moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weteran zastąpił kombatanta
Ustawa o weteranach była jednym z tematów III Krajowego Zjazdu Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Środowisko polskich «peacekeeperów » ma wreszcie swoją ustawę o weteranach działań poza granicami państwa, o co od lat zabiegaliśmy, podkreślił prezes zarządu głównego stowarzyszenia generał brygady Stanisław Woźniak, podsumowując minioną kadencję. Przypomniał, że w pracach nad tym aktem prawnym uczestniczyli – jako doradcy – przedstawiciele stowarzyszenia, zarówno na etapie tworzenia zapisów, które powstawały w resorcie obrony narodowej, jak i później, w komisjach parlamentarnych. „Chociaż nie wszystkie nasze uwagi i propozycje uwzględniono, został wreszcie prawnie uregulowany status polskich misjonarzy”, dodaje generał Woźniak.

REKLAMA

Uchwalenie ustawy spowodowało, że trzeba było zmienić statut stowarzyszenia, zastąpić słowo „kombatant” sformułowaniem „weteran”, bo takim posługuje się ustawa. Był jeszcze jeden ważny powód takiej zmiany: umożliwienie stowarzyszeniu uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że będzie ono mogło korzystać także z dotacji.
„Mamy sponsorów, którzy chętnie by nas wspomogli, ale dotychczasowe przepisy zabraniają nam przyjąć tych pieniędzy”, wyjaśnia generał Woźniak. Dziś stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich (4–5 złotych miesięcznie). „Mamy ponad 3 tysiące członków, z których aktywnie działa ponad półtora tysiąca, oraz 2,5 tysiąca sympatyków”, wylicza Władysław Zuziak, pełnomocnik zarządu głównego stowarzyszenia.

Zjazd był okazją do podsumowania dotychczasowej działalności (w minionej kadencji stowarzyszenie zorganizowało 97 różnych imprez – wystaw, spotkań z młodzieżą, obchodów rocznic) oraz przyjęcia planu pracy do roku 2015. Przygotowaną przez organizację wystawę o udziale żołnierzy Wojska Polskiego w zagranicznych misjach pokojowych obejrzał prezydent USA Barack Obama, gdy podczas wizyty w Polsce odwiedził katedrę Wojska Polskiego.

W dyskusji padło wiele cierpkich słów pod adresem Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON. „Pomoc dla stowarzyszenia ograniczyła się do zatwierdzenia 29 maja tekstu apelu poległych z okazji Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ”, mówi generał Woźniak. „Wszystkie nasze oferty złożone w konkursie organizowanym przez Departament Wychowania i Promocji zostały odrzucone, na przykład wydania albumu o misjach pokojowych, który byłby bardzo przydatny w czasie spotkań z młodzieżą”. Delegaci zwracali uwagę, że we współpracy MON faworyzuje Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. „Im też trzeba pomagać, ale chcielibyśmy równego traktowania”, podkreślał generał Woźniak.

Tadeusz Sąsiadek, wiceprezes, zwracał uwagę, że zapomniano o tym, że także wśród członków Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ znajdują się weterani mający status poszkodowanych. „Nie wiemy dokładnie, ilu ich jest, bo nikt dotychczas nie robił takiego zestawienia. Wielu naszych kolegów zamierza jednak złożyć wnioski o uznanie ich za weteranów poszkodowanych”.

Za ważne uznano promocję stowarzyszenia wśród weteranów misji w Iraku i Afganistanie. „Operacje te prowadzone są za zgodą ONZ. Na podstawie naszego nowego statutu weterani tych misji mogą być członkami Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ”, wyjaśniał wiceprezes Waldemar Wojtan.

Na zjeździe wybrano nowe władze: prezesem został Stanisław Woźniak, a nowi wiceprezesi to: Jerzy Banach, Tadeusz Sąsiadek i Waldemar Wojtan. Funkcję sekretarza generalnego będzie pełnił Andrzej Toma, skarbnika – Irek Chodowiec, a członkiem prezydium został Roman Gula.

Dyskusji delegatów przysłuchiwali się między innymi przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Sztabu Generalnego WP. Po raz pierwszy przyjechały delegacje z Francji i Ukrainy: prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju Laurent Attar-Bayrou oraz Yuri Donskoy, prezydent ukraińskiej organizacji.

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
 
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Ochotnicy na ratunek
Kraby w Bolesławcu
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Żołnierze w sztafecie pomocy
Kolejne Groty dla wojska
Terytorialsi nie stracą dodatku
Most do współpracy
Online z mistrzami sportu
Ogromne zainteresowanie Soną
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Prezydent Duda jedzie do USA
„Defender” – pracowity poligon saperów
Groty z granatnikiem
Na misjach święta inne niż zwykle
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Zbiegowie z innego świata
Rakiety z Mesko w F-35
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Współzawodnictwo rozwija
Fordy, a nie Nissany
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Informacja Prasowa
F-16 kończą misję w Estonii
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Testament Polski Walczącej
Brawurowe zagony motorowe
Laserowa artyleria US Army
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Powstaną kolejne strzelnice
Amerykanie odmładzają F-16
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
16 sekund Liberatora
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Ofensywa Tuchaczewskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO