moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum Szkolenia w Zegrzu świętuje i upamiętnia oficera AK

Mija 97 lat, od kiedy wojsko rozpoczęło tu szkolenie kadr łączności – mówił płk Ireneusz Fura, komendant Centrum Szkolenia Łączności w czasie święta jednostki. Głównym punktem uroczystości w Zegrzu było odsłonięcie tablicy upamiętniającej mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła. Oficer AK został zamordowany przez Niemców w 1944 roku, a jego szczątki odnaleziono w zegrzyńskich koszarach.

– Łączność to nerw armii. To wy, żołnierze i pracownicy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, pomnażacie jego dorobek. Dzięki temu Centrum jest przykładem nowoczesnego ośrodka szkolenia w profesjonalnych siłach zbrojnych – mówił podczas święta jednostki gen. bryg Andrzej Danielewski, inspektor szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Początki Centrum sięgają okresu międzywojennego. 13 września w 1919 roku utworzono w Zegrzu Obóz Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności. – Mija 97 lat, od kiedy wojsko rozpoczęło tu szkolenie. To cały wiek rozwoju łączności w polskiej amii – mówił płk Ireneusz Fura, komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. W tym roku jednak święto jednostki odbyło się dzień później, by upamiętnić inne wydarzenie. 14 września w 1944 roku na terenie koszar został zamordowany przez Niemców mjr Konstanty Mikołaj Radziwiłł, ps. „Korab”, oficer Armii Krajowej. Jego szczątki po 25 latach znaleziono przypadkiem.

Miejsce pamięci mjr. Radziwiłła

Żołnierze zegrzyńskiego Centrum, 26 Oddziału Gospodarczego i władze samorządowe postanowiły upamiętnić to miejsce. – Postawa majora jest bez wątpienia przykładem patriotyzmu i oddania sprawom państwa. Odsłoniętą dziś tablicą składamy hołd walecznemu oficerowi – mówił płk Ireneusz Fura.

W uroczystej zbiórce wzięli udział m.in. biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg Józef Guzdek, gen. bryg. Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, Sławomir Frątczak, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Obecny był także minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wnuczek majora. – W tym szczególnym miejscu, gdzie 47 lat temu podchorążowie pracujący przy odbudowie strzelnicy znaleźli szczątki dziadka, chciałbym w imieniu całej rodziny serdecznie podziękować za to wielkie odznaczenie – mówił minister Radziwiłł. Przypomniał okoliczności identyfikacji zwłok majora. – Dziadek miał przy sobie medalik, małe pudełeczko z relikwiami świętego Jana Bosko. Od początku nie mieliśmy więc wątpliwości, czyje szczątki zostały odnalezione – podkreślał minister zdrowia.

W uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy uczestniczył również Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Śmierć majora była męczeńska, ale przyniosła owoce. Wiemy dziś, jak należy się zachować, jakie wzorce przekazywać młodemu pokoleniu – podkreślał minister. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy szef MSWiA przekazał wnukowi oficera, ministrowi Radziwiłłowi, pośmiertnie nadany Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Koszary otwarte

Poza oficjalnymi uroczystościami w zegrzyńskim Centrum zorganizowano pokaz sprzętu, z jakiego na co dzień korzystają żołnierze. Na wystawie stanęły m.in. zautomatyzowane wozy dowodzenia: Łowcza, Rega-1, ZWD-3, aparatownie, ruchomy warsztat naprawczy, autocysterny, zintegrowany węzeł teleinformatyczny Jaśmin, ruchomy węzeł łączności cyfrowej RWŁC-10/T czy radiostacje: R-140M oraz RF-5000. Wcześniej sprzęt ten można było obejrzeć podczas defilady pododdziałów i pojazdów. Centrum w Zegrzu odwiedziło ponad 500 osób, w tym uczniowie współpracujących z jednostką szkół.


 

Zegrzyńskie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki powstało 1 października 1997 roku na bazie rozformowanych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności i Centrum Szkolenia Łączności. Jest jedynym ośrodkiem w kraju, który kształci kadry wojsk łączności i informatyki na potrzeby sił zbrojnych. Każdego roku szkoli się tu ponad 5 tys. osób.

Konstanty Radziwiłł brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, a od 1941 roku był członkiem Związku Walki Zbrojnej (późniejsza AK) i należał do I Rejonu Legionowo w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego. W połowie sierpnia 1944 roku w wyniku akcji prowadzonej przez Niemców członków jego oddziału schwytano. On sam został aresztowany w sierpniu 1944 roku i zamordowany strzałem w tył głowy 14 września na terenie koszar w Zegrzu. Jego szczątki odnaleziono przypadkiem w maju 1969 roku, w trakcie przebudowy strzelnicy na terenie Oficerskiej Szkoły Łączności.
Komisja Polskiego Czerwonego Krzyża zidentyfikowała je po zbadaniu szkieletu oraz na podstawie znalezionego relikwiarza. Pogrzeb Konstantego Radziwiłła odbył się na cmentarzu w Serocku. Oficer został pośmiertnie odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska Polskiego oraz Krzyżem AK.

We wrześniu 2009 roku imieniem majora zostało nazwane gimnazjum w Zegrzu. W 2013 roku w wyniku starań Światowego Związku Żołnierzy AK minister obrony narodowej awansował por. Radziwiłła na stopień majora. Rok później miejsce odnalezienia szczątków polskiego oficera wpisano w mapę turystycznego szlaku patriotycznego Polski Walczącej. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
 
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Pułaski” wrócił do kraju
Morska Bryza w pobliżu Krymu
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rozdarty subkontynent
Defilada w powietrzu
Śladami Pierwszej Pancernej
Wozy amunicyjne do Raków
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Pokonani swoją własną bronią
F-35 wylądowały w Powidzu
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Desant z transportowca-giganta
Zielonka dla Patriotów
Następcy okrętów OHP
Wojna wywiadów
Śląskie obchody wojskowego święta
Spełniliśmy swój obowiązek
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Przez krew zdobyty Śląsk
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Rozpoczynamy nową erę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
A Wave of Alliances
Rivalry on Closed Sea
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
High Confidence Operations
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Kolejne NUR-y do modernizacji
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Piknik ze smakiem
Wielofunkcyjny scyzoryk
A Torn Subcontinent
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przysięga śląskich terytorialsów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Czarny odchodzi do cywila
Igrzyska dla Polonusów
Cienka niebieska linia
Warszawa walczy, wracamy
Jedna misja, jeden zespół
Najpierw „Sonda”, później promocja
Wojskowe awanse

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO