moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum Szkolenia w Zegrzu świętuje i upamiętnia oficera AK

Mija 97 lat, od kiedy wojsko rozpoczęło tu szkolenie kadr łączności – mówił płk Ireneusz Fura, komendant Centrum Szkolenia Łączności w czasie święta jednostki. Głównym punktem uroczystości w Zegrzu było odsłonięcie tablicy upamiętniającej mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła. Oficer AK został zamordowany przez Niemców w 1944 roku, a jego szczątki odnaleziono w zegrzyńskich koszarach.

– Łączność to nerw armii. To wy, żołnierze i pracownicy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, pomnażacie jego dorobek. Dzięki temu Centrum jest przykładem nowoczesnego ośrodka szkolenia w profesjonalnych siłach zbrojnych – mówił podczas święta jednostki gen. bryg Andrzej Danielewski, inspektor szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Początki Centrum sięgają okresu międzywojennego. 13 września w 1919 roku utworzono w Zegrzu Obóz Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności. – Mija 97 lat, od kiedy wojsko rozpoczęło tu szkolenie. To cały wiek rozwoju łączności w polskiej amii – mówił płk Ireneusz Fura, komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. W tym roku jednak święto jednostki odbyło się dzień później, by upamiętnić inne wydarzenie. 14 września w 1944 roku na terenie koszar został zamordowany przez Niemców mjr Konstanty Mikołaj Radziwiłł, ps. „Korab”, oficer Armii Krajowej. Jego szczątki po 25 latach znaleziono przypadkiem.

Miejsce pamięci mjr. Radziwiłła

Żołnierze zegrzyńskiego Centrum, 26 Oddziału Gospodarczego i władze samorządowe postanowiły upamiętnić to miejsce. – Postawa majora jest bez wątpienia przykładem patriotyzmu i oddania sprawom państwa. Odsłoniętą dziś tablicą składamy hołd walecznemu oficerowi – mówił płk Ireneusz Fura.

W uroczystej zbiórce wzięli udział m.in. biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg Józef Guzdek, gen. bryg. Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, Sławomir Frątczak, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Obecny był także minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wnuczek majora. – W tym szczególnym miejscu, gdzie 47 lat temu podchorążowie pracujący przy odbudowie strzelnicy znaleźli szczątki dziadka, chciałbym w imieniu całej rodziny serdecznie podziękować za to wielkie odznaczenie – mówił minister Radziwiłł. Przypomniał okoliczności identyfikacji zwłok majora. – Dziadek miał przy sobie medalik, małe pudełeczko z relikwiami świętego Jana Bosko. Od początku nie mieliśmy więc wątpliwości, czyje szczątki zostały odnalezione – podkreślał minister zdrowia.

W uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy uczestniczył również Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Śmierć majora była męczeńska, ale przyniosła owoce. Wiemy dziś, jak należy się zachować, jakie wzorce przekazywać młodemu pokoleniu – podkreślał minister. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy szef MSWiA przekazał wnukowi oficera, ministrowi Radziwiłłowi, pośmiertnie nadany Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Koszary otwarte

Poza oficjalnymi uroczystościami w zegrzyńskim Centrum zorganizowano pokaz sprzętu, z jakiego na co dzień korzystają żołnierze. Na wystawie stanęły m.in. zautomatyzowane wozy dowodzenia: Łowcza, Rega-1, ZWD-3, aparatownie, ruchomy warsztat naprawczy, autocysterny, zintegrowany węzeł teleinformatyczny Jaśmin, ruchomy węzeł łączności cyfrowej RWŁC-10/T czy radiostacje: R-140M oraz RF-5000. Wcześniej sprzęt ten można było obejrzeć podczas defilady pododdziałów i pojazdów. Centrum w Zegrzu odwiedziło ponad 500 osób, w tym uczniowie współpracujących z jednostką szkół.


 

Zegrzyńskie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki powstało 1 października 1997 roku na bazie rozformowanych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności i Centrum Szkolenia Łączności. Jest jedynym ośrodkiem w kraju, który kształci kadry wojsk łączności i informatyki na potrzeby sił zbrojnych. Każdego roku szkoli się tu ponad 5 tys. osób.

Konstanty Radziwiłł brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, a od 1941 roku był członkiem Związku Walki Zbrojnej (późniejsza AK) i należał do I Rejonu Legionowo w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego. W połowie sierpnia 1944 roku w wyniku akcji prowadzonej przez Niemców członków jego oddziału schwytano. On sam został aresztowany w sierpniu 1944 roku i zamordowany strzałem w tył głowy 14 września na terenie koszar w Zegrzu. Jego szczątki odnaleziono przypadkiem w maju 1969 roku, w trakcie przebudowy strzelnicy na terenie Oficerskiej Szkoły Łączności.
Komisja Polskiego Czerwonego Krzyża zidentyfikowała je po zbadaniu szkieletu oraz na podstawie znalezionego relikwiarza. Pogrzeb Konstantego Radziwiłła odbył się na cmentarzu w Serocku. Oficer został pośmiertnie odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska Polskiego oraz Krzyżem AK.

We wrześniu 2009 roku imieniem majora zostało nazwane gimnazjum w Zegrzu. W 2013 roku w wyniku starań Światowego Związku Żołnierzy AK minister obrony narodowej awansował por. Radziwiłła na stopień majora. Rok później miejsce odnalezienia szczątków polskiego oficera wpisano w mapę turystycznego szlaku patriotycznego Polski Walczącej. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Jak gra dowódca, grają wszyscy
 
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Volhynian Lion Hearts
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Włosko-polski sojusz kosmiczny
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Razem się szkolą, razem walczą
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Kontenery dla Wisły
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Głosuj na wojskowego sportowca roku
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Gorące obrady NATO w Londynie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Kto zostawia ślady w sieci
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Leopardy na Podkarpaciu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Nowe maszyny w LAW
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
T-72 strzelają na poligonie
Nowe laboratorium WAT
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Obrona bez polityki
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Klucz do dobrych relacji
Trudna droga
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Ostre strzelanie artylerzystów
Dołącz do zawodowców
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Klasy wojskowe po nowemu
Terytorialsi za oceanem
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Szwedzki baypass przed „Orką”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wrocław czeka na Amerykanów
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Z archiwum „Szarego”
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Ludzie niebezpiecznej profesji
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Los Polski naszym losem
Unwanted Treaty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO