moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielonarodowa brygada przed ćwiczeniem certyfikującym

Uroczysta defilada, pokaz musztry paradnej i wyróżnienia dla żołnierzy – tak Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada świętowała pierwszą rocznicę utworzenia. W grudniu jednostkę czeka sprawdzian, który pokaże, czy osiągnęła ona pełną gotowość operacyjną. Do ćwiczeń certyfikujących żołnierzy poprowadzi już nowy dowódca.


W styczniu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ogłosił w Lublinie wstępną gotowość operacyjną wielonarodowej brygady. Od tamtej pory priorytetem dowództwa było przygotowanie jednostki do pełnej zdolności operacyjnej. – Jestem pewien, że nastąpi to zgodnie z wyznaczonym terminem – mówił w Lublinie gen. bryg. Adam Joks, szef Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. Generał w dniu święta jednostki pożegnał się z żołnierzami, ponieważ przejmuje dowodzenie Zarządem Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych. Obowiązki szefa LITPOLUKRBRIG objął płk Volodymyr Yudanov, zastępca gen. Joksa. Ukraiński pułkownik będzie kierował brygadą tylko do czasu powołania nowego dowódcy. Stanowisko jest bowiem rotacyjne, a wyznaczony przez Polskę oficer ma prawo pełnić je jeszcze przez rok.

Głównym zadaniem wielonarodowej brygady jest utrzymanie międzynarodowego pokoju, udział w zagranicznych operacjach stabilizacyjnych pod egidą Unii Europejskiej, NATO i ONZ, a także pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. Żołnierze do zadań przygotowują się od miesięcy. Wzięli udział m.in. w ćwiczeniach „Rapid Trident” oraz „Anakonda 2016”. – Przeszliśmy cały cykl szkoleń, nie tylko w Polsce, ale też na Ukrainie, Litwie i w Rumunii. Na tym jednak nie poprzestajemy. Niebawem żołnierze wybiorą się do Grecji na manewry „Seven Stars”, a także na Ukrainę na ćwiczenia „Maple Arch” – zapowiada gen. Joks.


Major Bolesław Kozielski, szef sekcji rozpoznawczej w LITPOLUKRBRIG, dodaje: – Za nami także szkolenia z armią amerykańską. Dotyczyły one zarówno współpracy cywilno-wojskowej, jak i czysto specjalistycznej, na przykład z sekcją rozpoznawczą.

W grudniu wielonarodową brygadę czeka najważniejsze, certyfikujące ćwiczenie „Common Challenge”. – Jego wyniki pokażą, czy jednostka osiągnęła pełną gotowość operacyjną – mówi płk Volodymyr Yudanov. Przygotowania do sprawdzianu nie są łatwe. Brygadę tworzą żołnierze z trzech różnych armii, każda ma swój regulamin wojskowy, uzbrojenie i wyposażenie. Wszystko zostało jednak ujednolicone w ramach procedur NATO. – W tej chwili już tylko doskonalimy współdziałanie poszczególnych sekcji dowództwa – zaznacza płk Yudanov.

Pełną zdolność operacyjną LITPOLUKRBRIG ma osiągnąć na początku 2017 roku. Jednostka ma liczyć ponad cztery tysiące żołnierzy. Dowództwo Wielonarodowej Brygady znajduje się w Lublinie. Tu też stacjonuje 83 oficerów z Polski, Litwy i Ukrainy oraz pracownicy wojskowi. Pozostali na co dzień przebywają w macierzystych jednostkach.


Podczas uroczystości żołnierzom i pracownikom Dowództwa Wielonarodowej Brygady wręczono wyróżnienia. Ceremonię zakończył pokaz musztry paradnej i defilada. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. – Ulokowanie siedziby Dowództwa Wielonarodowej Brygady w Lublinie jest nobilitujące, ale to także wyraz troski o tę część kraju – podkreślał Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Decyzja o utworzeniu Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady zapadła w 2007 roku. Porozumienie w tej sprawie podpisali siedem lat później, 19 września 2014 roku, ministrowie obrony państw założycielskich. Brygada, stacjonująca w Lublinie, zainaugurowała działalność 25 stycznia 2016 roku. Pełną zdolność organizacyjną ma osiągnąć na początku 2017 roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1474369860
Ukraina nie należy do NATO! Dlaczego zatem utworzono brygadę z ich udziałem? Wciagną nas w konflikt z Rosją a to może źle się skończyć.
80-AB-16-01

Warszawa walczy, wracamy
 
Śladami Pierwszej Pancernej
Morska Bryza w pobliżu Krymu
A Wave of Alliances
Przysięga śląskich terytorialsów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Amerykańska przyszłość WZL
Zielonka dla Patriotów
Sprawdzają Brutusa
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przez krew zdobyty Śląsk
Preselekcja u komandosów
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Irańskie szachy
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Od sojusznika do kata
Jedna misja, jeden zespół
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojna wywiadów
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cienka niebieska linia
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Piknik ze smakiem
Czarny odchodzi do cywila
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Desant z transportowca-giganta
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wielofunkcyjny scyzoryk
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
High Confidence Operations
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
A Torn Subcontinent
Spełniliśmy swój obowiązek
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Pułaski” wrócił do kraju
Rozpoczynamy nową erę
Najpierw „Sonda”, później promocja
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wozy amunicyjne do Raków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO