moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko postawi nowy most na Wieprzu

Stary, drewniany most to dla niektórych mieszkańców Milejowa na Lubelszczyźnie jedyna droga, którą mogą dotrzeć do swoich pól. Gdy jeden z filarów naruszyły… bobry, pilnie była potrzebna nowa przeprawa. W gminnej kasie brakowało jednak pieniędzy. Z pomocą przyszło wojsko. Żołnierze z batalionu inżynieryjnego w Dęblinie stawiają na Wieprzu nową, prawie 60-metrową konstrukcję.


Milejów, dziesięciotysięczną gminę na Lubelszczyźnie, przecina Wieprz. Do pobliskiego Klarowa, w okolicach którego część mieszkańców ma swoje pola i łąki, można było dotrzeć drewnianym mostem. Jednak ostatnio jego stan znacznie się pogorszył. Dodatkowo, jeden z filarów uszkodziły bobry. – Most powstał w 2002 roku. Ponieważ jest drewniany, od pewnego czasu zaczął niszczeć. Przejazd stał się niebezpieczny – mówi Tomasz Suryś, wójt gminy Milejów. – Sprawa była nagląca, a w gminnej kasie brakowało pieniędzy. Postanowiłem więc zwrócić się o pomoc do wojska, bo żołnierze wiele razy wspierali nas w różnego rodzaju robotach – dodaje wójt.

Na początku września do Milejowa zjechali wojskowi z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego. Ruszyły prace. – Dla nas to niezwykle pożyteczne doświadczenie. Szkolimy się w terenie i jednocześnie pomagamy mieszkańcom – mówi kpt. Krzysztof Pokorski, oficer prasowy jednostki. Żołnierze zbudują most bezpłatnie. Gmina kupi potrzebne materiały, a wojskowym zapewni noclegi i wyżywienie.

Na Wieprzu stanie przeprawa podobna do mostu Syreny w Warszawie. – Stalową konstrukcję wypożyczyliśmy za pośrednictwem Ministerstwa Gospodarki z Agencji Rezerw Materiałowych. Taka sama służyła mieszkańcom stolicy przez 15 lat – mówi Tomasz Suryś. Do budowy zostaną użyte dwie tzw. podpory pośrednie i dwie podpory brzegowe z rur stalowych. – Na nich będzie umieszczony składany most MS-54 długości nieco ponad 57 m i szerokości niemal 6 m. Ta konstrukcja umożliwi przejazd pojazdom o masie do 30 t – opisuje dowódca zgrupowania, kpt. Jacek Stoń z 1 Dęblińskiego Batalionu.

Budowa została podzielona na dwa etapy. Najpierw żołnierze zabrali się za demontaż starego mostu. – To trudne przedsięwzięcie, bo konstrukcja jest bardzo spróchniała. Praca jest niebezpieczna i musimy ją wykonywać powoli – zaznacza oficer. Obok żołnierze postawili tymczasową przeprawę pontonową z przejściem dla pieszych i rowerzystów. Drugi etap obejmie już stawianie nowej konstrukcji. – Gdy starty most zostanie zdemontowany, rozpoczniemy działania typowo inżynieryjne, będziemy korzystać m.in. z kafara KP-2S i ciężkich żurawi – kreśli plan kpt. Stoń. Zgodnie z umową most ma być gotowy do końca listopada.


Mieszkańcy Milejowa cieszą się z nowej inwestycji. – Stara przeprawa już nie nadawała się do użytku. Podróżowało się po niej z duszą na ramieniu. Ta ma być solidniejsza, a żołnierze bardzo się starają, by postawić ją jak najszybciej – mówi Aleksander Bis, mieszkaniec Klarowa.

Wójt podkreśla, że bez pomocy wojska nie byłoby gminy stać na nowy most. – Cały koszt inwestycji szacujemy na 500–700 tys. zł. Gdybyśmy musieli rozpisać przetarg na budowę, cena byłaby prawie dziesięć razy wyższa. Żołnierze z Dębilna bardzo nam pomogli. Obiecali wesprzeć nas również w budowie dróg dojazdowych, opasek brzegowych i przyczółków – zaznacza Tomasz Suryś.

1 Dębliński Batalion Drogowo-Mostowy gotowość do działania osiągnął z początkiem 2008 roku. Stacjonuje w XIX-wiecznej Twierdzy Dęblin. Żołnierze batalionu pomagają mieszkańcom w sytuacjach kryzysowych, budując mosty na terenie całego kraju.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
 
A Torn Subcontinent
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Śladami Pierwszej Pancernej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Przez krew zdobyty Śląsk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zielonka dla Patriotów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Warszawa walczy, wracamy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Kolejne NUR-y do modernizacji
Rivalry on Closed Sea
Wozy amunicyjne do Raków
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jedna misja, jeden zespół
Irańskie szachy
Wielofunkcyjny scyzoryk
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Piknik ze smakiem
Wojna wywiadów
Sprawdzają Brutusa
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Amerykańska przyszłość WZL
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
F-35 wylądowały w Powidzu
Świętuj z wojskiem na piknikach!
A Wave of Alliances
Desant z transportowca-giganta
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Czarny odchodzi do cywila
Śląskie obchody wojskowego święta
„Pułaski” wrócił do kraju
Spełniliśmy swój obowiązek
High Confidence Operations
Przysięga śląskich terytorialsów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Rozdarty subkontynent
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cienka niebieska linia
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO