„Czarno to widzę”, czyli Ćwierćmaraton Komandosa

W Czarnem odbyła się trzecia edycja Ćwierćmaratonu Komandosa „Czarno to widzę”. Najlepszym biegaczem okazał się plutonowy Artur Pelo. Wśród pań bezkonkurencyjna była Arleta Meloch. Natomiast szer. Karolina Pilarska, złota i brązowa medalistka wojskowych mistrzostw świata w maratonie, została wyróżniona tytułem Honorowego Ambasadora Lublińca.

Finisz Arlety Meloch, najlepszej zawodniczki na trasie III Ćwierćmaratonu Komandosa.

„Ćwiartkę” Komandosa pokonało w Czarnem (w województwie pomorskim) 220 zawodników i 39 zawodniczek. Przed rokiem bieg ukończyło 232 biegaczy, a przed dwoma laty 118. Impreza, której pomysłodawcą był kapitan Andrzej Liśniewski z Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec, z roku na rok przyciąga coraz więcej entuzjastów ekstremalnych biegów. Wszyscy zawodnicy muszą pokonać trasę w umundurowaniu polowym i z plecakiem ważącym 10 kilogramów. Jako pierwszy na mecie zameldował się plut. Artur Pelo z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Trasę ćwierćmaratonu o długości blisko 11 km pokonał w 43 minut 48 sekund. Wyprzedził o 59 s kpt. Piotra Szpigla z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, trzykrotnego zwycięzcę Maratonu Komandosa. Trzecie miejsce, z czasem 48 min 40 s, zajął chor. Klaudiusz Walendziak z Centrum Szkolenia Logistyki w Grupie.

Kapitan Szpigiel po raz pierwszy startował w Ćwierćmaratonie Komandosa, gdyż w tym roku postanowił również przystąpić do walki w Komandoskim Szlemie. W debiucie spisał się całkiem nieźle i nie krył zadowolenia z drugiego miejsca. – Artur Pelo przede wszystkim świetnie pobiegł taktycznie. Bardzo mocno rozpoczął i później kontrolował wypracowaną przewagę. Nie byłem przygotowany na tak ostre tempo, a potem na zniwelowanie strat – mówi kapitan. – Zresztą dopiero wróciłem do biegania po kontuzji. Natomiast Artur pokonał już na treningach setki kilometrów. Jest w świetnej formie i myślę, że trudno go będzie pokonać w kolejnych biegach – dodaje Szpigiel.

Najlepsi z najlepszych na starcie. Pierwszy z prawej kpt. Piotr Szpigiel.

Pogoń za mistrzynią

W rywalizacji pań najlepsza okazała się Arleta Meloch (dwukrotna wicemistrzyni paraolimpijska z 2000 i 2012 roku w biegach średnich oraz trzykrotna mistrzyni Polski w maratonie z 2007, 2011 i 2014 roku – przyp. red.). Meloch pokonała trasę w 58 minut 22 sekundy. Ten czas zapewnił jej 42. pozycję w rywalizacji open. Drugie miejsce w biegu pań zajęła sierż. pchor. Anna Włoch z Wojskowej Akademii Technicznej, a trzecie Izabela Frontczak ze Szczecinka.

Świetny wynik uzyskany przez Arletę Meloch pomógł również zająć miejsce na podium drużynie Packman Team, w której startowała. Wraz z chor. Klaudiuszem Walendziakiem i sierż. Mariuszem Ziółkowskim zajęła bowiem trzecią pozycję w klasyfikacji drużynowej III Ćwierćmaratonu Komandosa. Najlepszą ekipę wystawił natomiast 4 Pułk Chemiczny z Brodnicy. Chemicy pobiegli w składzie: st. kpr. Tomasz Jędraszek (w klasyfikacji indywidualnej był piąty), st. kpr. Marcin Niepsuj (10) i st. szer. Karol Szczutkowski (16). Natomiast drugie miejsce zajęła drużyna z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa. Pancerniaków reprezentowali: kpt. Piotr Szpigiel (drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej), st. szer. Piotr Butkiewicz (23) i mł. chor. Mariusz Sobierski (34).

Ćwierćmaraton Komandosa, to jeden z trzech biegów, które składają się na imprezę nazywaną Komandoskim Trójkątem Mety. Dwie pozostałe imprezy to warszawski Półmaraton Komandosa oraz Maraton Komandosa w Lublińcu. Ta pierwsza odbędzie się 4 lutego (już po raz ósmy), natomiast druga – dopiero 25 listopada (dystans 42 km 195 biegacze pokonają po raz 14.). Zawodnicy, którzy wystartują we wszystkich biegach wchodzących w skład Komandoskiego Trójkąta Mety, będą rywalizować również o zwycięstwo w oddzielnej klasyfikacji trzech komandoskich biegów z plecakiem. Dwukrotnym triumfatorem Komandoskiego Szlema jest właśnie plut. Artur Pelo – tegoroczny zwycięzca w Czarnem.

Plut. Artur Pelo po raz drugi z rzędu wbiega jako pierwszy na metę Ćwierćmaratonu Komandosa.

Ambasador Lublińca

Z kolei w Lublińcu odbył się tradycyjny koncert noworoczny, podczas którego przyznano doroczne wyróżnienia dla mieszkańców tego miasta działających na niwie kultury i sportu. W gronie nagrodzonych znalazły się trzy zawodniczki z Wojskowego Klubu Sportowego Meta Lubliniec. Statuetkę i tytuł Honorowego Ambasadora Lublińca przypadł szeregowej Karolinie Pilarskiej. Biegaczkę doceniono za promocję miasta w kraju i na świecie. W minionym roku w debiucie w wojskowych mistrzostwach świata w maratonie wywalczyła dwa medale: złoty w klasyfikacji drużynowej i brązowy w indywidualnej. Wygrała też Warszawską Triadę Biegową oraz zajęła czwarte miejsca w mistrzostwach Polski: w biegu na 10 km, 10 000 m oraz w przełajach (w drużynie). Pilarska jest też organizatorem charytatywnego Biegu Mikołajkowego, z którego dochód jest przekazywany dla najbardziej oczekujących pomocy finansowej mieszkańców Lublińca. Wraz z Karoliną Pilarską za osiągnięte w 2016 roku wyniki sportowe wyróżnione zostały również Dorota Kubisz i Monika Lis. Obie startowały w drużynie, która zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach kraju w biegach przełajowych.

Wyniki III Ćwierćmaratonu Komandosa

Mężczyźni
1. plut. Artur Pelo (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 Brygada Obrony Wybrzeża) 43 min 48 s