moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięgi elewów z drugiego turnusu

Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić – tymi słowami ślubowało dziś w Braniewie 95 elewów. – To jest przysięga nowej armii polskiej – mówił do nich minister Antoni Macierewicz. Ci ochotnicy odbywają służbę przygotowawczą w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej. W sumie w całej Polsce dziś i za kilka dni przysięgę złoży 3400 elewów.

Dziś w centrum Braniewa ślubowanie złożyli elewi z drugiego turnusu służby przygotowawczej. – Jestem dumny z tego, że mogłem wam dziś towarzyszyć. To jest przysięga nowej armii polskiej. Moment złożenia ślubowania to szczególny dzień w życiu każdego żołnierza, każdego Polaka. To przysięga na wierność Ojczyźnie – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

O znaczeniu przysięgi wojskowej mówił także dowódca 9 Brygady Kawalerii Pancernej. – Jest dla nas, żołnierzy, aktem szczególnym. To kontynuacja zobowiązania do obrony państwa oraz wierności wobec ojczyzny – podkreślał płk Jacek Ostrowski.

Ochotnicy ślubowanie złożyli w obecności inspektora wojsk lądowych gen. dyw. Leszka Surawskiego, dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Marka Sokołowskiego oraz kadry i żołnierzy 9 Brygady Kawalerii Pancernej. W uroczystości wzięły także udział rodziny ochotników, uczniowie klas mundurowych z Braniewa i Pasłęka oraz kombatanci.

Ośmiu elewów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w dotychczasowym szkoleniu, otrzymało listy gratulacyjne z rąk ministra i dowódcy 9 Brygady. Oficjalne uroczystości zakończyły się pokazem musztry paradnej.

Regulaminy na start

Szkolenie w ramach drugiego turnusu służby przygotowawczej rozpoczęło na początku maja 100 ochotników, ale podczas miesięcznego szkolenia pięć osób zrezygnowało. – To zupełnie normalne, że niektórzy z kandydatów rezygnują – mówi Marta Hajkowicz, rzecznik prasowy 9 Brygady. – Jednak ci, którzy zaliczyli pierwszy miesiąc szkolenia, są mocno zmotywowani i zaangażowani. Przykładają się do zajęć, bo chcą w przyszłości rozpocząć zawodową służbę wojskową.

Elewi do Braniewa przyjechali z województw: podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. Najmłodsi ochotnicy mają 21 lat, najstarszy – 37. W większości są to absolwenci gimnazjów i szkół średnich. – Poprzedni turnus służby przygotowawczej zdominowali ludzie starsi, często z wyższym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Tym razem w Brygadzie szkolą się młodsi ochotnicy – uzupełnia rzeczniczka.

Szkolenie służby przygotowawczej jest podzielone na dwie części: trzymiesięczne szkolenie podstawowe i następnie specjalistyczne, które trwa cztery tygodnie. W pierwszym etapie wszyscy żołnierze szkolą się według takiego samego programu. Poznają wojskowe regulaminy, musztrę, uczą się dyscypliny. Wiele godzin spędzają na nauce bezpiecznego posługiwania się bronią. – Podczas szkolenia zapoznawczego elewi poznają warunki bezpieczeństwa, zdają sprawdziany z wychowania fizycznego i skupiają się na szkoleniu ogniowym – mówi ppłk Sławomir Skwierczyński, zastępca dowódcy 9 Brygady. – Stopniowo są wprowadzane zajęcia z taktyki. Uczymy ochotników, na przykład, zasad marszu z ubezpieczeniem oraz wykonywania okopów – dodaje.

Od 1 sierpnia elewi rozpoczną zajęcia specjalistyczne. W 9 Brygadzie w Braniewie żołnierze będą się szkolić w specjalnościach: piechota zmechanizowana i strzelec karabinka. – Będą działać w składzie drużyny zmechanizowanej wyposażonej w bojowe wozy piechoty – uzupełnia zastępca dowódcy Brygady. Szkolenie zakończy się pod koniec sierpnia. Żołnierze będą musieli zdać praktyczne i teoretyczne egzaminy. Najlepsi elewi podpiszą kontrakty do służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Nie tylko w Braniewie

W ramach drugiego turnusu służby przygotowawczej w całej Polsce przysięgę złoży 3400 ochotników (w tym pół tysiąca kobiet). Dzisiaj ślubowali elewi w kilkunastu jednostkach wojskowych, m.in. w Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Dęblinie, Ustce, Grudziądzu, Kielcach, Bolesławcu, Słupsku, Powidzu, Szczecinie i Kazuniu. Ślubowanie odbędzie się także w przyszłym tygodniu. Przysięgę złożą wówczas ochotnicy z Dziwnowa, Świnoujścia, Leźnicy Wielkiej i Gliwic.

Kolejny, trzeci już w tym roku turnus służby przygotowawczej rozpocznie się we wrześniu. Zgodnie z planem do końca 2016 roku zostanie przeszkolonych 11,5 tysiąca ochotników.

Aby dostać się do służby przygotowawczej, trzeba spełnić kilka warunków, m.in. mieć co najmniej 18 lat, polskie obywatelstwo i nie być karanym. Kandydaci na oficerów muszą się legitymować wykształceniem wyższym, na podoficerów – średnim, natomiast szeregowi – przynajmniej gimnazjalnym.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Elew
1465103700
Wiadomo może w jakich jednostkach rozpocznie się trzeci turnus szkolenia służy przygotowawczej?
6B-FF-7D-4F

W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
 
Strzelać nauczyłem się sam
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rozpoczynamy nową erę
Rivalry on Closed Sea
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Irańskie szachy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zielonka dla Patriotów
Sprawdzają Brutusa
Wojna wywiadów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Cienka niebieska linia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Łask ponownie z dyżurem bojowym
High Confidence Operations
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Czarny odchodzi do cywila
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Pułaski” wrócił do kraju
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Przez krew zdobyty Śląsk
Piknik ze smakiem
Preselekcja u komandosów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Obrady Rady Unii Europejskiej
Warszawa walczy, wracamy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Amerykańska przyszłość WZL
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
A Torn Subcontinent
Przysięga śląskich terytorialsów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Od sojusznika do kata
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wozy amunicyjne do Raków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
Wielofunkcyjny scyzoryk
Desant z transportowca-giganta
Spełniliśmy swój obowiązek
Najpierw „Sonda”, później promocja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
A Wave of Alliances
Śladami Pierwszej Pancernej
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO