. Walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie został przez komunistyczne władze oskarżony o działalność wywiadowczą i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. Miejsce pochówku pułkownika do dzisiaj nie jest znane. Prawdopodobnie spoczywa na Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: zdjęcie z Muzeum – Dom Rodziny Pileckich

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie zbrodnie Jasienicy
 
Terytorialsi za oceanem
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Nowe śmigłowce specjalsów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Przeciw trzem wrogom
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Kajak idealny dla komandosa
Za wolność naszą i waszą
Następcy Wstęg poszukiwani
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Misje na dłużej
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Rekordowy budżet MON
Kondor wystartował
We Are All Darfur
Serwis AW101 w Łodzi
Klasy wojskowe po nowemu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Defense Without Politics
USA nie zacznie wojny z Iranem
They Train Together, They Fight Together
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
„Mewa” po służbie
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Ropą Polska stała
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Iran uderza w USA
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Beagle dla żołnierzy?
Arsenał Iranu
Posłowie o sytuacji w Iraku
Benemerenti 2020
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO