moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Fani lotnictwa na „Skrzydłach Historii”

Setki miłośników awiacji przyjechało do Krakowa na piknik „Skrzydła Historii”. Imprezę zorganizowali Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz polski oddział słynnego symulatora wojennego „War Thunder”. – Wychodzimy ze świata wirtualnego i spotykamy się przy prawdziwych samolotach, by uczyć się historii – mówi Bartłomiej Kalemba, współorganizator pikniku.

„Skrzydła Historii” to impreza dla fanów awiacji, której organizatorami są krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz polski zespół „War Thunder”, czyli gry komputerowej poświęconej lotnictwu, okrętom i pojazdom opancerzonym II wojny światowej. Symulator wojenny pozwala uczestniczyć w wielkich bitwach i walczyć z graczami na całym świecie.

Krakowski piknik odbył się po raz drugi. – W ubiegłym roku odwiedziło nas ponad tysiąc osób. Impreza wypadła rewelacyjnie, dlatego postanowiliśmy zorganizować ją ponownie – mówi Bartłomiej Kalemba, współorganizator pikniku i szef polskiego oddziału „War Thunder”.

Tegoroczna edycja „Skrzydeł Historii” przyciągnęła do muzeum kilkaset osób. – Wychodzimy ze świata wirtualnego i spotykamy się przy prawdziwych samolotach, by w ten sposób uczyć się historii. Ci, którzy znają samoloty jedynie z filmów i gier komputerowych, mogą obejrzeć z bliska te legendarne maszyny – podkreśla Kalemba. Na początku każdy mógł obejrzeć kolekcję samolotów i śmigłowców znajdujących się w krakowskiej placówce. Do tych najcenniejszych należą m.in. samolot PZL P.11c, niemiecki samolot myśliwski LFG Roland D.VI oraz brytyjskie Sopwith Camel i Supermarine Spitfire. Uwagę przyciągał także nowy nabytek muzeum – myśliwiec Caudron Cyclone. – Dla naszych graczy to wielkie przeżycie. Jeszcze wczoraj, siedząc przed ekranami komputerów, pilotowali legendarne maszyny, a dziś mogą ich dotknąć. Tak jest na przykład z myśliwcem Spitfire. Podczas pikniku opowiadamy im także o służbie pilotów, o umiejętnościach, jakie musieli posiadać, by siedząc za sterami tych maszyn prowadzić walkę powietrzną – dodaje Bartłomiej Kalemba.

Atrakcją dla zwiedzających MLP było także spotkanie z członkami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”. Zainteresowani mogli obejrzeć wyposażenie, umundurowanie i broń, jaką dysponowali polscy żołnierze w 1939 roku. – Jesteśmy tu po to, by uczyć o historii naszego kraju. Zachęcamy młodzież, by wzięła do ręki karabin, założyła hełm i przymierzyła się do obsługi armaty. To dobry sposób, by trafić do wyobraźni młodego człowieka i zainteresować go wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat – mówi Jacek Andrzejczak z SRH „Wrzesień 39”. Rekonstruktorzy przygotowali także pokaz działania sekcji granatnika 46 mm i armaty przeciwpancernej.

Goście pikniku wzięli także udział w konkursach, grach terenowych i quizach historycznych. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali konkurs plastyczny. Odbyła się również premiera kolejnego odcinka filmu „Dywizjon 303”, który emitowany jest w internecie (produkcja na podstawie gry komputerowej). – W ubiegłym roku na piknik trafiłem trochę przypadkiem. Dziś do Muzeum Lotnictwa przyjechałem z całą rodziną. To doskonała okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego o asach polskiego lotnictwa i z bliska obejrzeć samoloty, którymi latali – mówi Robert Wilkosz, jeden z uczestników imprezy.

Dochód ze sprzedaży biletów będzie przeznaczony na cele charytatywne. Za zebrane w ten sposób pieniądze organizatorzy pikniku kupią zabawki, odzież i sprzęt sportowy dla podopiecznych jednego ze szczecińskich domów dziecka.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Beagle dla żołnierzy?
 
Obradowała Rada Gabinetowa
Kajak idealny dla komandosa
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Serwis AW101 w Łodzi
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Nowy wiceminister w MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Misja wojownika
Rekordowy budżet MON
Pomagali z narażeniem życia
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Terytorialsi za oceanem
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
They Train Together, They Fight Together
Defense Without Politics
Klasy wojskowe po nowemu
Benemerenti 2020
Przeciw trzem wrogom
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Za wolność naszą i waszą
Misje na dłużej
We Are All Darfur
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kondor wystartował
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Iran uderza w USA
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Posłowie o sytuacji w Iraku
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Następcy Wstęg poszukiwani
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Arsenał Iranu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO