moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielonarodowa brygada przed ćwiczeniem certyfikującym

Uroczysta defilada, pokaz musztry paradnej i wyróżnienia dla żołnierzy – tak Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada świętowała pierwszą rocznicę utworzenia. W grudniu jednostkę czeka sprawdzian, który pokaże, czy osiągnęła ona pełną gotowość operacyjną. Do ćwiczeń certyfikujących żołnierzy poprowadzi już nowy dowódca.


W styczniu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ogłosił w Lublinie wstępną gotowość operacyjną wielonarodowej brygady. Od tamtej pory priorytetem dowództwa było przygotowanie jednostki do pełnej zdolności operacyjnej. – Jestem pewien, że nastąpi to zgodnie z wyznaczonym terminem – mówił w Lublinie gen. bryg. Adam Joks, szef Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. Generał w dniu święta jednostki pożegnał się z żołnierzami, ponieważ przejmuje dowodzenie Zarządem Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych. Obowiązki szefa LITPOLUKRBRIG objął płk Volodymyr Yudanov, zastępca gen. Joksa. Ukraiński pułkownik będzie kierował brygadą tylko do czasu powołania nowego dowódcy. Stanowisko jest bowiem rotacyjne, a wyznaczony przez Polskę oficer ma prawo pełnić je jeszcze przez rok.

Głównym zadaniem wielonarodowej brygady jest utrzymanie międzynarodowego pokoju, udział w zagranicznych operacjach stabilizacyjnych pod egidą Unii Europejskiej, NATO i ONZ, a także pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. Żołnierze do zadań przygotowują się od miesięcy. Wzięli udział m.in. w ćwiczeniach „Rapid Trident” oraz „Anakonda 2016”. – Przeszliśmy cały cykl szkoleń, nie tylko w Polsce, ale też na Ukrainie, Litwie i w Rumunii. Na tym jednak nie poprzestajemy. Niebawem żołnierze wybiorą się do Grecji na manewry „Seven Stars”, a także na Ukrainę na ćwiczenia „Maple Arch” – zapowiada gen. Joks.


Major Bolesław Kozielski, szef sekcji rozpoznawczej w LITPOLUKRBRIG, dodaje: – Za nami także szkolenia z armią amerykańską. Dotyczyły one zarówno współpracy cywilno-wojskowej, jak i czysto specjalistycznej, na przykład z sekcją rozpoznawczą.

W grudniu wielonarodową brygadę czeka najważniejsze, certyfikujące ćwiczenie „Common Challenge”. – Jego wyniki pokażą, czy jednostka osiągnęła pełną gotowość operacyjną – mówi płk Volodymyr Yudanov. Przygotowania do sprawdzianu nie są łatwe. Brygadę tworzą żołnierze z trzech różnych armii, każda ma swój regulamin wojskowy, uzbrojenie i wyposażenie. Wszystko zostało jednak ujednolicone w ramach procedur NATO. – W tej chwili już tylko doskonalimy współdziałanie poszczególnych sekcji dowództwa – zaznacza płk Yudanov.

Pełną zdolność operacyjną LITPOLUKRBRIG ma osiągnąć na początku 2017 roku. Jednostka ma liczyć ponad cztery tysiące żołnierzy. Dowództwo Wielonarodowej Brygady znajduje się w Lublinie. Tu też stacjonuje 83 oficerów z Polski, Litwy i Ukrainy oraz pracownicy wojskowi. Pozostali na co dzień przebywają w macierzystych jednostkach.


Podczas uroczystości żołnierzom i pracownikom Dowództwa Wielonarodowej Brygady wręczono wyróżnienia. Ceremonię zakończył pokaz musztry paradnej i defilada. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. – Ulokowanie siedziby Dowództwa Wielonarodowej Brygady w Lublinie jest nobilitujące, ale to także wyraz troski o tę część kraju – podkreślał Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Decyzja o utworzeniu Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady zapadła w 2007 roku. Porozumienie w tej sprawie podpisali siedem lat później, 19 września 2014 roku, ministrowie obrony państw założycielskich. Brygada, stacjonująca w Lublinie, zainaugurowała działalność 25 stycznia 2016 roku. Pełną zdolność organizacyjną ma osiągnąć na początku 2017 roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1474369860
Ukraina nie należy do NATO! Dlaczego zatem utworzono brygadę z ich udziałem? Wciagną nas w konflikt z Rosją a to może źle się skończyć.
80-AB-16-01

Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
 
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Posłowie o sytuacji w Iraku
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polsko-łotewska „Zima”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Kajak idealny dla komandosa
Terytorialsi za oceanem
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Benemerenti 2020
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Misje na dłużej
Misja wojownika
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Następcy Wstęg poszukiwani
Iran uderza w USA
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Beagle dla żołnierzy?
Głosuj na wojskowego sportowca roku
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Defense Without Politics
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Pomagali z narażeniem życia
Serwis AW101 w Łodzi
Arsenał Iranu
We Are All Darfur
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Obradowała Rada Gabinetowa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Rekordowy budżet MON
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Przeciw trzem wrogom
They Train Together, They Fight Together
Za wolność naszą i waszą
Kondor wystartował
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ostatni samochód Marszałka
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO