moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Pro Defense” w Ostródzie

Międzynarodowy Kongres Organizacji Proobronnych w Ostródzie odbędzie się na początku czerwca podczas targów „Pro Defense”. Na Mazury zjadą nie tylko członkowie organizacji proobronnych z Polski i innych krajów NATO, lecz także uczniowie klas mundurowych, studenci kierunków wojskowych i miłośnicy militariów, w sumie ok. 15 tys. osób. Goście będą mogli obejrzeć m.in. wojskowy sprzęt oraz pokaz wyszkolenia komandosów.

Marzec 2016. Minister Antoni Macierewicz na ćwiczeniach organizacji proobronnych w Mińsku Mazowieckim.

Od 2 do 5 czerwca w Ostródzie królować będzie obrona terytorialna. Na terenie Centrum Targowo­-Konferencyjnego Expo Mazury odbędą się targi „Pro Defense”. – Hasłem targów jest „Obrona Terytorialna Rzeczypospolitej Polskiej – zbudujmy ją razem”. Wydarzenie w Ostródzie będzie się składać z trzech części. Będą dynamiczne pokazy wyszkolenia żołnierzy i uczniów klas mundurowych, prawie 120 przedsiębiorstw zaprezentuje swój sprzęt, odbędzie się też część naukowo-konferencyjna – zapowiada Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu politycznego ministra obrony.

Na 20 tys. m2 powierzchni polskie firmy pokażą produkty przeznaczone dla powstających jednostek obrony terytorialnej. Będzie można zobaczyć broń – karabiny, pistolety, granatniki czy strzelby, a także mundury i wyposażenie osobiste żołnierzy, środki łączności i dowodzenia oraz zwiadowcze i bojowe drony. – Największe stoisko będzie miała Polska Grupa Zbrojeniowa, która zaprezentuje w Ostródzie swoje najlepsze spółki i ich najciekawsze produkty – zapowiada Piotr Czuryłło, menadżer targów.

Międzynarodowy kongres

Organizatorzy „Pro Defense” podkreślają, że impreza będzie miała wyjątkowy charakter, gdyż jej częścią będzie dwudniowy (2–3 czerwca) Kongres Organizacji Proobronnych. Wezmą w nim udział przedstawiciele stowarzyszeń proobronnych z Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Wielkiej Brytanii i USA, a także z krajów nienależących do NATO: Szwecji, Szwajcarii i Finlandii.

– Obecnie mamy potwierdzonych przedstawicieli 10 państw NATO-wskich, w tym Stanów Zjednoczonych, między innymi z Gwardii Narodowej Illinois, z którą współpracujemy od dawna, zwłaszcza przy tworzeniu Obrony Terytorialnej – mówi Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu politycznego ministra obrony.

Karol Bandurski, prezes Stowarzyszenia FIA (Fideles et Instructi Armis – Wierni w Gotowości pod Bronią), które jest organizatorem kongresu, wyjaśnia, że zaproszenie otrzymali przedstawiciele wzorcowych organizacji. Celem kongresu jest przede wszystkim wymiana doświadczeń. – Będziemy dyskutowali między innymi o funkcjonowaniu organizacji proobronnych, a także o perspektywach ich rozwoju – zapowiada prezes Stowarzyszenia, które ma swoje oddziały w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Krakowie i Zamościu.


Podczas kongresu odbędzie się także (3 czerwca) konferencja naukowa nt. „Przygotowania proobronne na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego państwa”. Jej organizatorem jest Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

W dyskusji wezmą udział funkcjonariusze Policji i żołnierze oraz goście z zagranicy. Generał Valerii Sereda, rektor Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, wygłosi referat nt. „Formacje ochotnicze jako forma realizacji prawa obywateli do bezpieczeństwa narodowego”. Natomiast Darius Žukauskas, szef Komendy Głównej Policji okręgu kowieńskiego opowie o tym, jak litewska policja przygotowuje się do zagrożeń hybrydowych.

Wystawa sprzętu i komandosi w akcji

Częścią targów „Pro Defense” będzie również przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wystawa sprzętu i uzbrojenia polskiej armii.

– Zaprezentowanych zostanie ponad 70 egzemplarzy sprzętu wojskowego, m.in. transportery KTO Rosomak, czołgi PT­91 oraz Leopardy 2A4 i 2A5, śmigłowiec SW­4, stacja radiolokacyjna NUR­15M i bezzałogowe statki powietrzne – wylicza ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego.


To jednak nie wszystko. Będzie też można zobaczyć żołnierzy w akcji. – Na terenie targów odbędzie się pokaz praktycznego działania Żandarmerii Wojskowej. Natomiast na położonym obok jeziorze Sajmino swoje umiejętności zaprezentują jednostka wojsk specjalnych Formoza oraz Brzegowa Grupa Ratownicza Marynarki Wojennej – mówi ppłk Głuszczak.

Wojsko przygotowało też kilka stoisk promocyjnych, na których przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień oraz Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej odpowiedzą na pytania dotyczące rekrutacji ochotników.

– Targi skierowane są głównie do organizacji proobronnych, klas mundurowych, do ludzi młodych. Mamy do czynienia z ogromną modą na bezpieczeństwo. Rok temu mieliśmy w Polsce ponad 300 klas mundurowych. Dziś mamy blisko 100-procentowy wzrost i w związku z tym chcemy to wykorzystać. Duża część tych młodych ludzi potem znajdzie się w szeregach zawodowego wojska albo obrony terytorialnej – podkreśla Misiewicz.

W targach w Ostródzie ma wziąć udział blisko 15 tys. osób. Około tysiąca z nich to uczniowie z 38 klas mundurowych z całej Polski. Z kolei wśród 400 uczestników konferencji będą m.in. komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej płk dr Ryszard Parafianowicz, płk dr hab. Tomasz Kośmider z AON, dr hab. Wiesław Łach z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz dr Grzegorz Kwaśniak, dyrektor biura ds. utworzenia Obrony Terytorialnej w MON.

Wstęp na targi „Pro Defense”, organizowane pod patronatem ministra obrony narodowej, jest bezpłatny.

KW, TW

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / CO MON, Andrzej Wilkiel / 18pr

dodaj komentarz

komentarze


Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
 
A Torn Subcontinent
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Warszawa walczy, wracamy
Rozdarty subkontynent
Wielofunkcyjny scyzoryk
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
High Confidence Operations
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Śladami Pierwszej Pancernej
Najpierw „Sonda”, później promocja
Desant z transportowca-giganta
Przysięga śląskich terytorialsów
Czarny odchodzi do cywila
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cienka niebieska linia
Rivalry on Closed Sea
Rozpoczynamy nową erę
Jedna misja, jeden zespół
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kolejne NUR-y do modernizacji
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zielonka dla Patriotów
A Wave of Alliances
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Irańskie szachy
Amerykańska przyszłość WZL
Śląskie obchody wojskowego święta
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
F-35 wylądowały w Powidzu
Spełniliśmy swój obowiązek
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Przez krew zdobyty Śląsk
Wojna wywiadów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Pułaski” wrócił do kraju
Wozy amunicyjne do Raków
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Sprawdzają Brutusa
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO