moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON określił liczbę miejsc na studium oficerskim

W 2017 roku Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych oraz Szkoła Orląt przyjmą 442 kandydatów na oficerów. W Dęblinie nowością będzie dwuletnie studium dla cywilów. Absolwenci wszystkich kursów zajmą stanowiska m.in. w jednostkach Dowództwa Generalnego i żandarmerii. 150 osób trafi do obrony terytorialnej. Termin zgłoszeń na niektóre kierunki upływa 30 września.

Zdecydowaną większość, bo aż 415 kandydatów na oficerów, przyjmie Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pozostali szkolić się będą w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. – Liczba miejsc, którą na studium w 2017 roku ustalił minister obrony narodowej, nie odbiega zasadniczo od tegorocznego limitu – informuje Katarzyna Jakubowska, czasowo pełniąca obowiązki rzecznika prasowego MON.

O udział w kursach starać się mogą zarówno żołnierze, jak i osoby ze środowiska cywilnego. Podstawowe wymagania są dla wszystkich takie same: dobry stan zdrowia, tytuł magistra (lub uzyskanie go przed rozpoczęciem rekrutacji) oraz preferowany przez armię kierunek studiów. Lista kierunków ma zostać opublikowana w ciągu dwóch tygodni.

We Wrocławiu podoficerowie i cywile

W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych najwięcej miejsc będzie na półrocznym studium dla podoficerów. 274 żołnierzy będzie szkolić się w 21 specjalnościach. – Najwięcej osób na pancerno-zmechanizowanej, następnie: systemów łączności, rozpoznawczej i saperskiej. Wśród specjalizacji mamy też ogólnologistyczną, a także rakietową i artylerii. Szkolić będziemy również przyszłych oficerów ochrony przeciwpożarowej i żandarmerii – zapowiada mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy wrocławskiej uczelni.

Najkrótszy kurs będzie trwał trzy miesiące. Przeznaczony jest dla podoficerów i cywilów. Miejsc jest 21, ale poza jednym prawnikiem przyjęci zostaną wyłącznie kandydaci do korpusu medycznego. Poszukiwani są m.in. lekarze, dentyści, weterynarze, farmaceuci, ratownicy medyczni.

Wrocławska uczelnia oferuje też miejsca na kursie rocznym. Tu szkolenie odbywać się będzie w kilku specjalnościach: pancerno- zmechanizowanej (80 miejsc), informatyki (2), geograficznej (15), ekonomiczno-finansowej (14) oraz orkiestr i zespołów estradowych (1). 14 osób weźmie z kolei udział w studium dla przyszłych wojskowych prawników (6) i ekonomistów (8). To szkolenie potrwa ponad 8 miesięcy.

We wrocławskiej uczelni oficerskie szlify zdobywać będą również szeregowi. Liczba miejsc nie różni się od ubiegłorocznej – szanse ma 15 żołnierzy. Wszyscy kształcić się będą w grupie pancerno-zmechanizowanej.

Do Dęblina po licencję kontrolera ruchu

Szkoła Orląt planuje w przyszłym roku przyjąć na kurs oficerski 22 podoficerów. Kształcić się będą m.in. w specjalizacji z ruchu lotniczego, inżynieryjno-lotniczej oraz dotyczącej przeciwlotniczych zestawów rakietowych. W ramach studium po raz pierwszy oficerskie gwiazdki w Dęblinie będą mogli zdobywać także cywile. Po dwuletnim studium zyskają stopień podporuczników ruchu lotniczego. – To inicjatywa Szefostwa Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych i komendanta uczelni. Program kształcenia umożliwi cywilom zdobycie licencji kontrolera ruchu lotniczego – wyjaśnia rzecznik MON.

Pierwsze oficerskie stanowiska

Nabór kandydatów rozpocznie się w tym roku. Terminy składania dokumentów zależą od rodzaju studium. Najmniej czasu mają osoby zainteresowane półrocznym kursem dla podoficerów i trwającym 8 i pół miesiąca szkoleniem dla cywilów. Termin zgłoszeń upływa 30 września. Do 20 stycznia 2017 roku mają czas ci, którzy chcą ubiegać się o udział w szkoleniu trzymiesięcznym. Do 15 maja z kolei mogą składać dokumenty cywile zainteresowani dwoma najdłuższymi kursami. Taki sam termin obowiązuje szeregowych. Wszystkich kandydatów czekają testy z WF-u, sprawdzian z języka angielskiego oraz rozmowa kwalifikacyjna.

Po ukończeniu studium absolwenci rozpoczną służbę jako podporucznicy. Najwięcej, bo 229 z nich trafi do jednostek Dowództwa Generalnego. Pozostali obejmą stanowiska w Żandarmerii Wojskowej, Dowództwie Garnizonu Warszawa i jednostkach podległych MON. 150 oficerów wejdzie w skład wojsk obrony terytorialnej.

W tym roku w kursach oficerskich na dwóch uczelniach wezmą udział 484 osoby. To o 150 więcej niż w ubiegłym roku. MON zwiększyło liczbę tegorocznych przyjęć ze względu na budowę jednostek obrony terytorialnej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze

~SNCO
1474387260
I cóż, w przyszłym roku korpus podoficerów poraz kolejny straci świetnych specjalistów. Kiedy doczekamy się takiej ścieżki rozwoju podoficerów, jak również siatki płac powodującej nieopłacalnym przechodzenie do korpusu oficerskiego. Czesi poreafili to zrobyć. Może by ich tak zapytać o radę? ;)
07-43-A0-54

Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
 
Przez krew zdobyty Śląsk
Śladami Pierwszej Pancernej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Łask ponownie z dyżurem bojowym
A Wave of Alliances
„Pułaski” wrócił do kraju
Rivalry on Closed Sea
A Torn Subcontinent
Wojna wywiadów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Cienka niebieska linia
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Świętuj z wojskiem na piknikach!
High Confidence Operations
Sprawdzają Brutusa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zielonka dla Patriotów
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Amerykańska przyszłość WZL
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Spełniliśmy swój obowiązek
Warszawa walczy, wracamy
Piknik ze smakiem
Irańskie szachy
Najpierw „Sonda”, później promocja
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Przysięga śląskich terytorialsów
Od sojusznika do kata
Czarny odchodzi do cywila
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Preselekcja u komandosów
Rozpoczynamy nową erę
Wozy amunicyjne do Raków
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Wielofunkcyjny scyzoryk
Desant z transportowca-giganta
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Blitzkrieg na stepach Mongolii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO