moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Anakonda” pomogła pracownikowi platformy wiertniczej

Pierwszy dyżur w życiu i od razu pierwsza akcja ratownicza – takiego początku służby z załogą śmigłowca „Anakonda” bsmt. Rafał Cylka nie spodziewał się. Wczoraj wspólnie z kolegami wyruszył na pomoc pracownikowi platformy wiertniczej. Dzięki sprawnej akcji chory szybko trafił na ląd pod opiekę lekarzy.


Wszystko zaczęło się o 9:15 rano. Załoga dyżurująca na lotnisku w Darłowie otrzymała sygnał, że pracownik jednej z platform wydobywczych na Bałtyku co chwilę traci przytomność, a lekarz stwierdził u niego zaburzenia pracy serca. Trzynaście minut później śmigłowiec „Anakonda” był już w powietrzu. Sto kilometrów, które dzieliły platformę od darłowskiej bazy pokonał w niespełna pięćdziesiąt minut. – Pogodę mieliśmy dobrą, więc lot przebiegał bez zakłóceń – wyjaśnia kpt. pil. Arkadiusz Kaczmarek, dowódca załogi. Chwilę później śmigłowiec siadał na lądowisku. – Fakt, że podczas akcji na platformach nie musimy stawać w zawisie stanowi pewne ułatwienie. Mimo to lądowanie nie jest tam proste – przyznaje kpt. pil. Kaczmarek. – Samo lądowisko to niewielki kwadrat wystający poza konstrukcję platformy, w dodatku wokół znajduje się sporo związanych z nią urządzeń, choćby dźwig czy anteny – dodaje.

Kiedy śmigłowiec był na miejscu, pracownik platformy odzyskał przytomność. Ostatecznie jednak trafił na pokład „Anakondy”. – Podczas lotu do Gdyni przez cały czas kontrolowałem, w jakim jest stanie. Na szczęście obeszło się bez komplikacji – podkreśla bsmt. Rafał Cylka, ratownik pokładowy. Krótko przed jedenastą maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich-Dołach, gdzie na poszkodowanego czekała już karetka pogotowia.

Dla bsmt. Cylki wczorajsza akcja była wyjątkowa. Wezwanie przyszło bowiem podczas jego pierwszego dyżuru. – Do tego dnia przygotowywałem się przez blisko dwa lata – zaznacza. Po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia, musiał jeszcze zyskać kwalifikacje uprawniające go do udziału w akcjach ratowniczych nad lądem. Najpierw zdobył prawo do akcji prowadzonych w dzień, potem także w nocy, a ostatecznie do dziennych i nocnych akcji na morzu. Przez długie miesiące uczył się między innymi podejmując na pokład manekiny, czy tak zwanych pozorantów. Wczoraj musiał ratować człowieka. – Oczywiście stres był spory, na szczęście trafiłem na kolegów z dużym doświadczeniem – podkreśla i dodaje: – Cieszę się, że akcja przebiegła po naszej myśli.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jedyna w kraju formacja lotnicza, która przez całą dobę jest gotowa nieść pomoc z powietrza w polskiej strefie odpowiedzialności na Bałtyku. – Chodzi o obszar 30 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni morza – informuje kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik gdyńskiej brygady. W systemie ratowniczym dyżury na lotnisku w Darłowie pełnią na przemian załogi śmigłowców Mi-14PŁ/R oraz W-3RM „Anakonda”. Wspiera je samolot patrolowy Bryza, który dyżuruje w bazie w Siemirowicach nieopodal Lęborka. – Od początku lat 90. lotnicy marynarki wojennej wzięli udział w 588 akcjach ratowniczych, udzielając pomocy 311 osobom – dodaje kmdr ppor. Cichy.

We wczorajszej akcji wzięli udział: kpt. pil. Arkadiusz Kaczmarek (dowódca załogi), kpt. pil. Artur Kasprzak (drugi pilot), bsmt. Rafał Cylka (ratownik), st. chor. sztab. Grzegorz Malski (technik pokładowy).

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
We Are All Darfur
Testy radarów dla Wisły
Arsenał Iranu
Logistycy transportują środki ochronne
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Dwa oblicza agenta wywiadu
Medycy WOT kontra COVID-19
Rakiety w celu
Policja i wojsko kontra COVID-19
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Iran uderza w USA
Nowy wiceminister w MON
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Sześć dekad pod wirnikiem
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Edukacja na platformie
Certyfikacja na „Tarczowni”
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„Gwiezdne wojny” Reagana
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Trzy cele na ścieżce
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wojskowi medycy w gotowości
Saperzy w walce z Covid-19
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ochotnik do Polski
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Terytorialsi nie stracą dodatku
Koronawirus na wojskowej uczelni
PGZ pomaga w walce z epidemią
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Następca RPG-7
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Defense Without Politics
Studia on-line w Szkole Orląt
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Zryw kościuszkowski
Sukcesy sportowców w mundurach
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Poprad w kolejnej jednostce
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Dowodzę najlepszymi
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO