moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrolowanie i strzelanie
Jednym z istotnych zadań żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Afganistanie jest monitorowanie głównej drogi Kabul – Kandahar, przebiegającej przez prowincję Ghazni, oraz zapewnienie bezpieczeństwa w jej okolicach.

Pluton Zgrupowania Bojowego „Alfa” (ZBA) otrzymał zadanie zorganizowania tymczasowego posterunku kontrolnego oraz omówienia zasad współdziałania z miejscowym posterunkiem policji w miejscowości Nani. Dodatkowo żołnierze mieli obserwować trasę Ghazni – Nani.

Zanim dojechali do miejsca przeznaczenia, kilkakrotnie zatrzymywali się przed podejrzanymi miejscami. Z reguły były to przepusty, zakręty, wzniesienia. Żołnierze sprawdzali miejsca, w których mogą znajdować się improwizowane urządzenia wybuchowe IED (Improvised Explosive Device).

REKLAMA

Każdy żołnierz w kolumnie pojazdów złożonych z kołowych transporterów opancerzonych typu Rosomak i MRAP miał swoje indywidualne zadanie. Między innymi było to zabezpieczenie tyłów czy niedopuszczanie żadnych pojazdów i osób na odległość mogącą stanowić potencjalne zagrożenie dla polskich żołnierzy. Uwagę patrolu zwracały wszystkie nienaturalne elementy otoczenia oraz zjawiska, które rzadko występują w danym regionie i mogą wzbudzać podejrzenie: nieodpowiednio zaparkowane pojazdy, brak dzieci w miejscu, w którym zawsze było ich pełno, dziwne przedmioty znajdujące się w pobliżu drogi.

Tymczasowy posterunek kontrolny został zorganizowany na trasie Kabul – Kandahar, czyli na drodze Highway-1. Żołnierze sprawdzali, czy przemieszczające się osoby nie posiadają niebezpiecznych narzędzi, broni czy amunicji. Wykonywali również specjalistyczne badania na styczność osób z materiałami wybuchowymi. Łącznie podczas trzygodzinnej akcji sprawdzono blisko 150 osób i ponad sto pojazdów. Zatrzymani kierowcy cierpliwie poddawali się zarówno kontroli osobistej, jak i sprawdzaniu przewożonych rzeczy. Zdają sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo w Afganistanie wymaga również takich działań ze strony Polskich Sił Zadaniowych. Dzięki temu całe przedsięwzięcie przebiegło spokojnie.

Po zakończeniu kontroli na Highway-1 patrol dojechał do posterunku ANA w Nani. Na miejscu żołnierze plutonu ZBA i policjanci omówili zasady współdziałania na teatrze działań. Spotkanie było również okazją do wymiany poglądów, koordynacji przedsięwzięć oraz zacieśnienia współpracy.

W tym dniu żołnierze sprawdzili również broń stanowiącą wyposażenie plutonu, był to tak zwany fire test. Aby nie stwarzać zagrożenia dla okolicznej ludności, teren został odpowiednio sprawdzony i ubezpieczony. Po określeniu współrzędnych w stronę pobliskich zboczy padła pierwsza seria pocisków z moździerza, następnie załoga KTO Rosomak wykonała strzelanie z armaty kalibru 30 mm. Kilkaset strzałów oddano również z karabinu maszynowego w miejsce, gdzie padały pociski z „trzydziestki”. Kilku żołnierzy wykonało także strzelanie z karabinka szturmowego Beryl. Cały test trwał pół godziny, ale to wystarczyło, aby pluton przećwiczył wszystkie czynności niezbędne podczas prawidłowego strzelania. Były to ćwiczenia, które w rejonie misji mają ogromne znaczenie. Wyniki będą widoczne w trakcie realnego zagrożenia.

Fot.: Jacek Thomas

dodaj komentarz

komentarze


Krwawy Wołyń
 
Ułańska szarża
Powstaną kolejne strzelnice
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Wojsko ma ofertę dla cywili
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 kończą misję w Estonii
Ofensywa Tuchaczewskiego
Zbiegowie z innego świata
Kolejne Groty dla wojska
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Prezydent Duda jedzie do USA
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ogromne zainteresowanie Soną
Weterani znów staną na macie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Online z mistrzami sportu
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Laserowa artyleria US Army
Szkolenie wodne podhalańczyków
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Rakiety z Mesko w F-35
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
PGZ będzie obecna na MSPO
Współzawodnictwo rozwija
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Żołnierze w sztafecie pomocy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Groty z granatnikiem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Most do współpracy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Brawurowe zagony motorowe
Na misjach święta inne niż zwykle
16 sekund Liberatora
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ochotnicy na ratunek
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Oficer jak biała karta...
Kraby w Bolesławcu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO