moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięgi elewów z drugiego turnusu

Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić – tymi słowami ślubowało dziś w Braniewie 95 elewów. – To jest przysięga nowej armii polskiej – mówił do nich minister Antoni Macierewicz. Ci ochotnicy odbywają służbę przygotowawczą w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej. W sumie w całej Polsce dziś i za kilka dni przysięgę złoży 3400 elewów.

Dziś w centrum Braniewa ślubowanie złożyli elewi z drugiego turnusu służby przygotowawczej. – Jestem dumny z tego, że mogłem wam dziś towarzyszyć. To jest przysięga nowej armii polskiej. Moment złożenia ślubowania to szczególny dzień w życiu każdego żołnierza, każdego Polaka. To przysięga na wierność Ojczyźnie – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

O znaczeniu przysięgi wojskowej mówił także dowódca 9 Brygady Kawalerii Pancernej. – Jest dla nas, żołnierzy, aktem szczególnym. To kontynuacja zobowiązania do obrony państwa oraz wierności wobec ojczyzny – podkreślał płk Jacek Ostrowski.

REKLAMA

Ochotnicy ślubowanie złożyli w obecności inspektora wojsk lądowych gen. dyw. Leszka Surawskiego, dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Marka Sokołowskiego oraz kadry i żołnierzy 9 Brygady Kawalerii Pancernej. W uroczystości wzięły także udział rodziny ochotników, uczniowie klas mundurowych z Braniewa i Pasłęka oraz kombatanci.

Ośmiu elewów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w dotychczasowym szkoleniu, otrzymało listy gratulacyjne z rąk ministra i dowódcy 9 Brygady. Oficjalne uroczystości zakończyły się pokazem musztry paradnej.

Regulaminy na start

Szkolenie w ramach drugiego turnusu służby przygotowawczej rozpoczęło na początku maja 100 ochotników, ale podczas miesięcznego szkolenia pięć osób zrezygnowało. – To zupełnie normalne, że niektórzy z kandydatów rezygnują – mówi Marta Hajkowicz, rzecznik prasowy 9 Brygady. – Jednak ci, którzy zaliczyli pierwszy miesiąc szkolenia, są mocno zmotywowani i zaangażowani. Przykładają się do zajęć, bo chcą w przyszłości rozpocząć zawodową służbę wojskową.

Elewi do Braniewa przyjechali z województw: podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. Najmłodsi ochotnicy mają 21 lat, najstarszy – 37. W większości są to absolwenci gimnazjów i szkół średnich. – Poprzedni turnus służby przygotowawczej zdominowali ludzie starsi, często z wyższym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Tym razem w Brygadzie szkolą się młodsi ochotnicy – uzupełnia rzeczniczka.

Szkolenie służby przygotowawczej jest podzielone na dwie części: trzymiesięczne szkolenie podstawowe i następnie specjalistyczne, które trwa cztery tygodnie. W pierwszym etapie wszyscy żołnierze szkolą się według takiego samego programu. Poznają wojskowe regulaminy, musztrę, uczą się dyscypliny. Wiele godzin spędzają na nauce bezpiecznego posługiwania się bronią. – Podczas szkolenia zapoznawczego elewi poznają warunki bezpieczeństwa, zdają sprawdziany z wychowania fizycznego i skupiają się na szkoleniu ogniowym – mówi ppłk Sławomir Skwierczyński, zastępca dowódcy 9 Brygady. – Stopniowo są wprowadzane zajęcia z taktyki. Uczymy ochotników, na przykład, zasad marszu z ubezpieczeniem oraz wykonywania okopów – dodaje.

Od 1 sierpnia elewi rozpoczną zajęcia specjalistyczne. W 9 Brygadzie w Braniewie żołnierze będą się szkolić w specjalnościach: piechota zmechanizowana i strzelec karabinka. – Będą działać w składzie drużyny zmechanizowanej wyposażonej w bojowe wozy piechoty – uzupełnia zastępca dowódcy Brygady. Szkolenie zakończy się pod koniec sierpnia. Żołnierze będą musieli zdać praktyczne i teoretyczne egzaminy. Najlepsi elewi podpiszą kontrakty do służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Nie tylko w Braniewie

W ramach drugiego turnusu służby przygotowawczej w całej Polsce przysięgę złoży 3400 ochotników (w tym pół tysiąca kobiet). Dzisiaj ślubowali elewi w kilkunastu jednostkach wojskowych, m.in. w Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Dęblinie, Ustce, Grudziądzu, Kielcach, Bolesławcu, Słupsku, Powidzu, Szczecinie i Kazuniu. Ślubowanie odbędzie się także w przyszłym tygodniu. Przysięgę złożą wówczas ochotnicy z Dziwnowa, Świnoujścia, Leźnicy Wielkiej i Gliwic.

Kolejny, trzeci już w tym roku turnus służby przygotowawczej rozpocznie się we wrześniu. Zgodnie z planem do końca 2016 roku zostanie przeszkolonych 11,5 tysiąca ochotników.

Aby dostać się do służby przygotowawczej, trzeba spełnić kilka warunków, m.in. mieć co najmniej 18 lat, polskie obywatelstwo i nie być karanym. Kandydaci na oficerów muszą się legitymować wykształceniem wyższym, na podoficerów – średnim, natomiast szeregowi – przynajmniej gimnazjalnym.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Elew
1465103700
Wiadomo może w jakich jednostkach rozpocznie się trzeci turnus szkolenia służy przygotowawczej?
6B-FF-7D-4F

Weterani znów staną na macie
 
Dogrywka „Defendera”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Brawurowe zagony motorowe
Prezydent Duda jedzie do USA
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Szkolenie wodne podhalańczyków
F-16 kończą misję w Estonii
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Krwawy Wołyń
Wojsko przeciw wirusowi
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kraby w Bolesławcu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Ułańska szarża
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kolejne Groty dla wojska
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Ochotnicy na ratunek
PGZ będzie obecna na MSPO
Rakiety z Mesko w F-35
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Mały Katyń pod Augustowem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Defender” – pracowity poligon saperów
Oficer jak biała karta...
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Amerykanie odmładzają F-16
Emisariusz heroiczny
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Więcej celowników z PCO dla wojska
Odznaka dla ratowników pola walki
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Żołnierze w sztafecie pomocy
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Wojsko ma ofertę dla cywili
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO