moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON określił liczbę miejsc na studium oficerskim

W 2017 roku Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych oraz Szkoła Orląt przyjmą 442 kandydatów na oficerów. W Dęblinie nowością będzie dwuletnie studium dla cywilów. Absolwenci wszystkich kursów zajmą stanowiska m.in. w jednostkach Dowództwa Generalnego i żandarmerii. 150 osób trafi do obrony terytorialnej. Termin zgłoszeń na niektóre kierunki upływa 30 września.

Zdecydowaną większość, bo aż 415 kandydatów na oficerów, przyjmie Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pozostali szkolić się będą w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. – Liczba miejsc, którą na studium w 2017 roku ustalił minister obrony narodowej, nie odbiega zasadniczo od tegorocznego limitu – informuje Katarzyna Jakubowska, czasowo pełniąca obowiązki rzecznika prasowego MON.

O udział w kursach starać się mogą zarówno żołnierze, jak i osoby ze środowiska cywilnego. Podstawowe wymagania są dla wszystkich takie same: dobry stan zdrowia, tytuł magistra (lub uzyskanie go przed rozpoczęciem rekrutacji) oraz preferowany przez armię kierunek studiów. Lista kierunków ma zostać opublikowana w ciągu dwóch tygodni.

We Wrocławiu podoficerowie i cywile

W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych najwięcej miejsc będzie na półrocznym studium dla podoficerów. 274 żołnierzy będzie szkolić się w 21 specjalnościach. – Najwięcej osób na pancerno-zmechanizowanej, następnie: systemów łączności, rozpoznawczej i saperskiej. Wśród specjalizacji mamy też ogólnologistyczną, a także rakietową i artylerii. Szkolić będziemy również przyszłych oficerów ochrony przeciwpożarowej i żandarmerii – zapowiada mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy wrocławskiej uczelni.

Najkrótszy kurs będzie trwał trzy miesiące. Przeznaczony jest dla podoficerów i cywilów. Miejsc jest 21, ale poza jednym prawnikiem przyjęci zostaną wyłącznie kandydaci do korpusu medycznego. Poszukiwani są m.in. lekarze, dentyści, weterynarze, farmaceuci, ratownicy medyczni.

Wrocławska uczelnia oferuje też miejsca na kursie rocznym. Tu szkolenie odbywać się będzie w kilku specjalnościach: pancerno- zmechanizowanej (80 miejsc), informatyki (2), geograficznej (15), ekonomiczno-finansowej (14) oraz orkiestr i zespołów estradowych (1). 14 osób weźmie z kolei udział w studium dla przyszłych wojskowych prawników (6) i ekonomistów (8). To szkolenie potrwa ponad 8 miesięcy.

We wrocławskiej uczelni oficerskie szlify zdobywać będą również szeregowi. Liczba miejsc nie różni się od ubiegłorocznej – szanse ma 15 żołnierzy. Wszyscy kształcić się będą w grupie pancerno-zmechanizowanej.

Do Dęblina po licencję kontrolera ruchu

Szkoła Orląt planuje w przyszłym roku przyjąć na kurs oficerski 22 podoficerów. Kształcić się będą m.in. w specjalizacji z ruchu lotniczego, inżynieryjno-lotniczej oraz dotyczącej przeciwlotniczych zestawów rakietowych. W ramach studium po raz pierwszy oficerskie gwiazdki w Dęblinie będą mogli zdobywać także cywile. Po dwuletnim studium zyskają stopień podporuczników ruchu lotniczego. – To inicjatywa Szefostwa Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych i komendanta uczelni. Program kształcenia umożliwi cywilom zdobycie licencji kontrolera ruchu lotniczego – wyjaśnia rzecznik MON.

Pierwsze oficerskie stanowiska

Nabór kandydatów rozpocznie się w tym roku. Terminy składania dokumentów zależą od rodzaju studium. Najmniej czasu mają osoby zainteresowane półrocznym kursem dla podoficerów i trwającym 8 i pół miesiąca szkoleniem dla cywilów. Termin zgłoszeń upływa 30 września. Do 20 stycznia 2017 roku mają czas ci, którzy chcą ubiegać się o udział w szkoleniu trzymiesięcznym. Do 15 maja z kolei mogą składać dokumenty cywile zainteresowani dwoma najdłuższymi kursami. Taki sam termin obowiązuje szeregowych. Wszystkich kandydatów czekają testy z WF-u, sprawdzian z języka angielskiego oraz rozmowa kwalifikacyjna.

Po ukończeniu studium absolwenci rozpoczną służbę jako podporucznicy. Najwięcej, bo 229 z nich trafi do jednostek Dowództwa Generalnego. Pozostali obejmą stanowiska w Żandarmerii Wojskowej, Dowództwie Garnizonu Warszawa i jednostkach podległych MON. 150 oficerów wejdzie w skład wojsk obrony terytorialnej.

W tym roku w kursach oficerskich na dwóch uczelniach wezmą udział 484 osoby. To o 150 więcej niż w ubiegłym roku. MON zwiększyło liczbę tegorocznych przyjęć ze względu na budowę jednostek obrony terytorialnej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze

~SNCO
1474387260
I cóż, w przyszłym roku korpus podoficerów poraz kolejny straci świetnych specjalistów. Kiedy doczekamy się takiej ścieżki rozwoju podoficerów, jak również siatki płac powodującej nieopłacalnym przechodzenie do korpusu oficerskiego. Czesi poreafili to zrobyć. Może by ich tak zapytać o radę? ;)
07-43-A0-54

Mobilne moździerze dla armii
 
Rekordowy budżet MON
Klasy wojskowe po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Misje na dłużej
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Głosuj na wojskowego sportowca roku
We Are All Darfur
Benemerenti 2020
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Pomagali z narażeniem życia
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Następcy Wstęg poszukiwani
Polsko-łotewska „Zima”
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Misja wojownika
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Za wolność naszą i waszą
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Kajak idealny dla komandosa
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi za oceanem
Beagle dla żołnierzy?
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
USA nie zacznie wojny z Iranem
They Train Together, They Fight Together
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Defense Without Politics
Strykery znów na Mazurach
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Ostatni samochód Marszałka
Iran uderza w USA
Arsenał Iranu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO