moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Katyń, mimo niewyobrażalnej straty, nie odebrał siły Rzeczypospolitej i polskiemu narodowi – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzonego w 76. rocznicę tego mordu. Wiosną 1940 roku na rozkaz władz ZSRR rozstrzelano prawie 22 tysiące Polaków, w tym 14 400 jeńców – oficerów wojska i służb mundurowych.

Dziś w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków rozstrzelanych przez NKWD. Główne obchody miały miejsce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyła się zmiana warty honorowej i Apel Pamięci. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodzin katyńskich. – Przypominamy dziś mękę i chwałę, śmierć i wielkość ofiar katyńskiej zbrodni ludobójstwa, którzy padli zabici strzałem w potylicę i zostali pochowani w dołach śmierci – mówił podczas obchodów Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Szef MON podkreślał, że zbrodnia katyńska była częścią wspólnego planu likwidacji narodu polskiego opracowanego przez hitlerowców i Sowietów.

Walka o prawdę

Minister obrony podziękował wszystkim, którzy walczyli o ujawnienie prawdy o Katyniu, zwłaszcza rodzinom zamordowanych. – Pamiętamy szczególnie o tych, którzy zabiegali o prawdę mimo komunistycznych prześladowań. To ich wysiłek sprawił, że prawda w końcu została ujawniona – mówił Antoni Macierewicz. Szef resortu obrony dodał, że do dziś nie wszystkie dokumenty dotyczące zbrodni zostały przekazane Polsce przez rosyjskie władze. – Czekamy też, aż ta zbrodnia ludobójstwa będzie nazwana ludobójstwem i zostanie ukarana – podkreślał minister.

Podobnie wypowiadał się Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Przypomniał też, że decyzja o zamordowaniu Polaków w Katyniu miała pozbawić Polskę elity narodu. – Potem przez lata próbowano zadeptać pamięć o zbrodni i ukryć prawdę o niej. Mimo to Polacy nie zapomnieli o pomordowanych oficerach i funkcjonariuszach – dodał szef MSWiA.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz wojskowa defilada.

Dęby Pamięci

Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej odbyły się także w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zasadził Dąb Pamięci. – Będzie on kolejnym symbolem nie tylko pamięci o pomordowanych, ale także jednym z symboli siły naszego narodu – mówił prezydent Andrzej Duda. Pod drzewem rozsypano ziemię przywiezioną przez uczestników XV Warszawskiej Pielgrzymki Młodzieży Szkolnej do Katynia.

Film: prezydent.pl

Idea uczczenia ofiar poprzez zasadzenie imiennych Dębów Pamięci zrodziła się w 2007 roku wśród uczniów szkoły podstawowej z Radzymina. Pierwsze 30 drzew, w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”, posadzono 13 kwietnia 2008 roku na tamtejszym Cmentarzu Poległych. Prezydent przypomniał też, że pierwotnie Dąb Pamięci w ogrodzie pałacu miał zasadzić 12 kwietnia 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, który patronował tej akcji. Dotąd w całym kraju zasadzono 4566 drzew z planowanych 21 857, każde z nich ma upamiętniać jedną z zamordowanych osób.

W środę rano w intencji ofiar zbrodni przed Muzeum Katyńskim na warszawskiej Cytadeli odprawiono polową mszę, której przewodniczył ks. Józef Guzdek, biskup polowy WP. Obecni na niej szefowie MON złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicach upamiętniających nazwiska poległych.

Mord ujawniony

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony w 2008 roku, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich oficerów. W 1990 roku sowieckie władze przyznały oficjalnie, że mord na Polakach był jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu. Przekazano wówczas polskiej stronie pierwsze dokumenty dotyczące tej zbrodni.

Wiosną 1940 roku z rozkazu najwyższych władz ZSRR rozstrzelano ponad 14 400 oficerów wojska, policji i innych służb mundurowych przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. NKWD zamordowało także 7305 polskich cywili zatrzymanych po sowieckiej agresji na Polskę w kijowskich i mińskich więzieniach. Groby tych ostatnich nie zostały dotąd znalezione.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON, Jarosław Wiśniewski, Michał Niwicz, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


ORP „Drużno” po nowemu
„Snipy” to oczy...
Granice są po to, by je przekraczać
13 Desperadoes
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Curse of the Black Gold
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Album na urodziny „Łuka”
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Centrum w zawieszeniu
Ogień przez 48 godzin
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Polscy generałowie w strukturach NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Militaria z morskiego dna
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Poszukiwana Harpia
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Proobronna „Anakonda”
Testament geopolityczny prezydenta
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
„Sophia” do końca marca
Cel – bezpieczna Europa
Polskie święta na misjach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Playing the World
Cybernetyczna foka lustruje dno
Formowanie Żelaznej Dywizji
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Morze niezgody
Widzimy się na macie
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Czarter samolotów dla VIP-ów
Pilot z precyzją chirurga
Zrobiłem to, co do mnie należało
See You On The Mat
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Antoś, symbol Lwowa
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Panie bez taryfy ulgowej
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Klątwa czarnego złota
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Powrót lekkich czołgów w US Army
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO