moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Fani lotnictwa na „Skrzydłach Historii”

Setki miłośników awiacji przyjechało do Krakowa na piknik „Skrzydła Historii”. Imprezę zorganizowali Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz polski oddział słynnego symulatora wojennego „War Thunder”. – Wychodzimy ze świata wirtualnego i spotykamy się przy prawdziwych samolotach, by uczyć się historii – mówi Bartłomiej Kalemba, współorganizator pikniku.

„Skrzydła Historii” to impreza dla fanów awiacji, której organizatorami są krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz polski zespół „War Thunder”, czyli gry komputerowej poświęconej lotnictwu, okrętom i pojazdom opancerzonym II wojny światowej. Symulator wojenny pozwala uczestniczyć w wielkich bitwach i walczyć z graczami na całym świecie.

Krakowski piknik odbył się po raz drugi. – W ubiegłym roku odwiedziło nas ponad tysiąc osób. Impreza wypadła rewelacyjnie, dlatego postanowiliśmy zorganizować ją ponownie – mówi Bartłomiej Kalemba, współorganizator pikniku i szef polskiego oddziału „War Thunder”.

REKLAMA

Tegoroczna edycja „Skrzydeł Historii” przyciągnęła do muzeum kilkaset osób. – Wychodzimy ze świata wirtualnego i spotykamy się przy prawdziwych samolotach, by w ten sposób uczyć się historii. Ci, którzy znają samoloty jedynie z filmów i gier komputerowych, mogą obejrzeć z bliska te legendarne maszyny – podkreśla Kalemba. Na początku każdy mógł obejrzeć kolekcję samolotów i śmigłowców znajdujących się w krakowskiej placówce. Do tych najcenniejszych należą m.in. samolot PZL P.11c, niemiecki samolot myśliwski LFG Roland D.VI oraz brytyjskie Sopwith Camel i Supermarine Spitfire. Uwagę przyciągał także nowy nabytek muzeum – myśliwiec Caudron Cyclone. – Dla naszych graczy to wielkie przeżycie. Jeszcze wczoraj, siedząc przed ekranami komputerów, pilotowali legendarne maszyny, a dziś mogą ich dotknąć. Tak jest na przykład z myśliwcem Spitfire. Podczas pikniku opowiadamy im także o służbie pilotów, o umiejętnościach, jakie musieli posiadać, by siedząc za sterami tych maszyn prowadzić walkę powietrzną – dodaje Bartłomiej Kalemba.

Atrakcją dla zwiedzających MLP było także spotkanie z członkami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”. Zainteresowani mogli obejrzeć wyposażenie, umundurowanie i broń, jaką dysponowali polscy żołnierze w 1939 roku. – Jesteśmy tu po to, by uczyć o historii naszego kraju. Zachęcamy młodzież, by wzięła do ręki karabin, założyła hełm i przymierzyła się do obsługi armaty. To dobry sposób, by trafić do wyobraźni młodego człowieka i zainteresować go wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat – mówi Jacek Andrzejczak z SRH „Wrzesień 39”. Rekonstruktorzy przygotowali także pokaz działania sekcji granatnika 46 mm i armaty przeciwpancernej.

Goście pikniku wzięli także udział w konkursach, grach terenowych i quizach historycznych. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali konkurs plastyczny. Odbyła się również premiera kolejnego odcinka filmu „Dywizjon 303”, który emitowany jest w internecie (produkcja na podstawie gry komputerowej). – W ubiegłym roku na piknik trafiłem trochę przypadkiem. Dziś do Muzeum Lotnictwa przyjechałem z całą rodziną. To doskonała okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego o asach polskiego lotnictwa i z bliska obejrzeć samoloty, którymi latali – mówi Robert Wilkosz, jeden z uczestników imprezy.

Dochód ze sprzedaży biletów będzie przeznaczony na cele charytatywne. Za zebrane w ten sposób pieniądze organizatorzy pikniku kupią zabawki, odzież i sprzęt sportowy dla podopiecznych jednego ze szczecińskich domów dziecka.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
 
Szybciej do wojska
Ku czci roku 1918 i 1920
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Dekady za wcześnie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ochotnik do Auschwitz
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Szybsza droga do armii zawodowej
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Nowe sanitarki dla wojska
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polak z Medalem NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Październik pod znakiem Tallboya
Zostań studentem ASzWoj
Wybuchowa edukacja
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kaprale po Legii Akademickiej
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Ukraiński kurs na Zachód
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Bohaterska obrona wzgórza 385
16 Dywizja najlepsza!
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Promocja oficerska w AWL
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Zamek na poligonie
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
Polsko-amerykańska współpraca
Sonary dla śmigłowców ZOP
„Kaper” przeciw terrorystom
Kraby kontra okręt
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Kabina do zadań specjalnych
„Aviation Detachment” w Łasku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO