moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana na stanowisku dowódcy 43. Bazy Lotnictwa Morskiego

Na lotnisku w Gdyni Babich Dołach odbyła się dzisiaj uroczystość przekazania obowiązków dowódcy. Ze sztandarem jednostki pożegnał się kmdr pil. Wiesław Cuper, który przez blisko 6 lat dowodził 43. Oksywską Bazą Lotnictwa Morskiego. Nowym dowódcą bazy został kmdr por pil. Cezary Wiatrak. Jednocześnie awansował na stopień komandora.

Komandor pil. Wiesław Cuper jest absolwentem studiów zawodowych w dęblińskiej „Szkole Orląt” a także studiów magisterskich i podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej. Od 1983 do 2005 roku pełnił służbę na darłowskim lotnisku, początkowo w 16. Pułku Lotnictwa Specjalnego, a następnie w 7. Pułku Lotnictwa Specjalnego, 40. Eskadrze Śmigłowców ZOP i Ratownictwa, 2. Dywizjonie Lotniczym oraz 29. Eskadrze Lotniczej. W tym czasie między innymi pełnił obowiązki pilota-nawigatora, dowódcy załogi, zastępcy dowódcy dywizjonu oraz dowódcy eskadry. W 2005 roku został skierowany do służby w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez kolejne 3 lata był starszym specjalistą Oddziału Planowania Operacyjnego i Współpracy Cywilno – Wojskowej w Dowództwie Komponentu Sił Powietrznych w Europie Północnej w Ramstein. Po powrocie do kraju został szefem szkolenia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W latach 2010 – 2016 dowodził 43. Oksywską Bazą Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.

Za sterami śmigłowców SM-1, Mi-2, W-3 oraz Mi-14 spędził ponad 2400 godzin. W trakcie 37 lat służby wojskowej był wielokrotnie wyróżniany, między innymi Medalem za Ofiarność i Odwagę, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Gwiazdą Afganistanu a także statuetką Ikara, tytułem Zasłużonego Pilota Wojskowego oraz Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych.

REKLAMA

Komandor por. pil. Cezary Wiatrak to absolwent dęblińskiej „Szkoły Orląt”, Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Marynarki Wojennej. W 1990 roku, po ukończeniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, trafił do 37. Pułku Śmigłowców Transportowych. Następnie we wrześniu 1992 roku skierowano go do 18. Eskadry Lotnictwa Ratowniczo–Łącznikowego MW stacjonującej na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Od tego momentu jego kariera zawodowa związana jest z lotnictwem morskim. W 1995 roku powierzono mu dowodzenie kluczem 1. Puckiego Dywizjonu Lotniczego, a sześć lat później, został zastępcą dowódcy eskadry. Od marca do lipca 2004 roku pełnił obowiązki szefa sekcji szkoleniowej 28. Puckiej Eskadry Lotniczej, a następnie kolejny raz został zastępcą dowódcy eskadry. W lutym 2011 objął dowodzenie Grupą Lotniczą 44. Bazy Lotnictwa Morskiego stacjonującą na lotnisku w Darłowie. Następnie został skierowany na podyplomowe studia operacyjno-strategiczne w Akademii Obrony Narodowej. Po ich ukończeniu, w listopadzie 2015 roku, objął obowiązki dowódcy Grupy Działań Lotniczych 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Komandor Cezary Wiatrak jest pilotem śmigłowców ratowniczych W-3RM Anakonda i transportowych Mi-17, latał również śmigłowcami Mi-2 i Mi-8. Posiada uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego II stopnia. W powietrzu spędził ponad 2700 godzin. W trakcie służby był wielokrotnie wyróżniany, między innymi: Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę oraz statuetką Ikara oraz tytułem Zasłużony Pilot Wojskowy. Za udział w akcji udzielania pomocy powodzianom na południu Polski w 1997 roku został odznaczony Krzyżem Zasługi Za Dzielność.

Źródło: kmdr ppor. Czesław Cichy

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Symulator Orlika w Dęblinie
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Pustynna burza wokół Husajna
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Trudny rok na misjach
Na straży niebieskiej linii
WBH upublicznia swoje archiwa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Na rozgrzewkę – zapasy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Taktyka w Górach Izerskich
Trudny egzamin przed misją
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
IBCS dla Polski
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Wojsko walczy z COVID-19
Obrady ministrów obrony NATO
Meta podsumowała komandoskie biegi
Najlepsi wśród „górali”
Armia Fight Night znów w akcji
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Powstali przeciw carskiej potędze
Nurkowie w głębinach
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
155 mm dla US Army
Kutno w sieci LogHubs
Kuźnie oficerskich kadr
Dama odeszła do historii
Żydzi od Andersa
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Kwalifikacja odbędzie się …
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Krok po kroku do cyberwojska
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w mundurówce?
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko – plan na życie
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Hartowanie spadochroniarzy
Jest Warszawa
Komandosi znad Garigliano
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
„Tarzan” wróci do domu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Saperzy zimą otworzą ogień
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO