moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wystawa Sił Zbrojnych RP – to trzeba obejrzeć!

Rakietowy zestaw przeciwlotniczy Poprad, mobilna stacja radiolokacyjna krótkiego zasięgu o kryptonimie Soła, podwodny robot zwiadowczy LBV 150 oraz łódź hydrograficzna do prac w rejonach przybrzeżnych – to tylko niewielka część sprzętu, jaką prezentuje polska armia na Wystawie Sił Zbrojnych RP. Jest ona częścią tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Od siedemnastu lat podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach polska armia przygotowuje wystawę, na której prezentuje swoje najnowsze uzbrojenie. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Kierunek nowoczesność” i zajmuje 14 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Można na niej zobaczyć m.in. kilka wersji kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, czołgi PT-91 i Leopard 2A5, wozy logistyczne, trały i roboty pirotechniczne. Uwagę zwiedzających z pewnością przyciągnie łódź hydrograficzna, którą można zobaczyć na stoisku 1 Regionalnej Bazy Logistycznej z Wałcza (to właśnie ta jednostka odpowiedzialna była za jej zakup). Konstrukcja ta za kilka tygodni trafi na pokład okrętu hydrograficznego ORP Arctowski. – Łódź, dzięki niewielkiemu zanurzeniu, wynoszącemu maksymalnie metr, umożliwi nam wykonywanie prac hydrograficznych w rejonach przybrzeżnych, gdzie duży okręt, taki jak Arctowski, ma ograniczone pole działania – wyjaśnia kmdr dr Dariusz Grabiec, szef Oddziału Informacji Nautycznej Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

Najnowsza broń przeciwlotników

Inną nowinką technologiczną prezentowaną przez marynarzy jest robot zwiadowczy LBV 150. Ten niewielki, ważący kilka kilogramów podwodny dron może pracować na głębokości do 300 m. W Kielcach można zobaczyć wersję zwiadowczą, czyli tylko z kamerą i oświetleniem. – W każdej chwili można go wyposażyć na przykład w ramię do podnoszenia niewielkich przedmiotów lub w sonar – mówi starszy marynarz Arkadiusz Klufczyński.

Z pewnością warto też obejrzeć najnowszą broń polskich przeciwlotników. W Hali „A” wystawiono nie tylko przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, czyli umieszczoną na podwoziu pojazdu Żubr wyrzutnię pocisków rakietowych Grom, lecz również dedykowany dla tej broni radar, czyli mobilną stację radiolokacyjną krótkiego zasięgu o kryptonimie „Soła”. Umożliwia ona śledzenie jednocześnie aż 64 statków powietrznych.

Tradycyjnie tłumy przyciąga stoisko wojsk specjalnych, gdzie wystawiono m.in. uzbrojenie i wyposażenie operatorów GROM-u, JKW, Formozy, Agatu i Nila.

Wojskowe zabytki

Na Wystawie Sił Zbrojnych RP, poza tym co najnowsze i najnowocześniejsze, prezentowane są również wojskowe „zabytki”. W tym roku do Kielc swoje muzealne perełki – czołgi, ciągniki artyleryjskie, armaty przeciwpancerne, silniki lotnicze, repliki i modele samolotów – przywiozły Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Muzeum Marynarki Wojennej.

Jednym z najciekawszych eksponatów jest należący do Muzeum Lotnictwa Polskiego śmigłowiec Saunders-Roe Skeeter. Został on skonstruowany w 1947 roku w Wielkiej Brytanii przez polskiego inżyniera Tadeusza Ciastułę. Brytyjscy piloci używali maszynę do szkolenia. To pierwsza publiczna prezentacja tego śmigłowca w Polsce.

Wystawę Sił Zbrojnych RP w imieniu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, zorganizował Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy. – Co roku prezentujemy zmieniające się oblicze polskiego wojska, zwiększające się zdolności naszych żołnierzy i coraz nowocześniejszy sprzęt, który trafia do wyposażenia polskiej armii – mówi gen. bryg. Dariusz Łukowski, szef IWspSZ w Bydgoszczy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
 
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Koronawirus na wojskowej uczelni
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Ochotnik do Polski
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Saperzy w walce z Covid-19
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Arsenał Iranu
Studia on-line w Szkole Orląt
„Gwiezdne wojny” Reagana
Edukacja na platformie
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Iran uderza w USA
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Nowy wiceminister w MON
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Certyfikacja na „Tarczowni”
Trzy cele na ścieżce
Defense Without Politics
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Dowodzę najlepszymi
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Obradowała Rada Gabinetowa
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Logistycy transportują środki ochronne
Testy radarów dla Wisły
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
USA nie zacznie wojny z Iranem
Następca RPG-7
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Dwa oblicza agenta wywiadu
Sukcesy sportowców w mundurach
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Rakiety w celu
PGZ pomaga w walce z epidemią
Policja i wojsko kontra COVID-19
Poprad w kolejnej jednostce
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sześć dekad pod wirnikiem
Wojskowi medycy w gotowości
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zryw kościuszkowski
Medycy WOT kontra COVID-19
Terytorialsi nie stracą dodatku
Bezpłatne turnusy dla weteranów
We Are All Darfur
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Bez zajęć na wojskowych uczelniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO