moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Pro Defense” w Ostródzie

Międzynarodowy Kongres Organizacji Proobronnych w Ostródzie odbędzie się na początku czerwca podczas targów „Pro Defense”. Na Mazury zjadą nie tylko członkowie organizacji proobronnych z Polski i innych krajów NATO, lecz także uczniowie klas mundurowych, studenci kierunków wojskowych i miłośnicy militariów, w sumie ok. 15 tys. osób. Goście będą mogli obejrzeć m.in. wojskowy sprzęt oraz pokaz wyszkolenia komandosów.

Marzec 2016. Minister Antoni Macierewicz na ćwiczeniach organizacji proobronnych w Mińsku Mazowieckim.

Od 2 do 5 czerwca w Ostródzie królować będzie obrona terytorialna. Na terenie Centrum Targowo­-Konferencyjnego Expo Mazury odbędą się targi „Pro Defense”. – Hasłem targów jest „Obrona Terytorialna Rzeczypospolitej Polskiej – zbudujmy ją razem”. Wydarzenie w Ostródzie będzie się składać z trzech części. Będą dynamiczne pokazy wyszkolenia żołnierzy i uczniów klas mundurowych, prawie 120 przedsiębiorstw zaprezentuje swój sprzęt, odbędzie się też część naukowo-konferencyjna – zapowiada Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu politycznego ministra obrony.

Na 20 tys. m2 powierzchni polskie firmy pokażą produkty przeznaczone dla powstających jednostek obrony terytorialnej. Będzie można zobaczyć broń – karabiny, pistolety, granatniki czy strzelby, a także mundury i wyposażenie osobiste żołnierzy, środki łączności i dowodzenia oraz zwiadowcze i bojowe drony. – Największe stoisko będzie miała Polska Grupa Zbrojeniowa, która zaprezentuje w Ostródzie swoje najlepsze spółki i ich najciekawsze produkty – zapowiada Piotr Czuryłło, menadżer targów.

Międzynarodowy kongres

Organizatorzy „Pro Defense” podkreślają, że impreza będzie miała wyjątkowy charakter, gdyż jej częścią będzie dwudniowy (2–3 czerwca) Kongres Organizacji Proobronnych. Wezmą w nim udział przedstawiciele stowarzyszeń proobronnych z Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Wielkiej Brytanii i USA, a także z krajów nienależących do NATO: Szwecji, Szwajcarii i Finlandii.

– Obecnie mamy potwierdzonych przedstawicieli 10 państw NATO-wskich, w tym Stanów Zjednoczonych, między innymi z Gwardii Narodowej Illinois, z którą współpracujemy od dawna, zwłaszcza przy tworzeniu Obrony Terytorialnej – mówi Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu politycznego ministra obrony.

Karol Bandurski, prezes Stowarzyszenia FIA (Fideles et Instructi Armis – Wierni w Gotowości pod Bronią), które jest organizatorem kongresu, wyjaśnia, że zaproszenie otrzymali przedstawiciele wzorcowych organizacji. Celem kongresu jest przede wszystkim wymiana doświadczeń. – Będziemy dyskutowali między innymi o funkcjonowaniu organizacji proobronnych, a także o perspektywach ich rozwoju – zapowiada prezes Stowarzyszenia, które ma swoje oddziały w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Krakowie i Zamościu.


Podczas kongresu odbędzie się także (3 czerwca) konferencja naukowa nt. „Przygotowania proobronne na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego państwa”. Jej organizatorem jest Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

W dyskusji wezmą udział funkcjonariusze Policji i żołnierze oraz goście z zagranicy. Generał Valerii Sereda, rektor Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, wygłosi referat nt. „Formacje ochotnicze jako forma realizacji prawa obywateli do bezpieczeństwa narodowego”. Natomiast Darius Žukauskas, szef Komendy Głównej Policji okręgu kowieńskiego opowie o tym, jak litewska policja przygotowuje się do zagrożeń hybrydowych.

Wystawa sprzętu i komandosi w akcji

Częścią targów „Pro Defense” będzie również przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wystawa sprzętu i uzbrojenia polskiej armii.

– Zaprezentowanych zostanie ponad 70 egzemplarzy sprzętu wojskowego, m.in. transportery KTO Rosomak, czołgi PT­91 oraz Leopardy 2A4 i 2A5, śmigłowiec SW­4, stacja radiolokacyjna NUR­15M i bezzałogowe statki powietrzne – wylicza ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego.


To jednak nie wszystko. Będzie też można zobaczyć żołnierzy w akcji. – Na terenie targów odbędzie się pokaz praktycznego działania Żandarmerii Wojskowej. Natomiast na położonym obok jeziorze Sajmino swoje umiejętności zaprezentują jednostka wojsk specjalnych Formoza oraz Brzegowa Grupa Ratownicza Marynarki Wojennej – mówi ppłk Głuszczak.

Wojsko przygotowało też kilka stoisk promocyjnych, na których przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień oraz Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej odpowiedzą na pytania dotyczące rekrutacji ochotników.

– Targi skierowane są głównie do organizacji proobronnych, klas mundurowych, do ludzi młodych. Mamy do czynienia z ogromną modą na bezpieczeństwo. Rok temu mieliśmy w Polsce ponad 300 klas mundurowych. Dziś mamy blisko 100-procentowy wzrost i w związku z tym chcemy to wykorzystać. Duża część tych młodych ludzi potem znajdzie się w szeregach zawodowego wojska albo obrony terytorialnej – podkreśla Misiewicz.

W targach w Ostródzie ma wziąć udział blisko 15 tys. osób. Około tysiąca z nich to uczniowie z 38 klas mundurowych z całej Polski. Z kolei wśród 400 uczestników konferencji będą m.in. komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej płk dr Ryszard Parafianowicz, płk dr hab. Tomasz Kośmider z AON, dr hab. Wiesław Łach z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz dr Grzegorz Kwaśniak, dyrektor biura ds. utworzenia Obrony Terytorialnej w MON.

Wstęp na targi „Pro Defense”, organizowane pod patronatem ministra obrony narodowej, jest bezpłatny.

KW, TW

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / CO MON, Andrzej Wilkiel / 18pr

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
 
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Leopardy na Podkarpaciu
Wrocław czeka na Amerykanów
Dołącz do zawodowców
Kontenery dla Wisły
Obrona bez polityki
Nowe maszyny w LAW
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Trudna droga
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Razem się szkolą, razem walczą
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
T-72 strzelają na poligonie
Unwanted Treaty
Kto zostawia ślady w sieci
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ostre strzelanie artylerzystów
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Klasy wojskowe po nowemu
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Volhynian Lion Hearts
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Klucz do dobrych relacji
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Szwedzki baypass przed „Orką”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Ludzie niebezpiecznej profesji
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Nowe laboratorium WAT
Gorące obrady NATO w Londynie
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Z archiwum „Szarego”
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO