moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie z Kataru i Kuwejtu szkolą się na ORP „Iskra”

Przez miesiąc posmakują służby na okręcie. Będą dublować oficerów wachtowych przy sterze, monitorować ruch na morzu, przyglądać się pracy w siłowni. Dziś przed południem 25 słuchaczy Akademii Marynarki Wojennej z Kataru i Kuwejtu rozpocznie swój pierwszy rejs na pokładzie ORP „Iskra”.

– Spodziewamy się ciężkiej pracy w specyficznych warunkach. Mało miejsca, brak snu… W dodatku na Morzu Północnym nawet o tej porze roku bywa ponoć chłodno. Ale to również wspaniała przygoda, więc wszyscy jesteśmy mocno podekscytowani – podkreśla pchor. Hassan Al-Tamimi z Kataru. Blisko rok temu rozpoczął studia w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej (AMW). Przyznaje, że do Polski jechał z obawą, której jednak szybko się wyzbył. – Pierwsze miesiące okazały się naprawdę świetne. Ciekawe zajęcia, przyjaźni ludzie. Trochę we znaki dała nam się pogoda, ale i do klimatu można się przyzwyczaić – zaznacza.

Dziś Hassan rozpoczyna kolejny ważny etap nauki. Razem z 24 podchorążymi z Kataru i Kuwejtu opuszcza port w Gdyni na pokładzie żaglowca szkolnego ORP „Iskra”, by odbyć praktykę marynarską. – Studenci przez miesiąc będą poznawać specyfikę życia na morzu. To dobra okazja, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co dalej: nadaję się do tego, czy nie, zostaję na uczelni, czy jednak szukam innej ścieżki? – tłumaczy kmdr ppor. Mariusz Jankowski, kierownik praktyki.

Podczas rejsu podchorążowie mają pełnić wachtę przy sterze jako dublerzy oficerów. Innymi słowy: będą obserwowali ich pracę, a jeśli nadarzy się okazja – włączali się w nią. – Studentów czekają też wachty „na oku”. Wiążą się one z monitorowaniem sytuacji na morzu, przede wszystkim śledzeniem ruchu jednostek. Praktykanci muszą się na przykład nauczyć, jak rozpoznawać ich światła – wyjaśnia kmdr ppor. Jankowski. Podchorążowie przyjrzą się działaniu okrętowej siłowni. Do tego wszystkiego dojdą jeszcze zajęcia w drużynce bosmańskiej. Polegają one na utrzymywaniu porządku na pokładzie i pod nim, m.in. wykonywaniu drobnych prac konserwacyjnych. Przyszli oficerowie pomogą również w kuchni i mesie.

Przez miesiąc studenci będą musieli poznać rozkład pomieszczeń na żaglowcu, jego wyposażenie, a także regulamin służby okrętowej. Na własnej skórze poczują też, co znaczą alarmy „do żagli”, „do środków ratunkowych” i „człowiek za burtą”.

Chwilę odpoczynku znajdą podczas postojów w portach. ORP „Iskra” na trzy dni stanie w Londynie, potem odwiedzi Oslo i Kopenhagę. – Ten czas wykorzystamy na regenerację sił, podchorążowie będą mogli też trochę pozwiedzać – informuje kmdr ppor. Jankowski. Jak jednak dodaje, przy okazji wizyt za granicą marynarze zawsze muszą liczyć się z tym, że zostaną zaproszeni na oficjalne spotkania, na przykład do polskich placówek dyplomatycznych. W drugiej części rejsu podchorążym będzie towarzyszył kmdr Mariusz Mięsikowski, prorektor ds. wojskowych AMW. Do Gdyni ORP „Iskra” wróci 12 sierpnia rano.

Podchorążowie z Kuwejtu i Kataru w Akademii Marynarki Wojennej zaliczą cały program studiów. Tworzą odrębny pluton, a zajęcia dla nich organizowane są w języku angielskim. – Mniej więcej 30 lat temu na zbliżonych zasadach studiowała u nas grupa podchorążych z Libii. Różnica polegała na tym, że wcześniej spędzili w Polsce czas potrzebny na intensywną naukę języka – wspomina kmdr ppor. Jankowski.

ORP „Iskra” to okręt szkolny, na którym pierwsze rejsy odbywają przyszli oficerowie marynarki. – Żaglowce przeznaczone do szkolenia posiada większość sił morskich na świecie. Rejsy na nich to prawdziwa szkoła życia. Pomagają już od pierwszego roku hartować podchorążych w trudnym zawodzie marynarza floty wojennej – podsumowuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Wielofunkcyjny scyzoryk
 
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Sprawdzają Brutusa
Piknik ze smakiem
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Czarny odchodzi do cywila
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Rozpoczynamy nową erę
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Irańskie szachy
Zielonka dla Patriotów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Pułaski” wrócił do kraju
Przysięga śląskich terytorialsów
Amerykańska przyszłość WZL
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Cienka niebieska linia
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wozy amunicyjne do Raków
A Torn Subcontinent
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Wojna wywiadów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
High Confidence Operations
Śladami Pierwszej Pancernej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Kolejne NUR-y do modernizacji
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Przez krew zdobyty Śląsk
Rivalry on Closed Sea
Śląskie obchody wojskowego święta
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Desant z transportowca-giganta
A Wave of Alliances
Warszawa walczy, wracamy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Blitzkrieg na stepach Mongolii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO