moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia zdała raport z wykonanych zadań

Wojsko musi być sprawne, bo to gwarancja silnego i bezpiecznego państwa – powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając doroczną odprawę rozliczeniowo-koordynacyjną kierowniczej kadry resortu obrony narodowej. Na spotkaniu podsumowane zostały zadania wykonane w mijającym roku. Przyjęto także plan działań na 2016 rok.


– Tegoroczna odprawa ma szczególny charakter, gdyż jesteśmy na kilkadziesiąt dni przed jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Wojska Polskiego – szczytem NATO w Warszawie. Ponadto dzisiaj została podpisana decyzja o powołaniu nowego rodzaju sił zbrojnych, czyli obrony terytorialnej kraju – podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Przypomniał także wczorajsze uroczystości pogrzebowe płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, bohatera powojennego podziemia niepodległościowego, zamordowanego przez komunistyczny aparat represji. – Te trzy wydarzenia będą istotnym punktem odniesienia dla dzisiejszych obrad – zaznaczył szef resortu.

W odprawie kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej wzięli udział: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele rządu i parlamentu. Organizowane raz do roku spotkanie kierownictwa MON z dowódcami Wojska Polskiego oraz szefami wojskowych instytucji ma na celu podsumowanie działalności resortu w minionym roku. Wyznaczane są także zadania na najbliższych 12 miesięcy. Ze względu na wagę poruszanych spraw, obrady plenarne są niejawne.

W tym roku rozmowy wojskowych dotyczyły głównie trzech kwestii: zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie, powstającej właśnie obrony terytorialnej oraz wnioskom z przeprowadzonego w resorcie obrony audytu. Omówione zostały także przygotowania do największych od lat manewrów „Anakonda'16”, koncepcje zwiększenia liczebności Wojska Polskiego oraz postępy w realizacji modernizacji technicznej wojska.


Za najważniejsze kierunki rozwoju minister Macierewicz uznał rozbudowę obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, zwiększenie potencjału wojsk pancernych, cyberobronę i zapewnienie bezpieczeństwa na Bałtyku. – Ten program wymaga większych nakładów, które zadeklarowała już pani premier, za co dziękuję, bo zdajemy sobie sprawę, że odbędzie się to kosztem wielu innych przedsięwzięć, jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze – powiedział szef MON. Kierownictwo resortu wiele miejsca poświęciło także planowanej reformie systemu dowodzenia i kierowania armią. Jej założenia mają być przedstawione jeszcze w tym roku.

– Rosja wróciła do polityki imperialnej, która prowadzi do naruszenia bezpieczeństwa innych państw. Wiemy co zdarzyło się w Gruzji w 2008 roku, wiemy co dzieje się na Ukrainie i wiemy, co zdarzyło się kilka dni temu na Bałtyku, gdzie doszło do incydentu z rosyjskim samolotem. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że kwestie bezpieczeństwa i sprawnego wojska są naszym priorytetem – mówił w przemówieniu otwierającym odprawę prezydent Andrzej Duda.


Beata Szydło zapewniła, że kwestie bezpieczeństwa znajdują się w centrum uwagi jej gabinetu, zaś ambicją pani premier jest to, by armia była silna, dofinansowana, a żołnierze mogli spokojnie pełnić służbę. Jednym z priorytetowych zadań rządu ma być takie przygotowanie zakupów dla wojska, by jak najwięcej zamówień trafiało do polskiej zbrojeniówki. Modernizacja techniczna wojska ma być bowiem nie tylko sposobem na unowocześnienie armii, ale także kołem zamachowym dla rodzimej gospodarki.

– Wojsko dla swojego dobrego funkcjonowania potrzebuje jednoznaczności, spójności i współdziałania pomiędzy osobami piastującymi najważniejsze funkcje w państwie. Dlatego chcieliśmy dziś pokazać wojsku i społeczeństwo, że jesteśmy jednością, jeżeli chodzi o przekonanie, że trzeba budować silne państwo, a to oznacza także silną, sprawnie działającą i dobrze wyposażoną armię – podkreślił prezydent Duda.

MC

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski / KPRP, mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi nie stracą dodatku
 
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Edukacja na platformie
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Rakiety w celu
Arsenał Iranu
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Ochotnik do Polski
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
We Are All Darfur
Logistycy transportują środki ochronne
PGZ pomaga w walce z epidemią
Dwa oblicza agenta wywiadu
Wojskowi medycy w gotowości
Zryw kościuszkowski
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Defense Without Politics
Policja i wojsko kontra COVID-19
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Saperzy w walce z Covid-19
Certyfikacja na „Tarczowni”
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Następca RPG-7
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Studia on-line w Szkole Orląt
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Sześć dekad pod wirnikiem
Trzy cele na ścieżce
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Dowodzę najlepszymi
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Sukcesy sportowców w mundurach
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Obradowała Rada Gabinetowa
Koronawirus na wojskowej uczelni
Nowy wiceminister w MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Medycy WOT kontra COVID-19
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Poprad w kolejnej jednostce
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Iran uderza w USA
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Testy radarów dla Wisły
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO