moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie z Kataru i Kuwejtu szkolą się na ORP „Iskra”

Przez miesiąc posmakują służby na okręcie. Będą dublować oficerów wachtowych przy sterze, monitorować ruch na morzu, przyglądać się pracy w siłowni. Dziś przed południem 25 słuchaczy Akademii Marynarki Wojennej z Kataru i Kuwejtu rozpocznie swój pierwszy rejs na pokładzie ORP „Iskra”.

– Spodziewamy się ciężkiej pracy w specyficznych warunkach. Mało miejsca, brak snu… W dodatku na Morzu Północnym nawet o tej porze roku bywa ponoć chłodno. Ale to również wspaniała przygoda, więc wszyscy jesteśmy mocno podekscytowani – podkreśla pchor. Hassan Al-Tamimi z Kataru. Blisko rok temu rozpoczął studia w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej (AMW). Przyznaje, że do Polski jechał z obawą, której jednak szybko się wyzbył. – Pierwsze miesiące okazały się naprawdę świetne. Ciekawe zajęcia, przyjaźni ludzie. Trochę we znaki dała nam się pogoda, ale i do klimatu można się przyzwyczaić – zaznacza.

Dziś Hassan rozpoczyna kolejny ważny etap nauki. Razem z 24 podchorążymi z Kataru i Kuwejtu opuszcza port w Gdyni na pokładzie żaglowca szkolnego ORP „Iskra”, by odbyć praktykę marynarską. – Studenci przez miesiąc będą poznawać specyfikę życia na morzu. To dobra okazja, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co dalej: nadaję się do tego, czy nie, zostaję na uczelni, czy jednak szukam innej ścieżki? – tłumaczy kmdr ppor. Mariusz Jankowski, kierownik praktyki.

Podczas rejsu podchorążowie mają pełnić wachtę przy sterze jako dublerzy oficerów. Innymi słowy: będą obserwowali ich pracę, a jeśli nadarzy się okazja – włączali się w nią. – Studentów czekają też wachty „na oku”. Wiążą się one z monitorowaniem sytuacji na morzu, przede wszystkim śledzeniem ruchu jednostek. Praktykanci muszą się na przykład nauczyć, jak rozpoznawać ich światła – wyjaśnia kmdr ppor. Jankowski. Podchorążowie przyjrzą się działaniu okrętowej siłowni. Do tego wszystkiego dojdą jeszcze zajęcia w drużynce bosmańskiej. Polegają one na utrzymywaniu porządku na pokładzie i pod nim, m.in. wykonywaniu drobnych prac konserwacyjnych. Przyszli oficerowie pomogą również w kuchni i mesie.

Przez miesiąc studenci będą musieli poznać rozkład pomieszczeń na żaglowcu, jego wyposażenie, a także regulamin służby okrętowej. Na własnej skórze poczują też, co znaczą alarmy „do żagli”, „do środków ratunkowych” i „człowiek za burtą”.

Chwilę odpoczynku znajdą podczas postojów w portach. ORP „Iskra” na trzy dni stanie w Londynie, potem odwiedzi Oslo i Kopenhagę. – Ten czas wykorzystamy na regenerację sił, podchorążowie będą mogli też trochę pozwiedzać – informuje kmdr ppor. Jankowski. Jak jednak dodaje, przy okazji wizyt za granicą marynarze zawsze muszą liczyć się z tym, że zostaną zaproszeni na oficjalne spotkania, na przykład do polskich placówek dyplomatycznych. W drugiej części rejsu podchorążym będzie towarzyszył kmdr Mariusz Mięsikowski, prorektor ds. wojskowych AMW. Do Gdyni ORP „Iskra” wróci 12 sierpnia rano.

Podchorążowie z Kuwejtu i Kataru w Akademii Marynarki Wojennej zaliczą cały program studiów. Tworzą odrębny pluton, a zajęcia dla nich organizowane są w języku angielskim. – Mniej więcej 30 lat temu na zbliżonych zasadach studiowała u nas grupa podchorążych z Libii. Różnica polegała na tym, że wcześniej spędzili w Polsce czas potrzebny na intensywną naukę języka – wspomina kmdr ppor. Jankowski.

ORP „Iskra” to okręt szkolny, na którym pierwsze rejsy odbywają przyszli oficerowie marynarki. – Żaglowce przeznaczone do szkolenia posiada większość sił morskich na świecie. Rejsy na nich to prawdziwa szkoła życia. Pomagają już od pierwszego roku hartować podchorążych w trudnym zawodzie marynarza floty wojennej – podsumowuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
 
Polsko-łotewska „Zima”
We Are All Darfur
Przeciw trzem wrogom
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowy wiceminister w MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Obradowała Rada Gabinetowa
Klasy wojskowe po nowemu
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Kondor wystartował
Kajak idealny dla komandosa
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
They Train Together, They Fight Together
Ostatni samochód Marszałka
Beagle dla żołnierzy?
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Misje na dłużej
Za wolność naszą i waszą
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Misja wojownika
Następcy Wstęg poszukiwani
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Benemerenti 2020
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Arsenał Iranu
Posłowie o sytuacji w Iraku
Pomagali z narażeniem życia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rekordowy budżet MON
Iran uderza w USA
Terytorialsi za oceanem
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Defense Without Politics
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Serwis AW101 w Łodzi
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO