moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wystawa Sił Zbrojnych RP – to trzeba obejrzeć!

Rakietowy zestaw przeciwlotniczy Poprad, mobilna stacja radiolokacyjna krótkiego zasięgu o kryptonimie Soła, podwodny robot zwiadowczy LBV 150 oraz łódź hydrograficzna do prac w rejonach przybrzeżnych – to tylko niewielka część sprzętu, jaką prezentuje polska armia na Wystawie Sił Zbrojnych RP. Jest ona częścią tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Od siedemnastu lat podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach polska armia przygotowuje wystawę, na której prezentuje swoje najnowsze uzbrojenie. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Kierunek nowoczesność” i zajmuje 14 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Można na niej zobaczyć m.in. kilka wersji kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, czołgi PT-91 i Leopard 2A5, wozy logistyczne, trały i roboty pirotechniczne. Uwagę zwiedzających z pewnością przyciągnie łódź hydrograficzna, którą można zobaczyć na stoisku 1 Regionalnej Bazy Logistycznej z Wałcza (to właśnie ta jednostka odpowiedzialna była za jej zakup). Konstrukcja ta za kilka tygodni trafi na pokład okrętu hydrograficznego ORP Arctowski. – Łódź, dzięki niewielkiemu zanurzeniu, wynoszącemu maksymalnie metr, umożliwi nam wykonywanie prac hydrograficznych w rejonach przybrzeżnych, gdzie duży okręt, taki jak Arctowski, ma ograniczone pole działania – wyjaśnia kmdr dr Dariusz Grabiec, szef Oddziału Informacji Nautycznej Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

REKLAMA

Najnowsza broń przeciwlotników

Inną nowinką technologiczną prezentowaną przez marynarzy jest robot zwiadowczy LBV 150. Ten niewielki, ważący kilka kilogramów podwodny dron może pracować na głębokości do 300 m. W Kielcach można zobaczyć wersję zwiadowczą, czyli tylko z kamerą i oświetleniem. – W każdej chwili można go wyposażyć na przykład w ramię do podnoszenia niewielkich przedmiotów lub w sonar – mówi starszy marynarz Arkadiusz Klufczyński.

Z pewnością warto też obejrzeć najnowszą broń polskich przeciwlotników. W Hali „A” wystawiono nie tylko przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, czyli umieszczoną na podwoziu pojazdu Żubr wyrzutnię pocisków rakietowych Grom, lecz również dedykowany dla tej broni radar, czyli mobilną stację radiolokacyjną krótkiego zasięgu o kryptonimie „Soła”. Umożliwia ona śledzenie jednocześnie aż 64 statków powietrznych.

Tradycyjnie tłumy przyciąga stoisko wojsk specjalnych, gdzie wystawiono m.in. uzbrojenie i wyposażenie operatorów GROM-u, JKW, Formozy, Agatu i Nila.

Wojskowe zabytki

Na Wystawie Sił Zbrojnych RP, poza tym co najnowsze i najnowocześniejsze, prezentowane są również wojskowe „zabytki”. W tym roku do Kielc swoje muzealne perełki – czołgi, ciągniki artyleryjskie, armaty przeciwpancerne, silniki lotnicze, repliki i modele samolotów – przywiozły Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Muzeum Marynarki Wojennej.

Jednym z najciekawszych eksponatów jest należący do Muzeum Lotnictwa Polskiego śmigłowiec Saunders-Roe Skeeter. Został on skonstruowany w 1947 roku w Wielkiej Brytanii przez polskiego inżyniera Tadeusza Ciastułę. Brytyjscy piloci używali maszynę do szkolenia. To pierwsza publiczna prezentacja tego śmigłowca w Polsce.

Wystawę Sił Zbrojnych RP w imieniu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, zorganizował Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy. – Co roku prezentujemy zmieniające się oblicze polskiego wojska, zwiększające się zdolności naszych żołnierzy i coraz nowocześniejszy sprzęt, który trafia do wyposażenia polskiej armii – mówi gen. bryg. Dariusz Łukowski, szef IWspSZ w Bydgoszczy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Przeciwlotnicy w drodze do USA
 
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Strzelnice dla terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Chwała powstańcom
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Hekatomba na Woli
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Amerykanie odmładzają F-16
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek: misja
Polskie porty bardziej otwarte
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szarża „Hallerczyka”
Trwała odporność terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Tak się zostaje prymusem
Online z mistrzami sportu
Druga kadencja prezydenta Dudy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Polsko-amerykańska współpraca
Cud Piłsudskiego
F-16 kończą misję w Estonii
Chemicy do zadań specjalnych
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Skok na głęboką wodę
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Łączność: fundament operacji specjalnej
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Not Contaminated With Routine
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO