moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięgi elewów z drugiego turnusu

Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić – tymi słowami ślubowało dziś w Braniewie 95 elewów. – To jest przysięga nowej armii polskiej – mówił do nich minister Antoni Macierewicz. Ci ochotnicy odbywają służbę przygotowawczą w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej. W sumie w całej Polsce dziś i za kilka dni przysięgę złoży 3400 elewów.

Dziś w centrum Braniewa ślubowanie złożyli elewi z drugiego turnusu służby przygotowawczej. – Jestem dumny z tego, że mogłem wam dziś towarzyszyć. To jest przysięga nowej armii polskiej. Moment złożenia ślubowania to szczególny dzień w życiu każdego żołnierza, każdego Polaka. To przysięga na wierność Ojczyźnie – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

O znaczeniu przysięgi wojskowej mówił także dowódca 9 Brygady Kawalerii Pancernej. – Jest dla nas, żołnierzy, aktem szczególnym. To kontynuacja zobowiązania do obrony państwa oraz wierności wobec ojczyzny – podkreślał płk Jacek Ostrowski.

Ochotnicy ślubowanie złożyli w obecności inspektora wojsk lądowych gen. dyw. Leszka Surawskiego, dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Marka Sokołowskiego oraz kadry i żołnierzy 9 Brygady Kawalerii Pancernej. W uroczystości wzięły także udział rodziny ochotników, uczniowie klas mundurowych z Braniewa i Pasłęka oraz kombatanci.

Ośmiu elewów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w dotychczasowym szkoleniu, otrzymało listy gratulacyjne z rąk ministra i dowódcy 9 Brygady. Oficjalne uroczystości zakończyły się pokazem musztry paradnej.

Regulaminy na start

Szkolenie w ramach drugiego turnusu służby przygotowawczej rozpoczęło na początku maja 100 ochotników, ale podczas miesięcznego szkolenia pięć osób zrezygnowało. – To zupełnie normalne, że niektórzy z kandydatów rezygnują – mówi Marta Hajkowicz, rzecznik prasowy 9 Brygady. – Jednak ci, którzy zaliczyli pierwszy miesiąc szkolenia, są mocno zmotywowani i zaangażowani. Przykładają się do zajęć, bo chcą w przyszłości rozpocząć zawodową służbę wojskową.

Elewi do Braniewa przyjechali z województw: podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. Najmłodsi ochotnicy mają 21 lat, najstarszy – 37. W większości są to absolwenci gimnazjów i szkół średnich. – Poprzedni turnus służby przygotowawczej zdominowali ludzie starsi, często z wyższym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Tym razem w Brygadzie szkolą się młodsi ochotnicy – uzupełnia rzeczniczka.

Szkolenie służby przygotowawczej jest podzielone na dwie części: trzymiesięczne szkolenie podstawowe i następnie specjalistyczne, które trwa cztery tygodnie. W pierwszym etapie wszyscy żołnierze szkolą się według takiego samego programu. Poznają wojskowe regulaminy, musztrę, uczą się dyscypliny. Wiele godzin spędzają na nauce bezpiecznego posługiwania się bronią. – Podczas szkolenia zapoznawczego elewi poznają warunki bezpieczeństwa, zdają sprawdziany z wychowania fizycznego i skupiają się na szkoleniu ogniowym – mówi ppłk Sławomir Skwierczyński, zastępca dowódcy 9 Brygady. – Stopniowo są wprowadzane zajęcia z taktyki. Uczymy ochotników, na przykład, zasad marszu z ubezpieczeniem oraz wykonywania okopów – dodaje.

Od 1 sierpnia elewi rozpoczną zajęcia specjalistyczne. W 9 Brygadzie w Braniewie żołnierze będą się szkolić w specjalnościach: piechota zmechanizowana i strzelec karabinka. – Będą działać w składzie drużyny zmechanizowanej wyposażonej w bojowe wozy piechoty – uzupełnia zastępca dowódcy Brygady. Szkolenie zakończy się pod koniec sierpnia. Żołnierze będą musieli zdać praktyczne i teoretyczne egzaminy. Najlepsi elewi podpiszą kontrakty do służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Nie tylko w Braniewie

W ramach drugiego turnusu służby przygotowawczej w całej Polsce przysięgę złoży 3400 ochotników (w tym pół tysiąca kobiet). Dzisiaj ślubowali elewi w kilkunastu jednostkach wojskowych, m.in. w Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Dęblinie, Ustce, Grudziądzu, Kielcach, Bolesławcu, Słupsku, Powidzu, Szczecinie i Kazuniu. Ślubowanie odbędzie się także w przyszłym tygodniu. Przysięgę złożą wówczas ochotnicy z Dziwnowa, Świnoujścia, Leźnicy Wielkiej i Gliwic.

Kolejny, trzeci już w tym roku turnus służby przygotowawczej rozpocznie się we wrześniu. Zgodnie z planem do końca 2016 roku zostanie przeszkolonych 11,5 tysiąca ochotników.

Aby dostać się do służby przygotowawczej, trzeba spełnić kilka warunków, m.in. mieć co najmniej 18 lat, polskie obywatelstwo i nie być karanym. Kandydaci na oficerów muszą się legitymować wykształceniem wyższym, na podoficerów – średnim, natomiast szeregowi – przynajmniej gimnazjalnym.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Elew
1465103700
Wiadomo może w jakich jednostkach rozpocznie się trzeci turnus szkolenia służy przygotowawczej?
6B-FF-7D-4F

Ekonowinki na poligonie
 
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Medale dla uczestników walk w Karbali
Flota przyszłości
Miroslawiec Up
Jak zginął „Ponury”
Działalność firm na rzecz obronności
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Chemicy w akcji
Następcy Herculesów
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Rydwany dżihadu
Trudny sojusz partyzantów
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Pierwszy krok do „Mewy”
Memory Gives Us Wings
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
„Dragon” na Bałtyku
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
F-16 wracają do Polski
Mapa z głębin morza
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Curious about Poland
Kontroler na bojowo
Logistyka dla Leopardów
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
The Chariots of Jihad
Fleet of the Future
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Tu się zadań nie wybiera
„Puma” naciera
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kierunek: Afganistan
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Air Force One” na Cytadeli
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiany w przepisach mundurowych
Marynarze pomogli prokuraturze
Likwidacja komendanta Junka
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
A Half-Open Gate to Hell
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Rusza cyberkomponent WOT-u
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polski wkład w operację „Overlord”
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO