Tuzin medali żołnierzy na mistrzostwach kraju pływaków

Aż 12 medali zdobyli pływacy z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego w mistrzostwach kraju seniorów na długim basenie. Jedyny indywidualny tytuł mistrzowski zdobył szer. Tomasz Polewka w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym. W sumie żołnierze wywalczyli osiem medali w rywalizacji indywidualnej (złoty, sześć srebrnych i brązowy) oraz cztery w sztafetach (trzy złote i srebrny).

Szer. Anna Dowgiert

W Szczecinie na basenie Floating Arena o medale walczyło 678 zawodników ze 137 klubów. Pływacy rywalizowali nie tylko o miejsca na podium, lecz również o przepustki na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Tuż po otwarciu mistrzostw szer. Anna Dowgiert jako pierwsza wypełniła minimum olimpijskie wyznaczone przez Polski Związek Pływacki w eliminacjach wyścigu na 50 m stylem dowolnym. Reprezentantka Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław uzyskała wynik 25,15 s – popłynęła o 0,13 s szybciej niż wynosi owo minimum. Kolejne dwie przepustki do Rio de Janeiro wywalczyli z żołnierzy: szer. Tomasz Polewka na 100 m stylem grzbietowym i szer. Kacper Klich na 200 m stylem dowolnym.

– Bardzo się cieszę z dwunastu medali, a jeszcze bardziej z wywalczenia przepustek na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro przez trzech naszych zawodników. Pływacy spisali się w Szczecinie rewelacyjnie – podkreśla ppłk Leszek Korszun, szef wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. – Postawiliśmy na rozwój sekcji pływackiej i to przynosi efekty. Znakomicie układa nam się współpraca z WKS Śląsk i AZS AWF Katowice. Po igrzyskach w Rio de Janeiro chęć odbycia szkolenia dla kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych zgłosiły trzy czołowe polskie pływaczki z Alicją Tchórz na czele. Planujemy więc wzmocnienie naszej sekcji pływackiej – dodaje oficer.

Obecnie w WZS Wrocław jest sześcioro pływaków, którzy reprezentowali Wojsko Polskie na zeszłorocznych wojskowych igrzyskach w Korei Południowej. Tylko jeden spośród nich – szer. Karol Zaczyński – nie wywalczył medalu podczas czempionatu w Szczecinie. – Jednak też był blisko podium. W wyścigu na 800 m stylem dowolnym zajął czwarte miejsce, a do podium zabrakło mu jedynie 0,35 s – podkreśla ppłk Korzun. Przy czym trzeba brać pod uwagę, że – jak dodaje szef WZS – Zaczyński na tych mistrzostwach nie był w najwyższej formie, borykał się z problemami zdrowotnymi.

Na podium w Szczecinie stanęli natomiast wspomniani zawodnicy, którzy wywalczyli przepustki na igrzyska w Rio de Janeiro oraz szer. Mikołaj Machnik i szer. Michał Poprawa. W rywalizacji indywidualnej złoty medal zdobył szer. Tomasz Polewka. W finale wyścigu na 50 m stylem grzbietowym uzyskał on wynik 24,72 s. To nowy rekord Polski. Pływak z wrocławskiego WZS o 0,08 s poprawił swoje rekordowe osiągnięcie sprzed roku, również ze szczecińskiej Floating Areny. Wynik Polewki z MP był lepszy od tego, który niedawno zapewnił złoty medal Francuzowi Lacourtowi na mistrzostwach Europy rozegranych w Londynie. Polak ma obecnie czwarty wynik na świecie, ponieważ w tym roku na różnych zawodach lepsi od niego byli tylko trzej pływacy: Francuz Camille Lacourt (24,67), Rosjanin Grigorij Tarasewicz (24,70) i Japończyk Junya Koga (24,71).

Ponadto szeregowy Polewka wywalczył jeden z sześciu wojskowych srebrnych medali indywidualnych. Był drugi w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym, w którym to tytuł mistrzowski przegrał zaledwie o 0,16 s z Radosławem Kawęckim. Trzy srebrne krążki – w finałach wyścigów na 50 i 100 m stylem dowolnym i na 100 m stylem motylkowym – wywalczyła szer. Anna Dowgiert. W finale na 50 m stylem dowolnym uzyskała o 0,08 s słabszy czas niż w eliminacjach, w których zanotowała najlepszy wynik. Oba rezultaty są jednak lepsze od minimum przyjętego w eliminacjach na igrzyska w Rio de Janeiro. Ponadto szer. Kacper Klich był drugi w wyścigu na 400 m stylem dowolnym. Wynikiem 3 min 50,97 s ustanowił swój nowy rekord życiowy. Wreszcie szósty tytuł wicemistrzowski dla pływaków wrocławskiego WZS wywalczył szer. Mikołaj Machnik, który był drugi w wyścigu na 200 m stylem klasycznym.

Jedyny brązowy medal w rywalizacji indywidualnej zdobył natomiast szer. Kacper Klich w wyścigu na 200 m stylem dowolnym.

Szer. Kacper Klich

Z kolei w sześciu wyścigach z udziałem sztafet żołnierze stanęli na podium medalistów aż czterech konkurencji. Złoty medal w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym zdobyli pływacy AZS AWF Katowice z trzema żołnierzami w składzie – Polewką, Poprawą i Machnikiem. Akademicy byli też najlepsi w wyścigu 4x100 m stylem dowolnym. Maciej Falaciński, Rafał Bugdoł, szer. Michał Poprawa i Konrad Czerniak wynikiem 3 min 19,77 s ustanowili nowy rekord Polski. Z kolei po raz trzeci z rzędu złoty medal w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym wywalczyli pływacy wrocławskiego Śląska. W „złotej” sztafecie płynął szer. Kacper Klich oraz Michał Szuba, Maciej Jura i Jan Hołub. Natomiast srebrny medal w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym kobiet zdobyła szer. Anna Dowgiert. Po medal popłynęła z koleżankami z WKS Śląsk: Dominiką Sztanderą, Paulą Żukowską i Klaudią Naziębło.

W szczecińskich mistrzostwach ustanowiono sześć rekordów Polski seniorów. W punktacji drużynowej czempionatu zdecydowanie triumfowali reprezentanci WKS Śląsk Wrocław, którzy zdobyli 1437 pkt. Drugie miejsce zajęli pływacy AZS AWF Warszawa (1086 pkt.), a trzecie AZS AWF Katowice (1014). W klasyfikacji medalowej mistrzostw pierwszą lokatę zajęła Juvenia Wrocław (sześć złotych medali, cztery srebrne, trzy brązowe), drugą AZS UWM Olsztyn (6 – 5 – 0), trzecią AZS AWF Katowice (5 – 3 – 0), a czwartą WKS Śląsk Wrocław (3 – 6 – 4).