moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Katyń, mimo niewyobrażalnej straty, nie odebrał siły Rzeczypospolitej i polskiemu narodowi – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzonego w 76. rocznicę tego mordu. Wiosną 1940 roku na rozkaz władz ZSRR rozstrzelano prawie 22 tysiące Polaków, w tym 14 400 jeńców – oficerów wojska i służb mundurowych.

Dziś w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków rozstrzelanych przez NKWD. Główne obchody miały miejsce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyła się zmiana warty honorowej i Apel Pamięci. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodzin katyńskich. – Przypominamy dziś mękę i chwałę, śmierć i wielkość ofiar katyńskiej zbrodni ludobójstwa, którzy padli zabici strzałem w potylicę i zostali pochowani w dołach śmierci – mówił podczas obchodów Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Szef MON podkreślał, że zbrodnia katyńska była częścią wspólnego planu likwidacji narodu polskiego opracowanego przez hitlerowców i Sowietów.

Walka o prawdę

Minister obrony podziękował wszystkim, którzy walczyli o ujawnienie prawdy o Katyniu, zwłaszcza rodzinom zamordowanych. – Pamiętamy szczególnie o tych, którzy zabiegali o prawdę mimo komunistycznych prześladowań. To ich wysiłek sprawił, że prawda w końcu została ujawniona – mówił Antoni Macierewicz. Szef resortu obrony dodał, że do dziś nie wszystkie dokumenty dotyczące zbrodni zostały przekazane Polsce przez rosyjskie władze. – Czekamy też, aż ta zbrodnia ludobójstwa będzie nazwana ludobójstwem i zostanie ukarana – podkreślał minister.

Podobnie wypowiadał się Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Przypomniał też, że decyzja o zamordowaniu Polaków w Katyniu miała pozbawić Polskę elity narodu. – Potem przez lata próbowano zadeptać pamięć o zbrodni i ukryć prawdę o niej. Mimo to Polacy nie zapomnieli o pomordowanych oficerach i funkcjonariuszach – dodał szef MSWiA.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz wojskowa defilada.

Dęby Pamięci

Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej odbyły się także w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zasadził Dąb Pamięci. – Będzie on kolejnym symbolem nie tylko pamięci o pomordowanych, ale także jednym z symboli siły naszego narodu – mówił prezydent Andrzej Duda. Pod drzewem rozsypano ziemię przywiezioną przez uczestników XV Warszawskiej Pielgrzymki Młodzieży Szkolnej do Katynia.

Film: prezydent.pl

Idea uczczenia ofiar poprzez zasadzenie imiennych Dębów Pamięci zrodziła się w 2007 roku wśród uczniów szkoły podstawowej z Radzymina. Pierwsze 30 drzew, w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”, posadzono 13 kwietnia 2008 roku na tamtejszym Cmentarzu Poległych. Prezydent przypomniał też, że pierwotnie Dąb Pamięci w ogrodzie pałacu miał zasadzić 12 kwietnia 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, który patronował tej akcji. Dotąd w całym kraju zasadzono 4566 drzew z planowanych 21 857, każde z nich ma upamiętniać jedną z zamordowanych osób.

W środę rano w intencji ofiar zbrodni przed Muzeum Katyńskim na warszawskiej Cytadeli odprawiono polową mszę, której przewodniczył ks. Józef Guzdek, biskup polowy WP. Obecni na niej szefowie MON złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicach upamiętniających nazwiska poległych.

Mord ujawniony

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony w 2008 roku, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich oficerów. W 1990 roku sowieckie władze przyznały oficjalnie, że mord na Polakach był jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu. Przekazano wówczas polskiej stronie pierwsze dokumenty dotyczące tej zbrodni.

Wiosną 1940 roku z rozkazu najwyższych władz ZSRR rozstrzelano ponad 14 400 oficerów wojska, policji i innych służb mundurowych przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. NKWD zamordowało także 7305 polskich cywili zatrzymanych po sowieckiej agresji na Polskę w kijowskich i mińskich więzieniach. Groby tych ostatnich nie zostały dotąd znalezione.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON, Jarosław Wiśniewski, Michał Niwicz, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Bliski Wschód – definicja chaosu
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Załoga Bergepanzera w akcji
Polskie Bryzy nad Afryką
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Francja inwestuje w obronność
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Marsz dla Rafała
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Porady z paragrafem
Trening z koktajlami Mołotowa
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Najszybsza selekcja w Polsce
Nowy inspektor marynarki wojennej
Starcie pancernych plutonów
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Legenda polskiej partyzantki
Polityka fałszywego uśmiechu
Scenariusze dla Tygrysów
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Eurosatory 2018 zakończone
Puma i Kuguar na Mazurach
Polskie skrzydła w Afryce
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Na jakich zasadach powrót do armii?
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Przyjaciele nie tylko w służbie
Eurosatory – osobiste wymogi
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
LOT Szkoły Orląt
Kierunek – wschodnia flanka
Sukces Trumpa czy Kima?
Święto Dowództwa Generalnego
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
„Tygrys” z radarem
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Wojskowi judocy na tatami

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO