moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przyszłość Tarczy Polski

Eksperci z czołowych krajowych think-tanków, przedstawiciele instytucji rządowych oraz dziennikarze specjalizujący się w sprawach obronności debatowali na temat przyszłości polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Organizatorem zamkniętego seminarium było Narodowe Centrum Studiów Strategicznych.


30 marca w siedzibie NCSS obyło się seminarium poświęcone Tarczy Polski. W spotkaniu o roboczym tytule „Współczesne dylematy obrony powietrznej państwa – perspektywa polska” wzięli udział eksperci z czołowych krajowych think-tanków, przedstawiciele instytucji rządowych i armii oraz dziennikarze specjalizujący się w tematyce obronności.

Wykład inaugurujący dyskusję wygłosił płk rez. dr hab. Adam Radomyski, który w latach 1998–2015 pracował jako wykładowca w AON na Wydziale Lotnictwa i Obrony Powietrznej oraz na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia (Instytut Lotnictwa i Obrony Powietrznej), a obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W swoim wystąpieniu emerytowany oficer podkreślał, że polskie wojsko, podejmując się tak ogromnego wyzwania, jakim jest projekt odbudowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, musi wykorzystać wiedzę i doświadczenie wszystkich dostępnych ekspertów.

– Sami wojskowi nie zaprojektują dobrego programu modernizacyjnego. Potrzebują do tego wsparcia specjalistów, takich jak chociażby ekonomiści, którzy obliczą, ile dokładnie będzie kosztowało wdrożenie i użytkowanie danego systemu uzbrojenia – komentował profesor Radomyski.

Wykładowca wyjaśniał, że w jego ocenie powinna powstać instytucja, na przykład biuro projektowe, w której prace zostaną zaangażowani nie tylko wspomniani już ekonomiści, lecz również inżynierowie oraz, co oczywiste, wojskowi. W przypadku tych ostatnich chodzi nie tylko o końcowych użytkowników, lecz także specjalistów z innych branż, jak chociażby żołnierzy ze służby czołgowo-samochodowej czy łącznościowców itp.

Pułkownik Radomyski podkreślał, że Tarcza Polski jest nie tylko najdroższym z obecnie realizowanych projektów modernizacyjnych, lecz również najtrudniejszym. Największym wyzwaniem jest złożoność zagrożeń, jakie ma zwalczać nowy system OPL i OPR. – Do zwalczania rakiet balistycznych musimy mieć inną broń niż do niszczenia rakiet manewrujących. A to, co dobre przeciwko rakietom, niekoniecznie będzie skuteczne przeciwko statkom powietrznym. Poza tym są jeszcze takie zagrożenia, jak pociski haubiczne i moździerzowe – komentował płk Radomyski.

Po wystąpieniu profesora rozpoczęła się trwająca prawie dwie godziny dyskusja. Uczestnicy seminarium debatowali między innymi na temat redefinicji wymagań operacyjnych, postawionych przed tarczą Polski, w kontekście nowej sytuacji geopolitycznej w regionie. Dyskutowano również o tym, kto – Ministerstwo Obrony Narodowej, BBN czy Sztab Generalny Wojska Polskiego – powinien być odpowiedzialny za ich przygotowanie. W rozmowie podkreślano, że temat obronności bardzo często staje się obiektem rywalizacji politycznej, zamiast być sprawą jednoczącą i będącą ponad wszelkimi podziałami.

Seminarium „Współczesne dylematy obrony powietrznej państwa – perspektywa polska” odbywało się według reguły Chatham House, która, w dużym uogólnieniu, pozwala na upublicznienie informacji uzyskanych podczas niejawnych lub zamkniętych spotkań, pod warunkiem nieujawniania tożsamości osób w nich uczestniczących. Jak wyjaśnia Adam Kowalczyk, dyrektor pionu analitycznego Narodowego Centrum Studiów Strategicznych (NCSS), taka formuła na przykład seminariów lub debat, gwarantując anonimowość, pozwala na swobodną wymianę opinii branżowych specjalistów, w tym również dziennikarzy, z przedstawicielami instytucji rządowych. Właśnie dlatego znaczna część spotkań przygotowywanych przez NCSS jest organizowana według tej reguły.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Artur Weber

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1459750440
~ja - "szacunek"
4D-A4-83-63
~ja
1459702740
Przetarg odwołać do czasu aż będą to w stanie robić polskie firmy!!!
87-93-F8-BF
~leonamator
1459613460
Oby nie trwało to tyle co budowa elektrowni atomowej ...
68-C3-B4-DA

Pylon dla śmigłowca Black Hawk
 
Pamięć o tragedii
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Oko na Europę
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Stalin czekał i kalkulował
Chorwacki test polskich kadetów
Groźny jak Tallboy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Głos (z) płonącej Warszawy
Modernizacja Sokołów
Selekcja w pigułce
Nowa misja i nowy sprzęt
Z maratonu programowania do wojska
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
GROM Challenge
Terytorialsi na wysokościach
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Brawurowa ucieczka „Orła”
Polscy nurkowie na Islandii
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Jedna misja, jeden zespół
Polska nie pozostanie osamotniona
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Torn Subcontinent
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy weterani i książę Harry
Agresja sowieckiego kolosa
Modernizacja starów 266
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Górale” zdobywają miasto
Rozpoczynamy nową erę
Sprawdzają Brutusa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
W Indiach mieli swój drugi dom
Wojsko wraca do Łomży
Thin Blue Line
Klasy wojskowe po nowemu
Iranian Chess Game
Irańskie szachy
Cienka niebieska linia
Samochód do desantowania
Nowy wiceminister w MON
Walka i dyplomacja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Dead to the World
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Umowa na Feniksy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO